Vízia spútať Hron ďalšou elektrárňou má stále viac odporcov.
BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici má po Šalkovej vyrásť ďalšia malá vodná elektráreň. Plánuje ju vybudovať bratislavská spoločnosť Rutland v katastri Radvane neďaleko Zvolenskej cesty. Po prvý raz spoločnosť zverejnila zámer vlani, neskôr ho stiahla na dopracovanie. Teraz sa povoľovací proces rozbehol nanovo.
Vladimír Babjak z oddelenia ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia Okresného úradu informoval, že v súčasnosti prebieha zisťovacie konanie na predmetnú stavbu v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie . „Doručený zámer bol rozposlaný účastníkom konania a po doručení jednotlivých vyjadrení k zámeru budú tieto vyhodnotené .Na základe predložených stanovísk Okresný úrad rozhodne, či sa navrhovaná činnosť bude alebo nebude posudzovať podľa zákona,“ dodal.
Obavy z druhej Šalkovej
Jednoturbínová elektráreň má ročne vyrobiť okolo 5 500 MWH elekrickej energie. Keďže Hron je na zamýšľanom území pomerne plytký – dosahuje hĺbku iba okolo metra, plánuje sa prehĺbenie koryta až do hĺbky štyroch metrov, rozšíri sa aj koryto rieky.
Doplnený zámer predložila spoločnosť iba nedávno, no už teraz má množstvo odporcov. Milan Smädo, ktorý je poslancom aj za mestskú časť Iliaš hovorí, že zatiaľ majú o projekte iba kusé informácie. Má však vážne obavy, že podobne ako v prípade Šalkovej neprinesie projekt mestu samotnému nič, iba znepríjemní život obyvateľom. „Poznáme negatívne skúsenosti obyvateľov Šalkovej a nechceme, aby sa tento scenár zopakoval v ďalšej časti Banskej Bystrice,“ dodal.
Nesúhlas občianskeho združenia
Anton Žabenský z občianskeho združenia Hron pre slobodné rieky hovorí, že so zámerom nesúhlasia a požadujú, aby sa v rámci zisťovacieho konania rozhodlo, že navrhovaná činnosť sa bude posudzovať podľa zákona.
„Žiadame aby aj tento úsek rieky zostal vo svojom prírodnom stave a v majetku všetkých občanov tak, ako to zaručuje slovenská ústava. Hron by mal ostať zachovaný ako živá rieka s prírodným prostredím aj pre budúce generácie – turistov, vodákov, rekreantov, rybárov a všetkých občanov Slovenska,“ píše združenie vo svojich pripomienkach k zámeru.“
Spútaný Hron nechcú
Veľký počet malých vodných elektrární, ktoré sa na Hrone plánujú vybudovať, prípadne tu už stoja, sú podľa neho vážnym zásahom nielen do jej turistického využitia riek, ale aj do jej ekosystémov. Na Hrone by malo postupne vyrásť 38 vodných elektrární, v hornej časti rieky osemnásť. „Znamená to, že každých 4-5 kilometrov budeme mať nejakú elektráreň,“ dodáva.
Jaroslav Baran z Klubu slovenských turistov tiež upozorňuje, že turistické a rekreačné využitie rieky je výstavbou elektrární vážne ohrozené. Vo februári sa podľa neho uskutoční verejné prerokovanie návrhu územnoplánovacej dokumentácie veľkého územného celku Banskobystrický kraj, čomu by mala verejnosť venovať náležitú pozornosť aj kvôli tomuto problému. „Ocitol sa tu aj návrh koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov Slovenska do roku 2030, čím vlastne odobrili výstavbu asi 378 malých vodných elektrární na Slovensku,“ pozastavil sa.
Dodáva tiež, že ak sa v tomto smere zmení územný plán kraja, nik už nezabráni výstavbe malých vodných elektrární. „Nejde o nič iné, ako o veľké peniaze pre vyvolených a ich firmy,“ tvrdí.