BANSKÁ BYSTRICA. Vďaka modernému sonografu, prvému tohto druhu na Slovensku, sa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta nielen spresní diagnostika pri ochoreniach pečene, no súčasne pre väčšinu pacientov odpadne aj nepríjemná biopsia.
Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje informovala, že nový USG prístroj, ktorý získalo hepatologicko–gastroenterologické a transplantačné oddelenie, patrí do najvyššieho radu ultrasonografických prístrojov. Vďaka vysokým parametrom umožňuje zistiť aj elastografiu - meranie tuhosti tkaniva, ktorým sa určí stupeň poškodenia pečene, napríklad pri postihnutí vírusovou hepatitídou.
Pacient je tak odbremenený od bolestivej biopsie, pri ktorej mu lekári musia ihlou odobrať vzorku tkaniva.
Doteraz bola biopsia pečene u mnohých pacientov jediným spôsobom, ako správne rozhodnúť o ďalšej liečbe. „Elastografickým vyšetrením pečene sa potreba biopsií pri diagnostike zníži takmer o 80 percent, “ priblížil prínos prístroja prednosta II. internej kliniky Ľubomír Skladaný.
Anonymný darca
Maťašeje dodala, že nový prístroj získali banskobystrickí hepatológovia prostredníctvom občianskeho združenia Hegito BB od darcu, ktorý si želal ostať v anonymite. Elastografia sa využíva aj v neinvazívnej diagnostike napríklad pri odlíšení zápalových a fibrotických zmien u pacientov s Crohnovou chorobou a mimo gastroenterológie a hepatológie napríklad v diagnostike nádorov prsníka a štítnej žľazy.
Liečba ochorení pečene je vo FNsP F. D. Roosevelta na vysokej odbornej úrovni. Hovorkyňa informovala, že pacientom s akútnymi a chronickými ochoreniami pečene poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť od diferenciálnej diagnostiky až po multiodborovú starostlivosť.
FOTO - archív nemocnice