BREZNO. V Brezne budú od januára premávať dva sociálne taxíky. Záujem o službu má vzrastajúcu tendenciu, pretože ťažko zdravotne postihnutí a seniori využívajú vozidlo na prevoz do zdravotníckych zariadení čoraz viac.
O ďalší taxík žiadali občania
Od roku 2010 službu sociálneho taxíka poskytuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s mestom. Na stretnutiach s občanmi pri vyhodnotení Komunitného plánu rozvoja sociálnych služieb, alebo na výročných členských schôdzach ťažko zdravotne postihnutých a seniorov žiadali službu rozšíriť. „Podľa vyjadrení tejto cieľovej skupiny nepokrýva dopyt klientov mesta na prepravu najmä do zdravotníckych zariadení. Hlavným dôvodom je obmedzená kapacita, ako aj časové možnosti poskytovania služby,“ povedala Vierka Hľadajová, poverená vedením odboru sociálnych vecí Mestského úradu v Brezne.
Nový prevádzkovateľ už s mestom spolupracuje
O odvoz do nemocnice žiadajú občania hlavne v skorých ranných a neskorších popoludňajších hodinách z dôvodu dlhej čakacej doby na vyšetrenia.
„Ak si klient objednal taxík do Banskej Bystrice a musel v nemocnici zotrvať do 14.30, šofér na neho ochotne počkal aj po pracovnej dobe. Vždy sa snaží prepraviť čo najviac ľudí, no v prípade, že jeden občan je objednaný na 7.00, ďalší na 10.00, zablokuje sa tým taxík v Brezne. V tom čase nemohli o auto žiadať klienti, ktorí sa chceli odviezť napríklad z Mazorníkova do breznianskej nemocnice.“
Poslanci sa touto otázkou zaoberali a návrh rozšíriť službu o sociálny taxík schválili. Ako uviedla Vierka Hľadajová, záujem prejavila firma Srnkapfarm, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť so špecializáciou na lekárenstvo. „Majiteľ s mestom už spolupracuje v rámci poukážkového systému pre seniorov a rozhodol sa podporiť aj túto dobrú myšlienku.“
Od nového roka v novom čase
Nový sociálny taxík bude od 1. januára premávať od 5.30 do 15.30 a pôvodný prevádzkovaný Slovenským Červeným krížom od 6.30 do 14.30, a to v pracovných dňoch. „Službu využívajú hlavne ťažko zdravotne postihnutí, seniori, no určená je aj pre občanov s nepriaznivým zdravotným stavom či rodičov s malými deťmi. Škálu žiadateľov sme rozšírili na maximálnu mieru, nechceli sme ju okliesňovať.“
Sociálny taxík vlani využilo 3675 občanov, no 900 bolo odmietnutých, to znamená, že z objektívnych príčin neboli uspokojené požiadavky ľudí, ktorí žiadali o službu. Podľa Vierky Hľadajovej, najmenší záujem prepraviť sa vozidlom majú matky s deťmi, vlani ich bolo len sedem.
Ak si chcete objednať taxík do Banskej Bystrice, nahláste sa o týždeň skôr, prepravy na území mesta vybavuje vodič priebežne.
Cenník ostáva nezmenený
Cenník za službu je pri oboch taxíkoch rovnaký, od 1 do 10 km zaplatíte 50 centov, od 10 do 20 km euro a nad 20 km 20 centov za kilometer, čo je v priemere do Banskej Bystrice 8 eur. Ceny sa od vlaňajška nemenili. „Výhodou služby však je, že v prípade nutnosti vodič, ktorý absolvoval kurz prvej pomoci, klienta v nemocnici sprevádza. K dispozícii je aj invalidný vozík, ktorý sa nachádza v kufri auta.“
Na prevádzkovanie sociálneho taxíka mesto poskytne dotáciu 17 712 eur ročne, z toho 11 472 Slovenskému Červenému krížu a 6240 pre firmu Srnkapharm. Aj napriek tomu, že finančný príspevok nepokrýva všetky náklady, ktoré sú s tým spojené, subjekty chcú s mestom spolupracovať.