BREZNO. Pri čítaní knihy možno budete slabšie vidieť. Nebude to zlou kvalitou papiera, ale silou príbehu.
Od marca tohto roka sme mali možnosť zapojiť sa do literárneho projektu Brezno v spomienkach, cieľom ktorého bolo vytvoriť súbor zaujímavých príbehov z rôznych období.
„Každý z nás pozná z rozprávania blízkych či priateľov nejaký príbeh, ktorý by mal určite zostať uchovaný v našej pamäti. V spolupráci s Horehronským múzeom sme sa preto rozhodli vyhlásiť projekt, v rámci ktorého sme príhody zaznamenali,“ povedala iniciátorka projektu a poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Brezne Petra Dzurmanová.
Občania mali možnosť zasielať spomienky na život a výsledkom je 60-stranová publikácia, v rámci ktorej 14 autorov z celého Slovenska popisuje život v Brezne v historickom rozpätí takmer 150 rokov.
Knihu pokrstili živou vodou
Život každého človeka to je vlastne množstvo príbehov, ktoré sú veselé i smutné, vtipné, krátke alebo aj dlhé. Ako uviedla Petra Dzurmanová, niektoré z minulosti však majú presah, poučenie aj do prítomnosti a nesmú zostať nepovšimnuté.
Publikáciu Brezno v spomienkach uviedli do života a pokropili vodou zo Štefanovho prameňa Ján Weiss a Ivica Krištofová z Horehronského múzea, ktorí stáli pri jej zrode. Ako tvrdí krstný otec, kniha je jeden z mála neživých predmetov, ktorý má s človekom spoločnú vlastnosť. Obsahuje myšlienky a je schopná po naučenom dekódovaní písma ich uchovať. Niektorým knihám sa to podarilo mnoho storočí.
A aké pocity prežívala pri krste samotná vydavateľka Petra Dzurmanová? „Pociťovala som vnútorné uspokojenie, ale zároveň aj očakávanie, ako túto knižku prijmú adresáti - samotní Brezňania.“
Najmladší text je o ujovi Libičovi
Najstarší text v publikácii je z roku 1867. „Zachytáva spomienku mladého banskobystrického učňa Ondriša, ktorý prišiel do Brezna pracovať ako obchodnícky praktikant. Popisuje život remeselníkov a obchodníkov na námestí, ako aj v dnes už neexistujúcich štvrtiach Burgundia a Venezia."
Najmladším je text o žijúcej breznianskej legende, studničkárovi Štefanovi Libičovi. „Publikácia je doplnená o historické fotografie z rodinných archívov, z ktorých mnohé sú uverejnené vôbec po prvýkrát. Zaujímavosťou je tiež mapa všetkých 30 prameňov uja Libiča, nachádzajúcich sa v Brezne a okolí.“
Publikácia je bezplatná
Vďaka sponzorskej podpore od breznianskych firiem vyjde kniha vo veľkom náklade, takže by sa mala bezplatne dostať k širokému okruhu čitateľov. „Nezabúdajme na minulosť, pretože nám pomáha formovať budúcnosť,“ dodala editorka publikácie Petra Dzurmanová.
Brezno v spomienkach si môžete bezplatne vyzdvihnúť v Turisticko-informačnej kancelárii, v Horehronskom múzeu, v knižnici, Bombura klube, dennom centre Prameň a v kníhkupectvách.
FOTO- AUTORKA