BREZNO. Začiatkom januára pribudli v mestských častiach Mazorníkovo a Bujakovo nové dopravné zariadenia. Mesto si od nich sľubuje bezpečnejšie cesty pre autá aj chodcov.
Poslanci návrh odsúhlasili už v septembri
Merače rýchlosti väčšinou obce umiestňujú na okrajoch obytných zón alebo na problémových úsekoch ciest. Podľa odborníkov majú na vodičov silný psychologický vplyv. Pomocou zobrazenia prekročenej povolenej rýchlosti a blikaním nápisu Spomaľ väčšina z nich automaticky zníži rýchlosť vozidla.
Brezno zvolilo podobnú stratégiu. Úzka cesta bez chodníkov v kombinácii s nedisciplinovanosťou vodičov pri dodržiavaní maximálnej povolenej rýchlosti je najmä pre chodcov príliš riskantná a tak mestské zastupiteľstvo na septembrovom zasadnutí odsúhlasilo nákup a inštaláciu dvoch zariadení, ktoré by mali situáciu zlepšiť. „Merače rýchlosti ako bezpečnostné dopravné zariadenia mesto inštalovalo v lokalite Mazorníkovo - Cesta osloboditeľov a v lokalite mestskej časti Bujakovo ešte v decembri, pričom celkové ukončenie plánuje v priebehu januára,“ informovala vedúca kancelárie primátora Dana Kmeťová.
Využívajú solárnu energiu
Merače nainštalovali v oboch smeroch, teda zaznamenávajú rýchlosť áut pri vjazde aj výjazde z mesta. „Z dôvodu, že obe cesty v mestskej časti Bujakovo a Mazorníkovo sú verejným osvetlením osvetľované len z jednej strany, bolo realizované kombinované umiestnenie t. j. z jednej strany cesty na zdroj energie zo stĺpa verejného osvetlenia a z druhej na solárny panel,“ vysvetľuje Kmeťová.
Panel sa rozsvecuje len v prípadoch namerania prekročenia 50-kilometrovej rýchlosti vozidla s textom Spomaľ a má pre vodiča informatívny význam. Finančné náklady na nákup týchto zariadení, vrátane prác a osadenia, dosiahli výšku 11 640 eur s DPH. Účelom je samozrejme zvyšovanie dopravnej bezpečnosti a bezpečnosti chodcov v uvedených mestských častiach.
Merače evidujú aj hustotu premávky
Viacerí dopravní odborníci sa zhodujú, že výhodou obecných elektronických meračov je fakt, že okrem informácií o aktuálnej rýchlosti poskytujú viacero výstupov. Digitálne tabule zaznamenávajú nielen rýchlosť áut, ale aj ich počet, takže mestá a obce, ktoré sa rozhodli do meračov zainvestovať, môžu hustotu cestnej premávky aj štatisticky vyhodnocovať.
„Zariadenie obsahuje radar, svetelný panel s textom Spomaľ, nameranou rýchlosťou a jednotku štatistiky. Štatistika vyhodnocuje evidenciu počtu celkových prejazdov, ako aj počtu vozidiel s nameranou prekročenou rýchlosťou,“ vysvetľuje vedúca kancelárie primátora. Okrem zvýšenia bezpečnosti chodcov, ktorí v týchto lokalitách nemajú k dispozícii chodník, tak môže mesto od nového roka vďaka nainštalovaným meračom priebežne sledovať situáciu na cestách a zaznamenávať údaje o frekvencii dopravy v týchto úsekoch.