Tomáš Gaboň, riaditeľ Technických služieb mesta Brezno:
- Rok 2013 nezačal dobre. Už 5. januára vietor vyváľal a poškodil 8 stánkov na trhovisku. Priebeh zimnej sezóny 2012/2013 mal veľmi nepriaznivý vplyv na kvalitu ciest - nielen v Brezne, ale na celom Slovensku, preto vláda SR uvoľnila finančné prostriedky zvlášť na ich opravu. Brezno dostalo 42 000 eur, vďaka čomu sme mohli opraviť miestne komunikácie. Dňa 24. júna zasa prívalový dážď poškodil miestne komunikácie, najviac na Lichardovej ulici a Židlove.
Boli však aj svetlejšie chvíle. Dostali sme 37 740 eur na nákup nadstavby na ramenový nakladač. Na uliciach za mestským domom kultúry a na Nálepkovej ulici bol zavedený systém jednosmernej premávky, opravili sme poškodené dopravné značenie, dovedna v hodnote 10 000 eur. Opravili sme poškodený most cez rieku Hron v Halnoch za 5600 eur, doplnili vianočnú za 2500 eur. Podieľali sme sa na zabezpečení úspešných akcií, ako napr. nová forma Ondrejského jarmoku, Advent. Počas celého roka 2013 sme sa snažili urobiť čo najviac služieb za tie prostriedky, ktoré nám mesto mohlo vyčleniť.
V roku 2014 sa budeme snažiť čo najhospodárnejšie zabezpečovať služby pre obyvateľov. Do začínajúceho roka mám pre všetkých obyvateľov nášho mesta niekoľko prianí: aby nám nepriniesol žiadne nepríjemné prekvapenia, aby sa nám v technických službách nekazila technika, aby sa občania správali k zariadeniu mesta ako k svojmu a aby rok 2014 bol lepší ako predchádzajúci a horší ako rok 2015.
Milan Dolňan, riaditeľ Lesov mesta Brezno:
- Spočítavame výsledky dosiahnuté v roku 2013, ale už teraz vieme, že sme hospodárili s kladným hospodárskym výsledkom pri splnení všetkých záväzkov a na minimum znížených pohľadávok. Poďakovanie za to patrí všetkým zamestnancom Lesov mesta Brezno, s. r. o., dodávateľom prác, odberateľom, ale tiež tým, čo vytvárajú svojím vplyvom úzke okolie spoločnosti, a to vedeniu mesta, dozornej rade a organizáciám spolupracujúcim. Bez súladu s nimi nie je možné zabezpečiť všetky úlohy, ktoré pred nás postavil rok 2013.
Okrem každodenných lesníckych úloh, ťažba dreva, spracovanie kalamity, zalesnenie, ochrana lesa, pestovanie, škôlkarska činnosť sme si počas roka pripomenuli 20. výročie vzniku spoločnosti a pri tej príležitosti sme verejnosti premietli filmový dokument o mestských lesoch a práci v nich s názvom Človek a les. Hodno spomenúť, že za toto obdobie 20 rokov sme zasadili v našich lesoch 7,5 milióna malých stromčekov – smrek, jedľa, buk, javor, smrekovec, jelša, a to na vyše 1000 hektároch lesa zničeného najmä kalamitou. Že na všetkých plochách rastie les pre naše deti, nie burina a krovie je uznania hodné.
Spoločnosť a jej zástupcovia boli zvolení, vybratí alebo delegovaní do odborných, stavovských rezortných orgánov a organizácií, ako sú Rada združení vlastníkov neštátnych lesov, Združenie obecných lesov SR, Predstavenstvo Slovenskej lesníckej komory, Rada ministra pôdohospodárstva, Expertná skupina monitorovacieho výboru európskych fondov. Zúčastňujú sa na medzinárodných konferenciách ako spoluorganizátori alebo zástupcovia reprezentujúci neštátny lesnícky sektor Slovenska.
Spolupodieľajú sa v rámci prípravy a pripomienkovania cez účasť v komisiách na návrhoch legislatívy a pripomienkovaní v odbore lesníctva a ochrany prírody. Úzko spolupracujeme s Lesmi Slovenskej republiky ako najväčším subjektom v lesnom hospodárstve na Slovensku, Výskumným ústavom LH, Ústavom lesného poradenstva a vzdelávania, Národným lesníckym centrom vo Zvolene, Štátnymi lesmi TANAPu, Vojenskými lesmi a majetkami Pliešovce, štátnou správou lesného hospodárstva a životného prostredia.
Rok 2014 pred nás kladie monitorovať kalamitu podkôrnikovú a prípadne ďalšie a čím skôr ich spracovať, vykonávať výchovné ťažby. Holiny po ťažbách ihneď zalesniť, aby plochy nezarástli burinou, robiť ochranu jednak malých stromčekov proti burine a zveri, sledovať vývoj podkôrneho hmyzu a vykonávať účinné opatrenia na jeho tlmenie a ochranu ešte existujúcich porastov lesných drevín, najmä nám typického smreka. Neustále prehodnocovať našu činnosť, výsledkom čoho je optimalizácia nákladov a pri odbyte dreva permanentne jednať s odberateľmi a ďalšími lesníckymi firmami s cieľom čo najlepšieho speňaženia sortimentov z ťažby dreva vyrobených.
Všetci si uvedomujeme, že výsledkom našej práce je zdravý, zelený les so všetkými službami, ktoré všetkým občanom poskytujeme. A pokiaľ rastie les v okolí mesta sú tu vaši lesníci.
Peter Lupták, riaditeľ Mestského športového klubu Brezno:
- Rok 2013 rok bol plný prekvapení. No, čo môžeme chcieť od 40-ročnej stavby? Zatiaľ sme to zvládli a prevádzku plavárne zachránili. Myslím, že Aréna si upevnila svoje postavenie vo svete športu a kultúry a napokon sme značne obnovili i budovu na futbalovom ihrisku na Brezenskej ulici.
Laikovi by sa zdalo, že žiadna kríza. Bola to však fuška a vďaka patrí všetkým obchodným partnerom, zamestnancom za ochotu a pracovitosť.
Tento rok sme plní očakávaní a elánu. Pripravili sme ďalšie kroky na obnovu plavárne, dúfam aj priestorov v Aréne, ktoré nás trápia pre ich nevyužívanie. Hlavne sa tešíme na nové výzvy pri organizovaní nových podujatí v Aréne, a nie len kultúrnych.