Dva vzácne stromy zrejme niekto úmyselne poškodil. Po incidente zrušili ich ochranu, nakoniec ich vyrúbali.
BANSKÁ BYSTRICA. Ľaliovníky tulipánokveté na Tajovského ulici, ktoré patrili donedávna medzi chránené stromy, vyrúbali. U mnohých obyvateľov Banskej Bystrice to vyvolalo pobúrenie.
Ekológ a občiansky aktivista Ľuboš Vrbický označil na sociálnej sieti výrub za smutný dôkaz nedostatku starostlivosti o vzácne a staré stromy na území mesta.
„Stojí za zamyslenie, aké hodnoty vlastne chceme ochraňovať. Napriek zhoršenému zdravotnému stavu určite existujú možnosti ako poškodené dreviny zachovať pár desiatok rokov - napríklad s pomocou debnenia, lešenia a podobne. Je to otázka vôle. V tomto konkrétnom prípade bude zaujímavé dozvedieť sa, ako si cení orgán ochrany prírody v prvom stupni , teda obec, spoločenskú hodnotu takýchto drevín, či sa ňou vôbec pri rozhodovaní o výrube zaoberal a na základe čoho a v akej hodnote určil náhradnú výsadbu za vyrúbané vzácne dreviny,“ dodal.
Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že kompetencie ohľadom všetkých chránených stromov spadajú pod Obvodný úrad životného prostredia.
"Ľaliovníky na súkromnom pozemku na Tajovského ulici prešli celým procesom posudzovania, ako aj posúdenia zdravotného stavu. Keďže tento stav bol ohrozujúci, chránené stromy k 1.10.2013 vo vestníku vlády zrušili, “ dodala.
Doplnila, že úrad životného prostredia vydal rozhodnutie o vyrúbe týchto poškodených stromov a stanovil majiteľovi pozemku aj náhradnú výsadbu. Tá má pozostávať z dvoch ľaliovníkov, buka červeného, a troch kusov smreka pichľavého.
.
V čase, keď nám robili radosť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Posledný ľaliovník sa pokúsia zachrániť
Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý hovorí, že posledný ľaliovník v meste teraz rastie na evanjelickom cintoríne a už začali iniciatívu za jeho zaradenie medzi chránené stromy.
„Na ťahu je teraz Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Kontaktoval som však najprv zástupcu vlastníka pozemku a pán farár Daniel Koštiaľ mi sľúbil, že to prerokuje na zasadnutí zborového presbyterstva Cirkevného zboru ECAV,“ konštatoval.
Martina Kanisová doplnila, že Obvodný úrad životného prostredia podal ešte 31.12. 2012 podnet na chránenú krajinnú oblasť Poľana kvôli vyhláseniu ľaliovníka na evanjelickom cintoríne za chránený strom.
Proces jeho vyhlásenia za chránený strom ešte nie je ukončený, mesto ho však už pred časom zaradilo medzi pamätihodnosti.
Riešili úmyselné poškodenie
O probléme s ochranou dnes už neexistujúcich ľaliovníkov na Tojovského ulici sme po prvýkrát písali v auguste tohto roka.
Pracovníci ochrany prírody v tom čase zistili, že do stromov ktosi zapílil a sekal ostrými predmetmi. V kmeňoch našli klince a polícia začala trestné stíhanie.
Vzácne dreviny, ktoré mali asi 150 rokov, podľa všetkého niekto úmyselne poškodil.
Keďže stromy sa nachádzajú na okraji nevyužívaného súkromného pozemku, pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana ich ešte v máji obhliadli len spoza plota. V júni sa na miesto vrátili s majiteľom parcely aj s políciou.
„Zistili sme zapílenie motorovou pílou do kmeňa, čo vytvorilo hlbokú zvislú ranu, dvojnásobné zaseknutie ostrým predmetom do ešte živého koreňového nábehu, olúpanie odumretej kôry až do živej časti po obvode kmeňov do výšky asi dvoch metrov. V kmeni sme navyše našli mohutné klince,“ charakterizovala vtedy poškodenia riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Nasledovalo trestné oznámenie pre podozrenie z porušovania ochrany rastlín a úmyselné poškodzovanie v tom čase ešte chránených stromov.
Polícia v prípade začala trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
„Banskobystrické ľaliovníky poškodil neznámy páchateľ, čím spôsobil škodu takmer 4-tisíc eur,“ potvrdila v auguste krajská policajná hovorkyňa Petra Vašková.
Pre zlý zdravotný stav stromov a potenciálne nebezpečenstvo ohrozenia ľudí navrhla správa CHKO v tom čase zrušenie ich ochrany.
Úmyselne poškodené kmene. FOTO - IVA ZIGOVÁ
Bystrické stromy mali obdivuhodné rozmery
Ľaliovníky nie sú na Slovensku úplne výnimočné a vyskytujú sa predovšetkým v parkoch. Tie banskobystrické boli výnimočné svojou výškou okolo tridsať metrov aj obvodom kmeňa viac ako dvesto centimetrov.
V severnej Amerike, ktorá je ich pôvodným stanovišťom, dorastajú až do výšky 60 metrov. Do Európy ich priviezli v 17. storočí predovšetkým ako súčasť parkových úprav. V čase kvitnutia majú mohutné kvety podobné tulipánom.
Pár minút predtým, ako sme o ne nenávratne prišli. FOTO - ĽUBOŠ VRBICKÝ