BANSKÁ BYSTRICA. Po zmene hraníc chráneného areálu Malachovské skalky zrejme čaká zmenšenie aj prírodnú rezerváciu Urpínska lesostep. Okresný úrad v Banskej Bystrici zverejnil oznámenie o zámere zmeniť hranice rezervácie z terajšej rozlohy 5,02 hektára na približne 2,3 hektára.
Ivan Rybár zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana hovorí, že zámer upraviť hranice vychádza zo súčasných poznatkov o stave a prírodných hodnotách tohto územia.
„Navrhnutá výmera 2,30 hektára predstavuje optimálny rozsah lesostepnej enklávy, kde je predpoklad koncentrácie výskytu významných druhov rastlín a hmyzu a ktorá súčasne umožní zabezpečovanie pravidelnej starostlivosti len o túto časť pôvodného územia,“ dodal. Manažment územia bude podľa neho zameraný na odstránenie zvyškov nepôvodných borovíc čiernych a súčasne na plošnú redukciu náletových drevín.
Chrániť chcú lesostepnú časť
V prírodnej rezervácii platí štvrtý stupeň ochrany, v ktorom sú činnosti súvisiace so zabezpečením starostlivosti o chránené územie povolené. „Ochranné pásmo nie je osobitne vymedzené a podľa o zákona ochrane prírody a krajiny je ním územie do vzdialenosti 100 m smerom von od hranice prírodnej rezervácie a platí v ňom tretí stupeň ochrany,“ dodal.
Prírodnú rezerváciu vyhlásili v roku 1997 a jej hranice kopírovali v rámci ucelenosti celý lesný dielec, čo je jednotka priestorového rozdelenia lesa podľa lesného hospodárskeho plánu. „Lesostepná enkláva sa nachádzala len v jeho severovýchodnej časti, zvyšok bol a je aj v súčasnosti, rôznoveký bukový lesný porast, ktorý nemá charakter typickej lesostepi,“ vysvetľuje Ivan Rybár.
Pred časom sa už pristúpilo aj k zmenšeniu rozlohy chráneného areálu Malachovské skalky, kde však boli dôvody odlišné a tento areál mohol úplne prísť o ochranu. Príčinou bol predovšetkým stavebný boom na Pršianskej terase. Rozhodnutie zachovať aspoň prírodne najcennejšiu časť areálu preto označili zainteresované strany v tom čase za kompromis.
Ukrojiť z chránených území nemusí byť vždy šťastné riešenie
Poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Milan Lichý vyjadril obavy, aby sa podobný tlak časom nevyvinul aj na ďalšie chránené územia. „Nepovažujem za dobrú voľbu ukrajovať z chránených území hlavne vtedy, ak sa nachádzajú priamo v intraviláne mesta, prípadne v jeho bezprostrednej blízkosti. Podľa neho by mali samosprávy prispieť k tomu, aby boli schopné napomáhať starostlivosti o tieto územia a uchovať ich tak pre budúce generácie.
Mesto súhlasí
Mesto Banská Bystrica so zmenšením areálu súhlasí. Hovorkyňa primátora Martina Kanisová to potvrdila s tým, že s majetkom mesta susedí Urpínska lesostep len v rámci ochranného pásma prírodnej rezervácie: „Čiže pozemkami priamo nezasahuje do majetku mesta. Mesto sa pravdepodobne bude vyjadrovať k zmenšeniu ako subjekt, majetkovo susediaci s prírodnou rezerváciou. Jedná sa o vylúčenie plochy z prírodnej rezervácie, ktorá priamo nesúvisí s predmetom ochrany.“
Dôvodom vyhlásenia prírodnej rezervácie v roku 1997 bolo zabezpečenie ochrany územia s výskytom veľkého množstva vzácnych druhov hmyzu a zachovalých biotopov. Lesostep sa nachádza na južne až juhozápadne exponovaných svahoch kóty Urpín v nadmorskej výške 450 až 500 m približne pol kilometre severovýchodne od železničnej stanice Radvaň.
Charakter územia narušilo v minulosti nevhodné zalesňovanie lesostepnej enklávy nepôvodnými druhmi drevín – borovicou čiernou a borovicou lesnou. Lesostepný charakter sa týmto krokom začal meniť a postupne sa značne zredukoval.