BANSKÁ BYSTRICA. Operetu Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál uvedie banskobystrická Štátna opera v premiére 13. decembra, v druhej premiére o deň neskôr, 14. decembra. Hrnčiarsky bál patrí u nás medzi dve najpopulárnejšie operety spolu s Modrou ružou a je to deviata Dusíkova opereta. Ako dnes na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici priblížil dramaturg, režisér a choreograf Jaroslav Moravčík, dostali zadanie spraviť Hrnčiarsky bál v tradičnejšej forme, teda klasickej, folklórnej.
"Aby sme nešpekulovali s nejakou modernizáciou, s osadením do nejakého prostredia, ktoré mu nepasuje... Ja som to aj tak poňal, že ten Hrnčiarsky bál sa odohráva na jarmoku, poprípade u cechmajstra Rafaela Tomašoviča a hlavná časť, samozrejme, na Hrnčiarskom bále," povedal Moravčík. Nakoniec zaznie "šláger šlágrov" - Najkrajší kút v šírom svete. Ako pokračoval, vzhľadom na multikultúrnu a preamerikanizovanú dobu, dušu ľudí poteší a radi sa vrátia k niečomu čistému, slovenskému.
Dramaturgička Alžbeta Lukáčová poznamenala, že dej operety obsahuje všetko, čo má správna opereta mať. "To znamená, boj zla proti dobru, samozrejme, rôzne ľúbostné zápletky," priblížila s tým, že v operete sa málokedy riešia nejaké ťažké celospoločenské problémy. Opereta je totiž žáner, ktorý vznikol pre zábavu, pobavenie, to znamená, že nerieši vážne, ťažké celospoločenské témy, ale vždy sa snaží poukazovať na nejaké problémy v spoločnosti s humorom, nadhľadom.
Prvé dejstvo sa odohráva na jarmoku na Myjave, druhé v interiéri u Rafaela Tomašoviča, cechmajstra, a prechádza do 3. dejstva, ktoré predstavuje samotný bál. "Hrnčiarsky bál sa odohráva v slovenskom prostredí, je zasadený do polovice 19. storočia," pokračovala Lukáčová. Ide o komunitu remeselnícku hrnčiarov, a z hľadiska deja rieši jednak konkurenčné spory hrnčiarov: "Kto vyrába lepšie horšie, komu sa lepšie darí, komu horšie a, samozrejme, v prvom rade tie ľúbostné zápletky. Ale ja myslím, že sa nič nestane, keď prezradím, že všetko sa dobre skončí," dodala Lukáčová.