BANSKÁ BYSTRICA. Zápisy budúcich prvákov na dvanásť mestských základných škôl sa uskutočnia od 4. do 14. februára. Okrem škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta majú rodičia možnosť dieťa zapísať aj na tri súkromné a dve cirkevné školy, pričom na niektorých z nich sa zápisy začínajú už v priebehu januára.
Informácie o zápisoch zverejňuje každá škola prostredníctvom internetových stránok a propagačných materiálov. Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že podľa záznamov matriky mesto eviduje 710 detí v predškolskom veku a podľa štatistického výkazu k 15. 9. 2013 je v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta 687 detí, ktoré by mali byť zapísané do prvého ročníka.
Dodržať podmienky
Ako mesto zverejnilo na svojej webovej stránke, na zápise sa musí zúčastniť zákonný zástupca spolu s dieťaťom a potrebné je predložiť občiansky preukaz rodiča a rodný list dieťaťa.
Dieťa by malo byť zapísané do školy vo svojom školskom obvode, čo je spravidla škola najbližšia k miestu trvalého pobytu. Rodič sa môže rozhodnúť svoje dieťa zapísať aj do inej, než spádovej školy, ale do tej môže vykonať zápis až po súhlase jej riaditeľa, ktorý prihliada na kapacitné možnosti.
Do prvej triedy sa zapisuje každé dieťa, ktoré v čase nástupu na povinnú školskú dochádzku dovŕši vek 6 rokov a dosiahlo školskú spôsobilosť.
Rodič môže požiadať o odklad nástupu svojho dieťaťa o jeden rok, a to na základe odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast, alebo príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Zákonní zástupcovia s deťmi môžu navštíviť zápisy vo viacerých základných školách, ale zapísať môžu dieťa iba na jednu školu.
Zápisy hravou formou
Iveta Sepešiová, ktorá pôsobí ako školský špeciálny pedagóg na ZŠ Moskovská hovorí, že prvé stretnutie dieťaťa s budúcou školou by malo byť príjemné.
Zápis budúcich prváčikov je podľa nej pre dieťa veľkou udalosťou a preto sa aj školy na túto výnimočnú chvíľu v ich živote pripravujú: „Pred samotným zápisom nie je potrebné dieťa stresovať, radšej navoďme slávnostnú náladu, pripravme seba i dieťa na výnimočný zážitok. Je dobré ešte pred samotným zápisom primerane oboznámiť dieťa s tým, čo ho čaká. Dnes to nie je len formálny úkon, zápisy školy realizujú hravou formou. Deti si odnášajú z tejto udalosti pekné zážitky a aj darčeky na pamiatku vyrobené školákmi,“ dodala.
Pri zápise dieťaťa rodičia vyplnia potrebné údaje, dostanú informácie o tom, aké pomôcky bude budúci prváčik potrebovať, môžu si prezrieť učebnice a pracovné listy, s ktorými bude na vyučovaní pracovať.
Čo všetko má dieťa vedieť
„Budúci prváčik sa tu stretáva s ozajstnými pani učiteľkami. Tie hravou formou orientačne zisťujú úroveň školskej zrelosti dieťaťa. Všímajú si, či pozná farby, základné geometrické tvary, ako kreslí, ako drží ceruzku, či je pravák alebo ľavák, rozprávajú sa s ním a sledujú jeho výslovnosť, slovnú zásobu a úroveň komunikácie. Všímajú si, či vie dieťa počítať do 10 prípadne aj viac, porovnať množstvo, veľkosť, tvar, nájsť rozdiely, či rozumie časopriestorovým vzťahom,“ hovorí. Pozorujú tiež ako pracuje, či vydrží úlohu splniť až do konca, ako sa teší na školu a čo sa mu najviac páči. Niekde si v rámci zápisu dieťa môže vyrobiť vlastný výrobok, a ukázať tak, ako vie napríklad strihať, lepiť, akú má fantáziu. Netreba sa báť, že dieťa zlyhá. Je predsa vystavené novej situácii a prípadné zlyhanie ešte neznamená, že by nebolo dostatočne pripravené na zaškolenie.
Rodičia sa môžu poradiť
Na zápise býva prítomný aj školský špeciálny pedagóg alebo školský psychológ. S nimi sa môžu rodičia podľa I.Sepešiovej poradiť v prípade, že majú sami pochybnosti, či je ich dieťa dostatočne zrelé, alebo by chceli svojmu dieťaťu pomôcť ešte pred zaškolením v oblastiach, v ktorých sa mu darí menej.
„Konzultáciu s nimi môžu využiť aj rodičia, ktorých dieťa má špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby, pretože títo odborníci zabezpečujú odbornú starostlivosť priamo na škole a úzko spolupracujú s vyučujúcimi pri úprave metód a foriem vzdelávania zdravotne znevýhodnených žiakov. Špeciálny pedagóg či psychológ rodičov tiež usmernia, kde v prípade potreby hľadať odbornú pomoc,“ hovorí Iveta Sepešiová.