JANUÁR
1.1. Mesto zorganizovalo ohňostroj v neobvyklom termíne – namiesto Silvestra si ho obyvatelia užili počas prvého januárového popoludnia. Mohli si ho tak vychutnať aj rodiny v deťmi, bol to súčasne príspevok mesta k 20. výročiu založenia SR.
4.1. Banskobystričanom sa na svet príliš nechcelo. Prvým novorodencom roku 2013 sa stal Filipko až na štvrtý deň Nového roka.
8.1. Prišlo ku kurióznej dopravnej nehode. V ranných hodinách na Striebornom námestí vyšiel vodič MHD na novom ekologickom kĺbovom autobuse mimo vozovku a skončil s ním v potoku. V čase nehody našťastie neboli v autobuse cestujúci, vodič sa zranil ľahko.
11.1. Mesto otvorilo prvý verejný psí výbeh s cvičiskom na sídlisku Sásová. Jeho vybudovanie stálo mesto vyše 15 tisíc eur.
FEBRUÁR
11.2. Na Banskú Bystricu a okolie sa valí sneh. Zasnežené fotografie nášho regiónu sa ocitli aj na Discovery News.
11.2. Ochorení na chrípku pribudlo, v Rooseveltovej nemocnici zakázali návštevy.
12.2. Banská Bystrica zostáva v rozpočtovom provizóriu. Primátor Peter Gogola už po druhý krát stiahol návrh rozpočtu z rokovania zastupiteľstva. Sporným bodom sa stalo napríklad plánovaných 30 tisíc eur na projekt Bystrického „mora“.
12.2. Poslanci rozhodli, že kaštieľ Radvanských získa do dlhodobého prenájmu Akadémia umení.
17.2. Vykradli dom banskobystrického župana Vladimíra Maňku vo Zvolene, ukradli mu šperky za 1800 eur.
MAREC
5.3. Banská Bystrica ukončila rozpočtové provizórium. Prostriedky na štúdiu Bystrického „mora“ však poslanci napokon nepodporili a plánovaných 30 tisíc eur navrhli presunúť na opravu výtlkov.
29. 3. V Banskej Bystrici a okolí napadlo takmer pol metra snehu. Mnohí ľudia sa presúvali po uliciach aj na bežkách.
APRÍL
10.4. Členovia Divadla z Pasáže zorganizovali verejnú zbierku na pomoc najmladšej členky divadla, Veroniky Lačnej, ktorá trpí závažným onkologickým ochorením.
10.4. Zranenia siedmich ľudí si vyžiadala dopravná nehoda v Čiernom Balogu. Zrazila sa pri nej sanitka, ktorá prevážala pacientov na vyšetrenia, s osobným autom.
26. 4. V unikátnom vodnom žľabe Rakytovo spustili plavebnú sezónu.
30.4. Chránený areál Malachovské skalky sa zmenší z 11,6 hektára na 4,5. Zainteresované strany to označili za kompromisné riešenie, keďže kvôli výstavbe na Pršianskej terase mal chránený areál zaniknúť úplne.
MÁJ
1.5. Na sídlisku Fončorda sa stretli bývalí príslušníci pomocných technických práporov (PTP), ktorí si zaspomínali, ako stavali toto sídlisko.
1.5. Celé Slovensko sa pobavilo na bystrickej „bitke o máje“. Stavať ich chcel nielen premiér Fico, ale aj kandidát na župana Ľudovít Kaník.
10. 5. V prípade chátrajúceho amfiteátra, ktorý zaradili medzi prebytočný majetok, nastal obrat. Primátor Peter Gogola a Juraj Havlík z neformálnej skupiny Ľudí spája(ť_je) umenie podpísali memorandum o spolupráci. Mesto sa zaviazalo, že do septembra nepodnikne kroky, vedúce k odpredaju amfiteátra.
14.5. Dlhoročná drevárska fabrika Smrečina Hofatex krachuje. 170 zamestnancov sa ocitne na úrade práce.
JÚN
3. – 7. 6. Ulice mesta patria sympóziu sochárov, maliarov a rezbárov Banskobystrický Montmartre.
6. 6. Krátko pred návštevou holandskej veľvyslankyne ohlási muž bombu v budove mestského úradu. Podozrivého zadržia priamo na mieste.
11. 6. Krajské KDH prekvapí oznámením, že do novembrových župných volieb pôjde so Smerom
20.6. Neformálne zoskupenie umelcov žiada zachovanie PKO, ktorému hrozí, že ho ako príspevkovú organizáciu mesta zrušia.
29. 6. Po rozsiahlych záplavách dokončujú čistenie Čiernohronskej železnice.
JÚL
1.7. Začala sa prvá etapa revitalizácie lesoparku na Urpíne.
4.7. Po rekonštrukcii zeleného asfaltu na Námestí SNP a Dolnej ulici sprístupnili Banskobystrické korzo
8.7. Svetlo sveta uzrela prvá reprezentatívna publikácia o architektovi svetového mena L.E. Hudecovi, rodákovi z Banskej Bystrice. S kolektívom autorov ju zostavila historička architektúry Klára Kubičková.
19. 7. V centre mesta dočasne uzatvorili obľúbenú „šikmú“ vežu. Mesto ako jej nový prevádzkovateľ tu musí urobiť previerky.
28. 7. V archeologickej lokalite Hrádok pokračuje počas letných mesiacov archeologických výskum pod vedením archeológa M.Kvietka zo Stredoslovenského múzea.
AUGUST
29. 8. Oslavy SNP pritiahli do Banskej Bystrice nielen veteránov a politikov, no zaujímavé sprievodné programy pripravilo múzeum aj pre bežných návštevníkov podujatia.
SEPTEMBER
9.9. Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu položili pri Múzeu SNP základný kameň Záhrady Chavivy Reikovej, vojnovej hrdinky židovského pôvodu. Jej život je neodmysliteľne spojený aj s banskobystrickou Radvaňou.
12.9. Trinásť cyklotrás v okolí Banskej Bystrice v celkovej dĺžke 300 kilometrov sprístupnili na webe.
13.9. V meste sa začína obľúbený Radvanský jarmok. Počasie mu však počas prvých dvoch dní príliš nepraje.
26. 9. V Banskej Bystrici sa koná duel dvoch najsilnejších kandidátov na župana – Vladimíra Maňku a Ľudovíta Kaníka. V tom čase ešte ani jeden z nich netuší, ako sa naplní známe príslovie. Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva.
OKTÓBER
7.10. Po rekonštrukcii predstavili moderné operačné sály a urgentný príjem vo Fakultnej nemocnici F.D.Roosevelta
9.10. Po dvoch týždňoch boja o život zomrel v nemocnici hubár, ktorý si zrejme zamenil chutnú bedľu jedlú s jedovatou bedličkou ostrošupinatou.
15. 10. Petíciu za zachovanie pripojení na R1 smerom od Radvane a Zvolenskej cesty podpísali stovky obyvateľov
26.10. Na Pietnom mieste v masíve Krížnej si pripomenuli obete hôr.
NOVEMBER
9.11. Prvé kolo župných volieb prináša prekvapujúci výsledok. Spoločne s Vladimírom Maňkom nepostúpi do druhého kola podľa očakávaní Ľudovít Kaník, ale Marián Kotleba
23.11. Druhé kolo župných volieb vyráža dych celému Slovensku. Marian Kotleba poráža Vladimíra Maňku a stáva sa županom v Banskobystrickom kraji . Príčiny volebného výsledku budú ešte dlho predmetom diskusií. Po zvolení M.Kotlebu zorganizujú aktivisti niekoľko tichých sviečkových protestov, ktorými chcú upozorniť na Kotlebovu extrémistickú minulosť. Ako symbol osvetlia aj schody k Pamätníku SNP.
DECEMBER
2.12. Nový župan podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo skartácie dokumentov. Vedenie župy to odmieta.
6.12. V meste sa začínajú Banskobystrické Vianoce, potrvajú až do Nového roka.
20.12. V dusnej atmosfére sa koná ustanovujúce zasadnutie župného zastupiteľstva. M.Kotlebu stráži jeho ochranka v zelených mikinách s označením ĽS Naše Slovensko. Selektujú, koho vpustiť dnu a koho nie. Neprejde cez nich ani Mikuláš, ktorý nesie Kotlebovi „desatoro.“
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK