Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Bystrická župa odvracala bankrot, teraz potrebuje rozvoj

Župan Vladimír Maňka riešil najmä splácanie starších dlhov samosprávneho kraja.

Jedinú volebnú debatu na celom Slovensku spravili Vladimír Maňka (vľavo) a Ľudovít Kaník.Jedinú volebnú debatu na celom Slovensku spravili Vladimír Maňka (vľavo) a Ľudovít Kaník. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Socialistickému županovi sa nepodarilo zásadne vyriešiť finančnú situáciu kraja a nezamestnanosť, ale spolupracoval s opozíciou a zlepšil transparentnosť.

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraj od vzniku žúp vedú socialistickí župani.

Kraj zápasí s finančnými problémami a potáca sa striedavo na poslednom a predposlednom mieste v nezamestnanosti.

Keď v roku 2009 prebral vedenie župy europoslanec Maňka, kraj bol na pokraji bankrotu, investície sa mu vyhýbali a nezamestnanosť bola najvyššia na Slovensku. Teraz tvrdí, že kraj je stabilizovaný a čaká ho rozvoj.

Maňka je azda najmenej kontroverzná postava vo vedení od vzniku.

KDH dokonca uzavrelo so Smerom koalíciu. Ak uspejú vo voľbách, kresťanskí demokrati dostanú post podpredsedu župy.

Sľuboval aj prácu

Kandidáti
 • O kreslo predsedu sa uchádzajú 11 kandidáti.
 • Favoritom je súčasný župan a europoslanec Vladimír Maňka (Smer) a poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ).
 • Voliči budú vyberať aj 49 poslancov do zastupiteľstva, v ktorom mala koalícia Smer – HZDS doteraz väčšinu (27).
 • Poslanecké koalície uzavrelo viac zoskupení: Smer a KDH, ďalší blok tvorí SDKÚ, SaS a Nova, a koalíciu si dohodla aj Strana zelených Slovenska, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska.

Župu označila Transparency International Slovensko za najtransparentnejšiu zo všetkých krajov.

S nezamestnanosťou aj napriek takmer stopercentnej podpore poslancov, vrátane opozície zatiaľ Maňka pohnúť nedokázal. Zdôvodňuje to tým, že po nástupe zachraňoval župu na pokraji bankrotu.

„Moje pôvodné plány museli ustúpiť neodkladnej záchrane nášho kraja. Aj napriek tomu sme vyše 80 percent akútnych problémov vyriešili,“ vyhlasuje župan, ktorý ako europolanec musel pravidelne cestovať aj do Bruselu.

Nezamestnanosť sa pohybuje striedavo nad a pod dvadsiatimi percentami.

Župan síce teraz pripomína, že riešenie nezamestnanosti nie je v kompetenciách župy, ale pred voľbami v roku 2009 aj po vyhratých voľbách hovoril, že chcel riešiť aj zamestnanosť.

Jeho hlavný protikandidát Ľudovíť Kaník z SDKÚ tvrdí, že župan len potvrdzuje, že úpadok kraja spôsobili župani zo Smeru.

„Ak prebral župu na pokraji bankrotu, je tam veľmi veľa podivných transakcií a nikto nie je zobratý na zodpovednosť. Z toho mi vyplýva, že úlohou Maňku bolo uhladiť všetky tunely, ktoré sa za jeho predchodcu diali.“

Úver na dlhy

Maňka počas volebného obdobia zobral úvery vo výške takmer 21 miliónov eur. Tvrdí, že župa splatí záväzky za takmer 28 miliónov.

Podľa hodnotenia nezávislej agentúry INEKO sa pomer dlhu a bežných príjmov župy vyvinul v priebehu štyroch rokov pozitívne. V roku 2011 bol pomer dlhu k príjmom vyše 48 percent, o rok neskôr vyše 25 percent. Od nástupu Maňku klesol o približne dvanásť percent.

Napriek tomu agentúra vyhodnotila župu za rok 2012 z hľadiska finančného zdravia ako posledný spomedzi krajov.

Župan tvrdí, že finančné zdravie skresľuje najmä 18-miliónový súdny spor, ktorý vyhrali, ale v účtovníctve minulého roku stále figuruje ako záväzok.

„Nie najviac, ale najmenej zadlženým krajom je Banskobystrický,“ tvrdí Maňka.

Sporná matematika

Župa však podľa demagóg.sk vyhrala spor len o vyše desať miliónov eur. O takmer šesť miliónov sa ďalej súdi so štátom.

Ani Maňkovu matematiku nepovažuje portál za správnu, lebo ani súčet súm nedáva osemnásť miliónov eur.

Do výpočtu svojich úspechov zahrnul úsporu 39 miliónov eur na chode úradu a organizácií. Hovorí, že Banskobystrická župa má najmenej úradníkov a byrokracie.

Za pozitívum považuje sto vyhratých súdnych sporov za 106 miliónov a 112 miliónov z eurofondov a ďalších zdrojov, ktoré investovali do rozvoja kraja.

„Na štvorročné pôsobenie župana a zároveň europoslanca je to smiešne málo,“ reaguje Kaník.

Takmer polovica ciest je v havarijnom stave

Najväčšími problémami župy sú a zostávajú nezamestnanosť, doprava a zničené a nebezpečné cesty.

BANSKÁ BYSTRICA. Väčšia aktivita župana a župy pri riešení nezamestnanosti, dopravy a ciest, to sú hlavné problémy, ktoré by riešili kandidáti na župana v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

„Napriek funkcii podpredsedu Smeru nedokázal Vladimír Maňka presadiť zmenu financovania údržby ciest, a tak sú cesty u nás naďalej jedny z najhorších na Slovensku,“ hovorí Ľudovít Kaník z SDKÚ.

Župan je presvedčený, že najakútnejšie problémy v doprave a cestnej infraštruktúre vyrieši do roka, vrátane kombinovanej dopravy autobusy - vlaky.

Sľubuje, že zmena nespravodlivého prerozdelenia dane z motorových vozidiel prinesie od roku 2014 viac peňazí na opravy ciest a dopravu.

„Zákaz vstupu kamiónov na cesty II. a III. triedy do polovice budúceho roka bude znamenať záchranu ciest pred ich ďalším devastovaním,“ dodáva Maňka.

Cesty v Banskobystrickej župe sú v havarijnom stave. Takmer 1100 kilometrov ciest nevyhovuje normám. Je to takmer päťdesiat percent z celkovej dĺžky. Kraj by potreboval 240 miliónov eur, aby dostal cesty do stavu vyhovujúceho predpisom.

Banskobystrický samosprávny kraj investoval za posledných deväť rokov 56 miliónov eur do rekonštrukcií a opráv ciest a mostov, ale nestačí to.

Maňka očakáva viac peňazí na opravu ciest od zmeny systému rozdeľovania dane z motorových vozidiel pre jednotlivé kraje.

Tvrdí, že doterajší systém je nespravodlivý.

Zmena by mohla platiť od budúceho roku. Zatiaľ nie je jasné, aký vzorec rozdeľovania príjmov z cestnej dane ministerstvá príjmu.

Maňka odhaduje, že ak by prešiel návrh, Banskobystrický kraj by dostal ročne namiesto 12,6 milióna o päť miliónov eur viac ako doteraz.

Anketa

V čom budete lepším županom ako vaši protikandidáti?

chovanec-ob-fotka_r7016-130x130.jpgPavel Chovanec (Úsvit)

Oproti mojim protikandidátom mám veľké výhody lebo vychádzam zo svojich životných, pracovných a záujmových skúsenosti. Predovšetkým z riadiacich skúsenosti veľkých celkov, z obdobia školstva, alebo zo športu aj z vedeckej činnosti, kde som nositeľom niekoľkých patentov, a tým viem zamestnať stredoškolskú aj vysokoškolskú mládež.

Ako zvolený predseda viem urobiť všetko preto, aby v našich hladových dolinách pracovali ľudia, ktorí chcú zvýrazniť životnú úroveň v tomto kraji.

Urobím všetko preto, aby naši mladí zakladali zdravé a úplné rodiny a neodchádzali do zahraničia ako nádejné otrocké sily pre zištnosť multimilionárov.

Ako ľavicový politik nemienim sa spoliehať na zahraničné firmy, ktoré po vyčerpaní daňových prázdnin bez postihu prenesú ich firmu na Ukrajinu alebo inde.

manka_r106-130x130.jpgVladimír Maňka (Smer, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, Strana zelených)

Presne viem, čo a ako treba robiť, aby kraj prosperoval.

ladislav-fizik_r4037-130x130.jpgLadislav Fízik (ASV)

Nemôžem povedať, že som najlepší kandidát na predsedu BBSK, ale viem jedno, že pochádzam z mnohodetnej rodiny a vždy bolo moje krédo byť človekom a pochopiť človeka.

Či som taký, ako to o sebe konštatujem, musia hodnotiť ľudia, a teraz majú šancu. Slovensko potrebuje obrat v medziľudských vzťahoch. Či mi dajú dôveru, znovu záleží na ľuďoch, ale jedno viem, že ľudia po sklamaniach hľadajú novú cestu.

konarikx_r8215.jpgKarol Konárik ml. (SNS)

Za svoju veľkú devízu považujem nielen svoj vek, ale aj fakt, že moje rozhodnutia nemusia byť zaťažené závislosťou na politických priečkach budovaných v minulosti. Ľudia majú toho na pleciach dosť a reagujú buď rezignovane, alebo podráždene na kroky mojich spolukandidátov a zároveň žiadajú nástup mladej generácie, ktorú zastupujem.

Lepším budem v tom, že v kraji žijem a nesedím na viacerých stoličkách naraz. Z funkcie župana vyplýva byť tu pre ľudí a pomáhať, kde sa dá. Neukazovať sa len vtedy, keď treba strihať pásky, alebo mudrovať raz za štyri roky pred voľbami.

Nie som odborník na všetko a ani sa naň nehrám. Treba si zachovať zdravý rozum bez rozdielu na stranícku príslušnosť a byť lokálpatriot.

binder_r6308-130x130.jpgOndrej Binder (nezávislý)

Budem iným županom, lebo začnem od seba, budem meniť seba k lepšiemu. Ak sa mi to podarí, zmením trošku k lepšiemu aj banskobystrický kraj.

Ak budem županom, tak budem v banskobystrickom kraji každý deň, nielen pre tých, ktorí ma volili, ale aj tých, čo ma nevolili, hlavne pre tých najbiednejších, ktorých sa málokto zastane.

kanik_r8166-130x130.jpgĽudovít Kaník (SDKÚ, SaS, Most)

Budem aktívnym županom, ktorý má víziu o rozvoji kraja. Pasivitu a úradnícke poňatie funkcie nahradím projektmi, ktorých hlavným cieľom bude dať ľuďom prácu za dobrý plat a citeľne zlepšiť ich súčasný život.

Využijem možnosti kraja na jeho rozvoj, obrovský potenciál cestovného ruchu, budem systematicky pracovať na obnove priemyslu a poľnohospodárstva. Zlepším život ľudí v kraji.

Skončí sa vysedávanie župana v Bruseli za obrovské peniaze, z ktorého ľudia a ich kraj nemajú nič. Intenzívne budem spolupracovať so samosprávami, pomáhať im v riešení ich problémov. Veľmi dôležitou pomocou týmto cieľom bude aktívne navrhovanie a zlepšovanie zákonov v NR SR, lebo tie určujú možnosti a ovplyvňujú život ľudí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 264
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 272
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 809
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 665
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 380
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 906
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 518
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 502
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 421
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Voľby do VÚC (župné voľby) 2013

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Od nedele príde k zmenám cestovných poriadkov na prímestských linkách

Od 1. novembra budú prímestské spoje premávať v rozšírenom prázdninovom režime.

V Rooseveltovej nemocnici pribudli dve úmrtia na COVID - 19

Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici zomreli 70-ročný muž a 82-ročná žena.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.

Pre dušičkový trh vypestovali tisícky chryzantém. Teraz môže veľká časť z nich skončiť ako kompost

Starostlivosť o chryzantémy sa začína už na jar, trvá niekoľko mesiacov.

Opakovaný test potvrdil, že primátor Nosko je pozitívny na nový koronavírus

Pozitívny test má aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor Kašper.

Pozitívni na ochorenie sú primátor Ján Nosko aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor. Kašper. Zatiaľ čo Ján Nosko má iba mierne príznaky, Igor Kašper ( vľavo) musel bojovať s vážnejšími príznakmi ochorenia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Už ste čítali?