Aký bol uplynulý rok na Horehroní?

Výčiny počasia, nové stavby a prestížne ocenenia. Aj taký bol rok 2013 na Horehroní.

BREZNO. Vybrali sme tucet najdôležitejších udalostí, ktoré počas uplynulých dvanástich mesiacov ovplyvnili život v Brezne a jeho okolí.

Posledná rozlúčka s Tulim

Vlani v januári zasiahla slovenskú country scénu smutná správa. Po dlhotrvajúcej chorobe ju vo veku 53 rokov opustil nezabudnuteľný spevák, muzikant a frontman skupiny Tulibanda Milan Šuchaň alias Tuli. Pesničky od Michala Tučného okorenené o vtipné komentáre boli jeho parketa a fanúšikovia ho preto zbožňovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Venoval sa tiež divadlu, písal scenáre, reportáže, rozprávky, vyrábal fujary, píšťalky aj kroje. Bol zakladajúcim členom mužskej speváckej skupiny FS Brezinky v Polomke a sólistom FS Brezinky, s ktorou precestoval kus sveta. Jeho najväčšou láskou bol však volant. Mohli ste ho vidieť v traktore, V3-eske, Tatre, autobuse, a ako spomína jeho spoluhráč a kamarát Ferdinand Hrablay, nedivil by sa, keby odšoféroval aj ponorku.

SkryťVypnúť reklamu

Vrchárske obce paralyzoval sneh

V posledný februárový víkend bolo v Drábsku a Lome nad Rimavicou poriadne horúco, paradoxne kvôli snehu. Pre nepretržité sneženie, silný vietor a neprejazdné miestne komunikácie vyhlásili starostovia oboch obcí mimoriadnu situáciu. Nielenže sa ľudia nemohli do postihnutej oblasti dostať, ale jej obyvatelia zostali bez elektriny a telefónneho aj internetového spojenia.

Pod náporom snehu spadla strecha rodinného domu v časti Javorina, našťastie sa nikto nezranil. Krízový štáb operatívne zabezpečoval potrebné mechanizmy a postup záchranných prác. V pohotovosti boli všetky zložky integrovaného záchranného systému a s odstraňovaním snehu pomáhali aj Obecný úrad Valaská, Lesy SR, ako aj súkromné firmy s ťažkou technikou.

SkryťVypnúť reklamu

Nové obchodné centrum

V marci zverejnila svoj zámer investorská spoločnosť z Prievidze, ktorá chcela v srdci Horehronia vybudovať moderné obchodné centrum a skvalitniť tak nákupné možnosti obyvateľov aj návštevníkov Brezna. S výstavbou v lukratívnej časti mesta začala už v auguste.

Odvtedy na bývalom parkovisku na Ulici ČSA pri autobusovej zastávke postupne vyrastá dvojpodlažná budova s dvadsiatimi prevádzkami, vlastným parkovaním a exkluzívnou kaviarňou. Otvorenie plánujú už tento rok. Podľa slov investora by v novovybudovanom centre malo nájsť zamestnanie približne štyridsať ľudí. Záujemcom preto odporúča priebežne sledovať inzeráty v médiách, ako aj oznamy vo výkladoch nového nákupného centra.

Primátor sa stal čestným občanom Nového Bydžova

Pri príležitosti životného jubilea a za mimoriadne zásluhy o rozvoj priateľských vzťahov medzi Novým Bydžovom a Breznom udelili primátorovi Jaroslavovi Demianovi titul Čestný občan města Nový Bydžov. Z rúk novobydžovského starostu Pavla Loudu si ho prevzal na slávnostnom odovzdávaní vo Veľkej zasadacej miestnosti mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Je to pritom už jeho druhé ocenenie. Rok predtým získal čestné občianstvo aj v poľskom Ciechanówe. Mesto Brezno má šesť partnerských miest, no so žiadnym nemá takú dlhú a intenzívnu spoluprácu, ako s Novým Bydžovom. Jej história siaha do šesťdesiatych rokov minulého storočia a aj keď sa na necelých desať rokov prerušila, delegácii z Brezna sa podarilo nadviazať na vzájomné priateľské vzťahy z minulosti a obnoviť tak medzinárodnú spoluprácu.

Brezno získalo cenu Oskar bez bariér

Na 24. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa koncom mája uskutočnil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, udeľovali prestížne ocenenie Oskar bez bariér. Cieľom podujatia je viesť mestá a obce Slovenska k zvyšujúcej angažovanosti v oblasti starostlivosti o zdravotne postihnutých a slabších občanov.

Do súťaže sa Brezno zapojilo po prvýkrát a spomedzi 130 obcí sa dostalo do finálovej päťky, kde zvíťazilo. Sošku Oskara za projekt Podajme si ruky prevzal primátor Brezna Jaroslav Demian z rúk ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a predsedu ZMOS-u Jozefa Dvonča. Ľudí, ktorí na víťaznom projekte pracovali, primátor v polovici júna slávnostne prijal na pôde mestského úradu a poďakoval im za ich obetavú prácu pri rúcaní bariér.

Peter Zifčák vytvoril nový slovenský rekord

Známemu breznianskemu karikaturistovi a ilustrátorovi Petrovi Zifčákovi sa podarilo prekonať rekord svojho kolegu Vladimíra Pavlíka z Nového Mesta nad Váhom, keď v centre Brezna koncom júna namaľoval najväčší kreslený vtip na Slovensku.

Dovtedy síce uverejnil takmer 4000 kresieb a ilustrácii v rôznych slovenských a zahraničných periodikách, ale nikdy nič podobné neskúšal. Za sedem hodín sa mu podarilo nakresliť plnofarebný vtip na ploche 24,15 m2, čím pridal k existujúcemu rekordu 1,56 m2. Komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok mu odovzdal certifikát, ktorým potvrdil svoj verdikt. Mesto Brezno sa tak v histórií slovenských rekordov zapísalo do databázy už po tretíkrát. Prvým rekordom bola najdlhšia klobása a druhým štafetové pitie piva.

Horehronie zasiahli rozsiahle povodne

Týždeň pred začiatkom letných prázdnin zasiahla Horehronie intenzívna zrážková činnosť. Dramatické chvíle zažívali obyvatelia niektorých miestnych častí Brezna, Čierneho Balogu, Hronca a Podbrezovej. Krízový štáb v Brezne v tejto súvislosti vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Na viacerých miestach okrem profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovala mestská a štátna polícia, technické služby, pracovníci Povodia Hrona a pomocnú ruku podali aj niektoré podnikateľské subjekty. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v Čiernom Balogu, kde voda zaplavila približne stovku rodinných domov, priľahlé záhrady, cesty, areál materskej školy aj Čiernohronskú železničku. Celá situácia sa zaobišla bez zranení, z miestnej časti Pusté však museli dočasne evakuovať 30 osôb.

Oprava cesty Zbojská – Tisovec

Po rekonštrukcii horehronskej Route 66 sa aj cesta I/72, ktorá spája mestá Brezno a Tisovec, dočkala opravy. Jej stav bol z hľadiska stavebnotechnických parametrov dlhodobo nevyhovujúci. Hlavnou prekážkou plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky bolo šírkové usporiadanie, pričom dochádzalo k problémom v prejazdnosti. Rekonštrukcia komunikácie, oprava mosta a výstavba oporných múrov si vyžiada obmedzenie dopravy, vodiči sa preto musia na istý čas vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti.

Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác na viac ako 4-kilometrovom úseku naplánovali na jún 2015. Investorom je Slovenská správa ciest, ktorá stavbu financuje z prostriedkov Operačného programu doprava a štátneho rozpočtu vo výške 16,644 milióna eur.

Rok 2013, rok jubileí

V uplynulom roku sa dočkalo okrúhlych jubileí hneď niekoľko významných breznianskych kultúrnych telies a inštitúcií. Okrem Speváckeho zboru mesta Brezna, ktorý si pripomínal 35. výročie vzniku, oslavovali prvú dekádu svojej činnosti aj Seniori folklórneho súboru Mostár a neuveriteľných 35 rokov je na slovenskej folklórnej scéne aj detský súbor Šťastné detstvo.

Vlani si tiež 20-ročné jubileum pripomenuli Lesy mesta Brezna a Gymnázium Jána Chalupku oslavovalo sedemdesiatpäťku. Úctyhodné 90. výročie novodobej nepretržitej činnosti si pripomenul Divadelný súbor Jána Chalupku. Oslavy však poznačila smutná udalosť, keď v polovici augusta svojich hereckých kolegov navždy opustil dlhoročný člen a predseda DSJCH Ladislav Vagaday.

Obvodný úrad zrušili, vznikol okresný

Od 1. októbra sa v rámci reformy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa) zrušilo 230 obvodných úradov spadajúcich pod rôzne ministerstvá a namiesto nich vzniklo 72 nových okresných úradov, ktoré riadi ministerstvo vnútra. V Brezne zanikol obvodný úrad životného prostredia, obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodný lesný úrad, obvodný pozemkový úrad a správa katastra. Ich pôsobnosť sa presunula pod integrovaný miestny orgán štátnej správy teda pod okresný úrad.

V jeho hlavnej budove na námestí v Brezne sústredili centrálnu podateľňu, ktorá má ľuďom uľahčiť každodenný kontakt s úradom. Cieľom reformy je zjednodušiť a minimalizovať náklady pri vybavovaní väčšiny požiadaviek v styku s orgánmi štátnej správy.

Predsedom BBSK sa stal Kotleba

Do čela župy sa po novembrových voľbách do orgánov samosprávnych krajov dostal líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Po prvom kole, v ktorom europoslancovi a podpredsedovi strany Smer Vladimírovi Maňkovi ušlo víťazstvo len o pár desatín percenta, sa karta obrátila. Tridsaťšesťročnému Banskobystričanovi sa podarilo presvedčiť 71 397 voličov (55,53 %) a zdolať tak svojho protikandidáta Vladimíra Maňku, ktorého podporilo 57 164 voličov (44,46 %). Z celkovo 30 obcí Breznianskeho okresu Kotleba zvíťazil v 27. Tunajšia volebná účasť bola pritom nadpriemerná, svoj názor prišlo vyjadriť viac ako 14 tisíc oprávnených voličov, z ktorých 70 percent dalo hlas práve jemu. Kotleba sa ujal úradu tesne pred vianočnými sviatkami.

Vianoce v Brezne boli Biele

Už po druhýkrát zavítala do Brezna česká spevácka diva Lucie Bílá a čakala na ňu vypredaná breznianska Aréna. Svojim fanúšikom sa predstavila v rámci svojho predvianočného turné s názvom Biele Vianoce Lucie Bílé, ktoré pre obrovský záujem publika v Brezne musela rozšíriť o ďalší koncert. Vďaka tomu mohli organizátori urobiť pekné Vianoce aj tým, ktorí ich také vždy nemajú, a preto niekoľko stoviek lístkov venovali deťom z detských domovov, zdravotne ťažko postihnutým ľuďom z okresu Brezno a Banskej Bystrice, ale aj zdravotným sestrám z breznianskej nemocnice.

Iba pre návštevníkov Arény vystúpil ako špeciálny hosť aj pop operné trio La Gioia. Záštitu nad koncertom Lucie Bílé v Brezne prijal primátor mesta Jaroslav Demian.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Banskobystrický kraj pokračuje v zriaďovaní svojich ambulancií. Najnovšie vyriešil výpadok pediatrov v Brezne.

Zodpovední na to kašlú, tvrdí župan Ondrej Lunter.


3
Ilustračné foto.

Hasia profesionáli aj dobrovoľníci.


Brezno sa teší z dôležitej výhry - ilustračné foto

Súhrn víkendu od tretej po ôsmu ligu.


  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu