BANSKÁ BYSTRICA. Prakticky od dušičiek prevládalo na Slovensku príjemné teplé počasie.
V našich končinách to nebýva úplne ojedinelý jav a naši predkovia nazývali takéto teplé obdobia aj dušičkovým letom.
Tento rok však trvalo teplé obdobie dlhšie ako zvyčajne – prakticky až do polovice novembra. Dokonca aj na horách sme boli svedkom toho, že masívne kvitli viaceré druhy typicky jarných kvetov.
„Ide o takzvané druhé kvitnutie, ktoré býva podmienené vhodnou klimatickou situáciou. Tá sa práve v tomto roku vyskytla a okrem kvetov začali kvitnúť aj niektoré druhy tráv,“ povedala Ingrid Turisová z Fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici.
Zrejme posledný raz v tomto roku sme mohli obdivovať pekne rozkvitnuté fialky, prvosienky, hluchavky, či silenky.
Hoci botanička dodáva, že aj počas iných rokov sa objavuje druhé kvitnutie, tento rok je tento jav pomerne výrazný aj vďaka tomu, že teplé obdobie pretrvalo dlhšie ako zvyčajne.
Ani mrazíky a sneh, ktoré nám meteorológovia predpovedajú okolo Kataríny by však nemali poškodiť koreňovú sústavu týchto rastlín, keďže sú pomerne vitálne.
Medvede teplo nemýlilo, zaspali
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že neobvykle teplé počasie neodradilo medvede od toho, aby zaspali vo zvyčajnom čase.
„Medvede, ktoré žijú ďaleko od civilizácie a nemá ich kto vyrušovať, už pospali. Sledujem približne šesť brlohov a každý z nich už má zimného spáča.“
Suché a teplé počasie na začiatku novembra im vyhovovalo, keďže do brlohov im nezatekalo. Horšie sú na tom medvede, ktoré žijú v blízkosti ľudských obydlí. Takýchto jedincov už videli potulovať sa nielen v oblasti Vysokých Tatier, ale aj v blízkosti Banskej Bystrice.
Čo je však viac prekvapujúce, vedecký pracovník tento týždeň ešte narazil na hady a jašterice.
„Nástup zimy pripomína rok 2000, kedy som ešte našiel jašterice vonku v rekordnom termíne 27. novembra,“ dodal.
Počasie sa zmení
Okolo Kataríny sľubujú meteorológovia zmenu. Od Škandinávie smerom na juh by mal prúdiť chladnejší vzduch, ktorý ovplyvní počasie aj u nás. Počítať treba so silným vetrom, nočnými mrazmi, či snehovými prehánkami.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK