odpore podnikateľskej sféry.
Doslova na zelenej lúke sa mu podarilo vybudovať úspešnú zbrojovku Grand Power v Slovenskej Ľupči, verejnosť ho však vníma aj cez jeho prácu na poste banskobystrického mestského poslanca. Keď dostal ponuku kandidovať na župného poslanca, dlho túto možnosť zvažoval. Náročná práca vo firme, poslanecký post a rodina s dvoma malými deťmi si totiž vyžadujú celého človeka. A o Jaroslavovi Kuracinovi je známe, že nič nedokáže robiť na polovicu.
Hlavným dôvodom, pre ktorý sa nakoniec rozhodol ako nezávislý poslanec kandidovať, bola predovšetkým jeho vnútorná nespokojnosť so stavom stredného školstva. Práve v tejto oblasti má kraj veľké právomoci a Jaroslav Kuracina je presvedčený, že súčasný systém je neudržateľný a potrebuje rýchlu a razantnú zmenu.
Nedostatok odborníkov s technickým zameraním sa podľa neho stal veľkým problémom a napríklad strojárske firmy to už dnes silno pociťujú. Ak by súčasný stav pretrvával, o pár rokov by sa stali takíto odborníci úplne nedostatkovým tovarom. Východisko preto vidí v zavedení duálneho školstva, ktoré by zaručilo potrebné prepojenie teórie a praxe.
Práve jeho firma je jednou z tých., kde by študenti stredných odborných škôl mohli získavať v rámci duálneho systému praktické vedomosti a zručnosti.
Za veľký prínos považuje túto myšlienku aj Štefan Šefranka, zástupca riaditeľa pre odborný výcvik na Spojenej škole - SOŠ elektrotechnickej v Banskej Bystrici. „Je veľmi dôležité, že v týchto firmách neustále napredujú, čo sa týka technológií a naši študenti sa tak budú stretávať s najmodernejšími výrobnými postupmi. Pri vstupe do praxe bude pre nich táto otázka kľúčová,“ dodal.
Jaroslav Kuracina kritizuje, že súčasná koncepcia stredného a vysokého školstva priniesla nedostatok odborníkov v niektorých profesiách, no na ich úkor vychádza zo škôl množstvo absolventov neperspektívnych humanitných odborov, s takmer nulovou šancou zamestnať sa. Jednou zo zmien, ktoré bude presadzovať, je preto aj redukcia gymnázií, na ktorých by mali študovať iba žiaci s najlepším prospechom. Naopak – posilniť treba stredné odborné školy, z ktorých sa mnohé sťažujú na nedostatočný záujem rodičov a žiakov. Štefan Šefranka dodáva, že kraj by napríklad systémom štipendií mohol podporovať práve tieto odbory. Neraz sa im totiž stáva, že žiak na školu nastúpi, no po čase ju musí opustiť, lebo jeho rodičia kvôli zlej sociálnej situácii nedokážu hradiť náklady na internát, stavu, či cestovné.
Ďalšou oblasťou, ktorú v prípade svojho zvolenia za poslanca označil ako prioritnú, je podpora podnikania. Aj keď kraj v tomto smere priame páky na podporu domácich podnikateľov nemá, ovplyvniť situáciu môže. Podľa Jaroslava Kuracinu má kraj vďaka svojim kontaktom so zahraničím značné možnosti, aby dokázal propagovať miestnych podnikateľov v zahraničí. Je to podľa neho určite lepšia príležitosť, ako presadzovať rôzne podnikateľské stimuly, ktoré zdravé podnikateľské prostredie deformujú.
„Kraj musí využiť každú príležitosť, aby miestnych podnikateľov a ich produkciu dokázal u zahraničných partnerov propagovať. Ak mi občania dajú svoju dôveru, využijem všetky svoje zahraničné kontakty a možnosti, aby som v tomto smere dokázal pomôcť,“ zakončil.