BREZNO. Päťtisíc eur z grantového programu, ktoré mesto dostalo od Nadácie Slovenskej sporiteľne v polovici tohto roka, poslúži na menšie interiérové úpravy.
Mestská veža je dominantou breznianskeho námestia už od roku 1830. Viac ako tridsaťmetrová klasicistická hranolová stavba s manzardovou strechou v minulosti slúžila ako strážna veža s tromi zvonmi. Najväčší z nich váži 960 kilogramov a pochádza z konca 18. storočia, ďalšie dva zvony - Sv. Vendelín a Sv. Florián odliali v roku 1924. Nad tretím nadzemným zvonovým podlažím býval strážnik, ktorý vďaka nim ohlasoval nebezpečenstvo požiaru.
V súčasnosti je táto kultúrna pamiatka pre verejnosť uzavretá, slúži len ako klasická zvonica. Odbor životného prostredia, rozvojových programov a stavebného poriadku mestského úradu však v apríli tohto roka prišiel s myšlienkou jej rekonštrukcie a požiadal o grant. Projekt História v súčasnosti – obnovme brezniansku strážnu vežu bol pomerne úspešný, z požadovaných desaťtisíc eur mesto získalo presnú polovicu.
Prvé opravy do konca novembra
Ako informovala Marta Krejcarová, riaditeľka odboru komunikácie a sponzoringu Slovenskej sporiteľne, päťtisíceurový balík, ktorý nadácia mestu schválila v júni tohto roka, je určený na obnovu breznianskej strážnej veže, konkrétne na stavebno-technické práce pri jej obnove.
Brezno sa zaviazalo projekt realizovať do 30. novembra. „Zmluva s dodávateľom je podpísaná, mesto má povinnosť zúčtovať dotáciu do konca novembra 2013, t. j. koniec realizácie projektu je do konca novembra 2013,“ povedala asistentka primátora Alena Šperková. Ide predovšetkým o interiérové úpravy - opravu podest, ramien schodísk a vnútorných stien veže.
Časom bude aj vyhliadka
Mesto si uvedomuje strategickú pozíciu mestskej zvonice a plánuje to patrične využiť na rozvoj turizmu. Vízie o jej novej funkcii potvrdila aj Šperková. „Cieľom mesta je zrekonštruovať postupnými krokmi vežu ako kultúrnu pamiatku tak, aby v budúcnosti mohla slúžiť ako vyhliadková veža pre turistov, občanov a návštevníkov mesta.“
Zároveň však dodáva, že časový horizont ukončenia všetkých prác je priamo úmerný vyčleneným finančným prostriedkom, preto termín sprístupnenia mestskej veže dnes nevie s presnosťou definovať. „Vo veži treba vykonať množstvo rekonštrukčných prác, aby niekedy v budúcnosti mohla slúžiť aj verejnosti a pritom neohrozovala všeobecnú bezpečnosť. Získaná dotácia je len prvým krokom z mnohých ďalších.“