BANSKÁ BYSTRICA. V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý vyhlásila EÚ na tretí novembrový týždeň, organizuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre 7. ročníky základných škôl celoslovenskú súťaž s názvom Najlepšia protidrogová nástenka.
Začína zajtra- 20. novembra a jej uzávierka je stanovená na 20. január 2014. „ Cieľom tejto aktivity, do propagácie ktorej sa zapája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, je pôsobiť na vytváranie aktívneho protidrogového postoja predovšetkým u detí a mládeže, poukázať na význam primárnej prevencie, predísť užívaniu návykových látok, alebo ho oddialiť čo do najneskoršieho veku, ako aj obmedziť alebo zastaviť experimentovanie s návykovými látkami, aby sa predišlo poškodeniam zdravia na telesnom a duševnom vývoji predovšetkým mladých ľudí“, uvádza k tejto preventívnej aktivite verejného zdravotníctva MUDr. Silvia Kontrošová, vedúca Odboru podpory zdravia banskobystrického RÚVZ.
Dodáva, že prvou cenou je interaktívna tabuľa s príslušenstvom od Všeobecnej zdravotnej poisťovne, druhú cenu- anatomický model človeka a športové potreby dáva so súťaže Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a tretia cena- USB kľúče a písacie potreby venuje do súťaže ÚVZ SR.
Pripomenú si ohrozenie drogami
Aj počas tohtoročného Európskeho týždňa boja proti drogám, si pripomíname, ako drogy ohrozujú našu spoločnosť čoraz viac. Sú to v podstate jedy, ktorých účinok závisí od užitého množstva.
Malé množstvo stimuluje - zrýchli a naštartuje užívateľa. Väčšie množstvo účinkuje ako sedatívum - spomalí ho. Väčšie množstvo môže spôsobiť aj otravu a môže človeka aj zabiť. Toto platí pre každú drogu. Mnohé drogy však aj priamo ovplyvňujú myseľ. Môžu skresliť pohľad človeka na dianie okolo neho, výsledkom čoho môže byť čudné, nerozumné, nevhodné a tiež deštruktívne konanie.
Drogy blokujú všetky pocity a vnemy – tie, ktoré človek mať chce spoločne s tými, ktoré mať nechce. Takže drogy síce poskytujú krátkodobú pomoc tým, že uľavujú od bolesti, zároveň však ničia schopnosti a ostražitosť človeka a zatemňujú jeho myslenie. Každý mladý človek sa skôr alebo neskôr stretne s drogami či už legálnymi alebo nelegálnymi. I napriek tomu sú mnohí rodičia presvedčení, že ich dieťa sa má dobre a drogy nie sú ich problém. „Toto tvrdenie môže byť nebezpečným omylom- aj v zdanlivo bezproblémových rodinách vyrástli konzumenti drog.
Drogová závislosť nevzniká náhle, ale vyvíja sa z túžby, ktorá súvisí so spôsobom života jednotlivca. Náklonnosť k tomuto nebezpečenstvu vzniká najmä v detskom a dospievajúcom veku. A práve toto obdobie je veľmi dôležité pre rozvoj zdravej osobnosti a slobodného rozhodovania. Človek, ktorý má jasne stanovené ciele a predstavu o svojej budúcnosti, si vie ľahko spočítať, či sú drogy prínosom alebo nie“, konštatuje k téme MUDr. Kontrošová.