BANSKÁ BYSTRICA. Zrušenie geriatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta vyvolalo pred dvoma rokmi vlnu nevôle ako zo strany odbornej, tak i laickej verejnosti. Ani napriek protestom sa však nepodarilo zrušeniu 45- lôžkovej geriatrie zabrániť. Aj s odstupom dvoch rokov hodnotia viacerí odborníci toto rozhodnutie, ku ktorému prišlo v čase, keď viedol ministerstvo zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) ako zlé a sú presvedčení, že vzhľadom na starnutie populácie bude potrebné situáciu prehodnotiť.
Bystrica starne
V stanovisku Slovenskej gerontologickej a geriatrickej spoločnosti (SGGS) , ktoré nám poskytol jej vedecký sekretár Silvester Krčméry sa konštatuje, že v okrese Banská Bystrica žije 15 tisíc obyvateľov nad 65 rokov. Zrušenie tohto oddelenia bolo preto podľa nich vážnym pochybením a postupne prináša negatívne dôsledky. „Aká je situácia dnes? Kolektív lekárov sa rozpadol, len tri geriatričky pracujú ambulantne, alebo na internej klinike. Ostatní odišli. Toto je tá najväčšia strata pre starých pacientov, ktorú im už nik nenahradí,“ konštatuje Krčméry.
Dodal, že výbor spoločnosti opakovane rokoval hneď po zrušení geriatrie s vtedajším riaditeľom nemocnice, zástupcami ministerstva zdravotníctva aj hlavným odborníkom pre geriatriu o možnosti obnovenia oddelenia. Bohužiaľ, bez výsledku. Rokovania pokračovali aj vlani s novým vedením ministerstva zdravotníctva, pričom získali predbežný prísľub, že nad obnovením geriatrického oddelenia sa bude uvažovať a začnú sa aj rokovania so zdravotnými poisťovňami.
.“Obnovenie činnosti geriatrického oddelenia považuje výbor SGGS za kľúčový krok pre adekvátne poskytovanie medicínskej starostlivosti seniorom v regióne stredného Slovenska a budeme sa v tejto oblasti naďalej maximálne angažovať,“ konštatuje sa v stanovisku.
Doplácajú najslabší
Krajská geriatrička Katarína Stracová tiež nevidí situáciu priaznivo. „Naozaj si treba uvedomiť skutočnosť, že podiel starých ľudí v rámci populácie sa zvyšuje. Pritom takmer u všetkých pacientov nad 70 rokov sa neobjaví iba jedno ochorenie, ale ide o kombináciu viacerých ochorení. V tomto veku je aj veľký podiel pacientov, ktorí sú odkázaní na lôžkovú starostlivosť,“ dodala.
Upozornila tiež, že lôžkové oddelenia tohto typu nie sú iba pracoviskom, kde sa o pacientov postarajú diagnosticky, terapeuticky a rehabilitačne, ale sú aj vzdelávacím centrom pre zamestnancov, ktorí s pacientmi pracujú. V Banskej Bystrici sa tento kolektív zrušením geriatrie prakticky rozpadol.
Situácia sa kvôli starnutiu populácie bude podľa nej zhoršovať. „Už teraz nestíhame pokryť dopyt po lôžkach. Problémom sú napríklad sezónne úrazy starých ľudí, pri ktorých vzniká veľký tlak na traumatológiu, kde ležia pacienti po úrazoch a operáciách, ktorých nemožno prepustiť pre zdravotné komplikácie. My ich pritom nemáme kam umiestniť.
Ďalším problémom je skupina starších pacientov s onkologickými ochoreniami, ktorí sa spolu s príbuznými dožadujú hospitalizácie pre komplikácie, súvisiace so základným ochorením, “ dodala. Na geriatrii vo Zvolene zväčša lôžka pre ich pacientov nemajú. Ak sa pre pacienta nenájde miesto, čakajú na objednanie, alebo prichádzajú do nemocnice cez urgentný príjem.
Počet lôžok nestačí
Hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Monika Pastuchová tiež hovorí, že počet geriatrických lôžok v kraji nestíha pokryť dopyt po nich. „O počte postelí však nerozhoduje kraj, ale poisťovne,“ dodala. V prípade potreby by však kraj vznik nových geriatrických lôžok podporil.
Nevylučujú návrat ku geriatrii
Aj vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta pripúšťa, že vzhľadom na demografický vývoj v okrese je predpoklad, že súčasný počet lôžok im do budúcnosti nebude postačovať.
„Nevylučujeme, že sa rozšírením počtu lôžok, či znovuvytvorením geriatrického oddelenia začneme zaoberať. Nezávisí to však len od rozhodnutia nemocnice, dôležitú úlohu zohrávajú aj zdravotné poisťovne,“ konštatovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Dodala tiež, že nemocničné zdravotnícke zariadenie poskytuje geriatrickým pacientom riešenie akútnych zdravotných problémov a nie je určené na umiestnenie dlhodobo chorého seniora.
„V roku 2011 nám Všeobecná zdravotná poisťovňa nezazmluvnila poskytovanie zdravotnej starostlivosti na geriatrickom oddelení, preto došlo zo strany nemocnice k jeho reprofilizácii. Pre geriatrických a dlhodobo chorých pacientov naďalej zabezpečujeme adekvátnu zdravotnú starostlivosť v rámci internej kliniky, ktorá navyše disponuje 20 lôžkami pre dlhodobo chorých, u ktorých je predpoklad hospitalizácie viac ako 21 dní. Tieto lôžka sú na 99 percent využívané pre geriatrických pacientov,“ doplnila.