BANSKÁ BYSTRICA. Ste presvedčený, že voda z prírodných vodných prameňov obsahuje menej chémie a je tým pádom zdravšia? Nemusí to byť pravidlo. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva skontrolovali na žiadosť Mestského úradu kvalitu vodu v obľúbených a prístupných prameňoch – v Rudlovskom medokýši, na Lazovnej ulici a Pod Dúbravou v Podlaviciach.
Hovorkyňa úradu Mária Tolnayová informovala, že najhoršie dopadol vodný zdroj v Lazovnej ulici, pričom voda z neho sa nemá používať na pitie. „Vyšetrenie vzoriek ukázalo, že nie je zdravotne bezpečná, keďže prekračuje viaceré limitné mikrobiologické ukazovatele,“ konštatovala hovorkyňa.
Doplnila, že vo vode odobratej z tohto vodného zdroja laboratórne zistili prekročenie najvyšších medzných hodnôt enterokokov a koliformných baktérií.
Ani vodu z obľúbeného Rudlovského medokýša by ľudia podľa nej nemali používať ako hlavný a jediný zdroj vody, určenej na pitné účely. „Z hľadiska fyzikálno-chemických ukazovateľov má voda stabilne zvýšený obsah mangánu, železa, vodivosti a nízku hodnotu reakcie vody. Dlhodobé, či nadmerné používanie vody zo zvýšeným obsahom uvedených prvkov a ich zlúčením môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí, najmä z hľadiska chronických zdravotných účinkov. To isté platí aj pre pitie vody z medokýšu Štiavničky,“ povedala.
Vodný zdroj na ulici Pod Dúbravou v mestskej časti Podlavice naopak dopadol najlepšie. Ukazovatele kvality pitnej vody z tohto vodného zdroja sú v súlade s normou okrem zvýšenej hodnoty amónnych iónov. To však nepredstavuje pre ľudský organizmus nebezpečenstvo a neohrozuje zdravie ľudí. Prítomnosť zvýšených hodnôt amónnych iónov môže súvisieť podľa hovorkyne s rozkladom organických látok prirodzeného pôvodu,