BANSKÁ BYSTRICA. Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola nepredložil na dnešné zasadnutie mestského zastupiteľstva návrh budúcoročného rozpočtu. Znamená to, že od januára začne Banská Bystrica už tretí rok po sebe v rozpočtovom provizóriu. Pre mesto to však podľa Gogolu žiadna tragédia nie je, keďže všetky vitálne funkcie mesta ostanú zachované a dopad na obyvateľov nebude žiadny.
„Je to neštandardná situácia. Keď sme sústredili všetky podklady pre rozpočet, dostali sme sa do veľkého nesúladu medzi príjmovými a výdavkovými položkami až do hodnoty dvoch miliónov eur,“ konštatoval.
Na nesúlade sa podľa neho podpísalo viacero faktorov, ktoré mesto nedokázalo ovplyvniť. V novembri premiér Fico napríklad podpísal kolektívnu zmluvu, na základe ktorej sa zvyšujú platby vo verejnej správe. Mestu to spôsobí nárast takmer štvrť milióna eur. Problémom je tiež to, že neprišlo k dohode medzi ZMOSom a ministerstvom financií, aby sa podielové dane vrátili na pôvodnú hodnotu. Poklesol tiež podiel daní z hracích automatov. „Kumulatívne to všetko spôsobilo, že sme neboli schopní preložiť vyrovnaný rozpočet, ako nám to káže zákon,“ doplnil.
Za predčasnú zatiaľ označil otázku, či návrh rozpočtu predloží už v januári budúceho roka. „Budeme na tom intenzívne pracovať a komunikovať túto otázku aj s poslaneckými klubmi.“
Predseda finančnej komisie Tomáš Novanský považuje za zlý signál, že mesto nedokáže predložiť vyrovnaný rozpočet už tretí rok po sebe. „Rozpočtové provizórium je veľmi nevýhodná forma financovania potrieb mesta,“ konštatoval.
Podľa neho sa na súčasnej situácii podpísala aj skutočnosť, že mesto nedokázalo pripraviť reštrukturalizáciu základného školstva v Banskej Bystrici.
„Mesto malo iné priority – cestovný ruch, či informačné technológie, čo však bežný obyvateľ zatiaľ veľmi necíti,“ dodal. Prioritou väčšiny poslancov bude podľa neho to, aby návrh rozpočtu udržal štandard služieb pre obyvateľov mesta.
Novinkou bude participatívny rozpočet
Novinkou v prospech obyvateľov je schválenie štatútu participatívneho rozpočtu, ktorý poslanci odsúhlasili.
Autor návrhu, poslanec Vladimír Pirošík považuje za dôležité, že štatút prijali práve počas Medzinárodného dňa ľudských práv. „Ide o krok, ktorý má výrazne posilniť dôveru občanov voči samospráve tým, že sa budú môcť do tvorby rozpočtu sami zapojiť,“ dodal.
V prvom roku by malo ísť o sumu 20 tisíc eur, ktorú vyčlenia z položky, určenej na rozvoj jednotlivých volebných obvodov. Pirošík dodal, že k participatívnemu rozpočtu pripravia dve diskusné fóra. Prvý je plánovaný na prelome januára a februára a obyvatelia by na ňom mali rozhodovať o tom, akým spôsobom sa suma prerozdelí. Či pôjde prioritne na životné prostredie, kultúru, sociálne veci, alebo iné projekty. Nastavia sa aj presné pravidlá financovania, na základe ktorých si obyvatelia pripravia projekty.
Na ďalšom fóre sa uskutoční verejné hlasovanie, ktoré budú môcť obyvatelia využiť aj v nasledujúcich pätnástich dňoch.
Banskobystrickou novinkiu je, že o projektoch budú môcť rozhodovať občania, starší ako 15 rokov.
Poslanec Igor Kašper je síce tiež zástancom participatívneho rozpočtu, poukázal však na problém, že suma 20 tisíc eur sa zoberie z volebných obvodov a nie inej položky mesta.
Odhaduje, že zo sumy 1,50 eura, určenej na obyvateľa volebného obvodu , im to uberie okolo 25 centov. Doplatiť na to môžu práve najmenšie obvody, Takým je napríklad volebný obvod Kremnička, Rakytovce, Podháj, Pršianska terasa, kde žije spolu okolo 4,5 tisíc ľudí.
„Z doterajších 7 tisíc eur by sme tak prišli asi o 1 200 eur,“ doplnil Kašper. Pre porovnanie – ide o položku na organizovanie jednej veľkej akcie, akou býva napríklad Rozprávkový les.
Podľa poslanca Vladimíra Pirošíka je preto veľmi dôležité, aby obyvatelia tohto volebného obvodu využili možnosť zúčastniť sa tvorby participatívneho rozpočtu. „Ak si presadia svoje projekty, môžu získať ešte väčšiu čiastku,“ dodal.