PONIKY. Kompletne zrekonštruovať cesty v celkovej dĺžke približne dva kilometre plánuje v tomto roku obec Poniky neďaleko Banskej Bystrice.
"Ide o rekonštrukčné práce pozostávajúce z úpravy podkladu cestného telesa spolu s položením asfaltového koberca a zabezpečenia odtoku zrážkových vôd z povrchu cesty tak, aby sa zabezpečila čo najdlhšia životnosť cestného telesa," vysvetlil TASR prednosta Poník Roman Mikušinec. Práce sa dotknú troch ciest v troch častiach dediny.
Predbežný rozpočet počíta s celkovým finančným nákladom 100.000 eur. Bude hradený výlučne z vlastných zdrojov obce, konkrétne z jej podnikateľskej činnosti, a teda z prostriedkov, ktoré obec získala ako dividendu zo spoločnosti, v ktorej je 100-% vlastníkom.
Obec Poniky má vo svojej správe celkovo 16 kilometrov miestnych komunikácií. V minulom roku tieto cesty prešli čiastočnou rekonštrukciou, v rámci ktorej boli opravené všetky výtlky. "Rekonštrukčné práce na spomínaných troch cestách plánuje obec uskutočniť v letných mesiacoch. Začiatok realizačných prác je viazaný na výsledok verejného obstarávania," pokračoval Mikušinec. Obstarávanie by pritom malo prebiehať v mesiacoch apríl až máj.
Aj v Ponickej Lehôtke a Hute
Čo sa týka samotných troch ciest, jedna je priamo v Ponikách, ďalšie v častiach Ponická Lehôtka a Ponická Huta. Rekonštrukčné práce sa čiastočne dotknú obyvateľov všetkých troch častí obce, avšak tá bude podľa Mikušinca dbať o to, aby aj napriek stavebným prácam boli obmedzenia čo najmenšie. V súčasnosti boli na cesty, ktoré sú predmetom rekonštrukcie, vypracované zjednodušené projekty, vrátane profilov. Takisto boli spracované príslušné výkazy výmer.
"K rekonštrukcii ciest sme pristúpili z viacerých hľadísk. Nezanedbateľnou skutočnosťou je stav týchto ciest, nakoľko sú v dezolátnom stave a pohyb motorových vozidiel po nich je veľmi obmedzený," podotkol prednosta. Ďalším dôvodom je zvýšenie atraktivity obce, ako aj celkového servisu, ktorý občanom poskytuje. "Vďaka faktu, že obec posledné roky veľmi dobre hospodári, čoho dôkazom sú prebytky hospodárenia viac ako 100.000 eur ročne a zároveň vďaka skvalitneniu činnosti obecného podniku, ktorý tiež nemalou mierou prispieva k navýšeniu obecného rozpočtu, si obec môže takúto rozsiahlejšiu rekonštrukciu dovoliť," konštatoval Mikušinec.
Obec by rada podľa neho zrekonštruovala aj ostatné cesty vo svojej správe, na tento cieľ by chceli využiť finančné prostriedky Európskej únie (EÚ). "Obávame sa však, že pokiaľ nedôjde k podpísaniu memoranda o spolupráci s EÚ zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja, čerpanie prostriedkov z EÚ nebude možné," upozornil Mikušinec.