VYDROVSKÁ DOLINA. Lesníci si v piatok 25. októbra uctili pamiatku všetkých ľudí, pre ktorých bola práca v lese životom, ale aj smrťou.
Spoločným mottom všetkých symbolických cintorínov na svete je Na pamiatku mŕtvym a výstrahu živým. Lesnícky vo Vydrovskej doline slávnostne otvorili v roku 2004. Pietne miesto pripomína pamiatku všetkých, ktorí svoj život stratili v službách slovenských lesov. Slúži na spomenutie, zamyslenie aj na výstrahu nad našimi životmi.
„Je múdre pamätať na to, že les, ktorý máme, je lesom našich otcov a ten, ktorý pestujeme, je pre naše deti. Na pietnom akte sa stretli tí, ktorí si vážia a ctia naše krásne lesy a vedia, koľko práce, úsilia, ba aj ľudských životov toto bohatstvo stálo,“ povedal pre týždenník MY Horehronie Ivan Hanula z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.
Pietny akt v lesníckom cintoríne
Po roku sa opäť Vydrovskou dolinou ozýval hlahol zvona a tklivé fóny fujary. Po úvodnom príhovore generálneho riaditeľa Lesov SR Ctibora Határa vystúpil generálny riaditeľ sekcie lesníckej a spracovania dreva ministerstva pôdohospodárstva Ján Mizerák.
Lesníkov a hostí už trubači vítali pod bralom, na ktorom sa týči kríž a skvie nápis Večne im spievajú lesy. Pred radom štítkov s menami, rokom narodenia, ako aj s rokom a miestom smrti, sa poklonili pamiatke zosnulých. Hold vzdali mužom, ktorých životy si vzala hora. Po prvýkrát sa zúčastnili aj príbuzní niektorých nových obetí pri práci v lese.
Počet obetí sa zvýšil na 312
Aktu lesníckej piety vždy predchádza vyhľadávanie a nahlasovanie mien ľudí, ktorí v minulosti i v súčasnosti prichádzajú o život pri práci v lese. „Pracovníci odštepného závodu Čierny Balog podniku Lesy SR, ktorí sa trvalo starajú o dôstojnosť pietneho miesta, pripevnili aj tento rok v lesníckom cintoríne mená ďalších ôsmich tragických obetí. Počet tabuliek sa zvýšil na 312,“ informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. Podľa neho, nejde o najnovšie prípady. Mená svojich zosnulých príbuzných nahlasujú pozostalí zväčša až po určitom čase, keď bolesť zo straty blízkeho zmierni milosrdný čas.
Náhoda či osud sú niekedy neúprosné
Práca v lese je mimoriadne ťažká a nebezpečná, čoho dôkazom sú každoročne desiatky, možno stovky vážnych úrazov, ktoré sa často končia smrťou. „Posledný prípad podnik Lesy SR eviduje z tretieho októbrového týždňa, keď pri Dechticiach suchý odlomený konár zabil 43-ročného otca dvoch detí.
Paradoxom v tomto prípade je, že muž si strom, ktorý mu bol osudný, označil krížom, pretože sa chcel ešte k nemu vrátiť. Náhoda či osud sú niekedy neúprosné a často nepomôže ani striktné dodržiavanie bezpečnostných predpisov,“ dodal Vlastimil Rezek.
FOTO - BORIS PEKAROVIČ