Milan Pivovarči: Pre získanie vedecko-akademických hodností mi nebolo nič darované

Za celoživotnú činnosť v rôznych oblastiach doc. Ing. Milanovi Pivovarčimu, CSc., PhD. udelili Cenu mesta Brezna.

(Zdroj: PETER BERČÍK)

Každodenne chodí pomedzi nás. Skromný a nenápadný muž, o ktorom vďaka jeho tichej povahe nikto ani nevie, že je človek s vedeckými titulmi.

Pán docent, aké ste prežívali pocity pri preberaní ocenenia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- V aktívnom veku som dostal viacero pracovných ocenení na úrovni Generálneho riaditeľstva hutníctva železa Praha, Slovenskej vedecko-technickej spoločnosti a zamestnávateľov v hutníctve železa alebo univerzitného školstva. Cenu mesta Brezna považujem za ocenenie celoživotných pracovných aktivít v našej spoločnosti a prínosu v spoločensko-kultúrnej sfére mesta, v ktorom som vyrástol a prežil celé dve tretiny svojho života. Pocity pri jej preberaní boli dojemné a nezabudnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Vážim si dôveru navrhovateľov ocenenia i primátora mesta pri jej udelení na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, pri príležitosti 69. výročia oslobodenia Brezna rumunskou a ruskou armádou, na ktoré si živo spomínam z rokov svojho detstva.

Ako hutnícky inžinier ste pracovali vo funkcii hlavného metalurga a špecialistu, neskôr ako vysokoškolský pedagóg. Ktoré povolanie vás viac napĺňalo?

- Absolvoval som veľmi dobrú teoretickú výuku na Vysokej škole báňskej v Ostrave, ktorú som v praxi uplatnil vo Vítkovických železiarňach Klementa Gottwalda v Ostrave a v Železiarňach Podbrezová. Získaná 36-ročná prax v špičkových hutníckych podnikoch Československa bola vo vtedajších pomeroch najlepším predpokladom pre uplatnenie bohatých poznatkov v hutníctve železa a materiálovom inžinierstve pre výchovu novej generácie inžinierov v metalurgickej oblasti priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

Bohaté praktické skúsenosti z oblasti riadenia, výskumu a metalurgickej technológie boli dobrým predpokladom pre povolanie vysokoškolského pedagóga. Počas desiatich školských rokov pôsobenia na Technickej univerzite – hutníckej fakulte v Košiciach a Slovenskej technickej univerzite Bratislava – Materiálovotechnologickej fakulte Trnava, detašovanom pracovisku v Brezne som sa podieľal pri výchove viac než 250 budúcich inžinierov. Obidve povolania považujem za rovnocenné a nezastupiteľné pre pozitívne výsledky v súčasnej konkurencii vedy, výskumu a podnikania na trhoch v metalurgii kovov.

Ste autorom a spoluautorom 102 publikácií v odborných časopisoch. Zaujímavé však je, že aj spoluautorom 3 vynálezov a viac ako 150 zlepšovacích návrhov. O aké objavy išlo?

SkryťVypnúť reklamu

- Publikácie v domácich a zahraničných karentovaných odborných časopisoch a na odborných konferenciách boli zamerané na oblasť tvárnenia a tepelného spracovania hrubých plechov vyrábaných vo Vítkovických železiarňach a výrobu a odlievanie ocele na výrobu oceľových rúr v Železiarňach Podbrezová.

Pretrvávajúce problémy s kvalitou plynule odlievanej ocele boli podnetom pre výskum a vývoj a spoluautorstvo troch osvedčení vynálezov spoločne s pracovníkmi SAV v Košiciach na výrobu liacich práškov do kryštalizátorov a medzipanví na zariadení plynulého odlievania ocele. Spoločné dielo bolo výsledkom úspešného prepojenia vedy a techniky s praxou a potvrdením úspešnej spolupráce výrobného podniku s aplikovaným metalurgickým výskumom Slovenskej akadémie vied v oblasti metalurgie ocele.

Mnohí ľudia o vás nevedeli, že ste v Brezne jediným vysokoškolským učiteľom, ktorý okrem titulu inžinier, má pred menom a za ním ďalšie vedecké hodnosti doc., CSc., PhD. Čím všetkým ste museli prejsť, aby ste tieto tituly získali?

- Dovolím si vás poopraviť. S pánom docentom Františkom Lackom sme pravdepodobne dvaja vysokoškolskí učitelia technického zamerania v Brezne, ktorí po vypracovaní a obhajobe kandidátskych, resp. doktorských prác, splnení náročných kritérií a podmienok z praxe, jazykovej príprave, výskume a limitovaného počtu odborných publikácií, ohlasov vo vedeckej obci a predchádzajúcej pedagogickej činnosti úspešne vypracovali habilitačné dizertačné práce a obhájili ich na verejných prednáškach pred vedeckou radou príslušných fakúlt.

Splnili sme všetky záväzné podmienky pre habilitáciu v príslušných vedných odboroch na technických univerzitách Slovenska a po tajnom hlasovaní členov vedeckých rád fakúlt nás rektori univerzít vymenovali za docentov v príslušnom technickom odbore. Pri všetkej skromnosti musím konštatovať, že pre získanie všetkých vedecko-akademických hodností nebolo nám určite nič darované za žiadne politické alebo iné zásluhy. Obaja sme mali veľkú výhodu v získanej bohatej odbornej praxi vo výrobných podnikoch (Mostáreň Brezno resp. Vítkovické železiarne a Železiarne Podbrezová), ktorá je mimoriadne dôležitá pre pedagogickú činnosť. Určite je zložité o niečom prednášať a vychovávať nové generácie inžinierov alebo doktorandov, keď prednášajúci poznal fabriky a ich „tajomstvá“ len na exkurziách so študentmi alebo z literatúry.

Ktoré zo záľub v oblasti v športovej, kultúrnej či spoločenskej sú vám najbližšie?

- V rokoch gymnaziálnych a vysokoškolských štúdií som aktívne hrával ľadový hokej za Mostáreň Brezno a Baník Ostrava B. Hokej býval v Brezne mimoriadne atraktívny. Hrávali sme na prírodnom ľade za vtedajšou sokolovňou slovenskú západnú divíziu a dokázali sme udržiavať rovnocennú výkonnosť s klubmi z Trenčína, Nitry, Zvolena, B. Bystrice a Slovan Bratislava B. Brezno bolo liahňou vynikajúcich hokejistov – Ladislavom Horským počínajúc a zápasy v mrazoch priťahovali v skromných podmienkach neskutočné počty fanúšikov a priaznivcov hokeja.

V kultúrnej oblasti sa aktívne venujem zborovému spevu. Dvanásť rokov som spieval v Chrámovom zbore apoštola Pavla, v súčasnosti som členom Speváckeho zboru mesta Brezna v tenorovom parte.

Vlani ste pri príležitosti príchodu sv. Cyrila a Metoda stvárnili v inscenácii Zatajený Liszt postavu kardinála. Stotožnili ste sa s touto rolou?

- Pravdupovediac rolu kardinála Scitovského v predmetnej inscenácii autora Mariána Tkáča, predsedu Matice slovenskej, som prijal na osobnú výzvu Jozefa Prepletaného. Vyjadril som tak osobnú úctu a postoj nielen k významu osláv 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy, ale predovšetkým úctu a priateľský vzťah k dlhoročnému hercovi a režisérovi Jožkovi. Predchádzajúce skúsenosti z učiteľského povolania mi významne pomohli pri slobode prejavu a strate trémy pred publikom na dvoch predstaveniach v breznianskych rímskokatolíckych kostoloch. Myslím, že naše herecké výkony amatérov z Chrámového zboru apoštola Pavla boli vydarené a inscenácia mala v Brezne pozitívnu odozvu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 920
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 442
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 139
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 768
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 655
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 648
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 983
  1. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  2. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  3. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  4. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  5. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  8. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 37 038
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 767
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 396
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 820
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 366
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 099
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 479
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 513
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


19

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  2. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  3. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  4. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  5. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  8. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 37 038
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 767
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 396
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 820
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 366
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 099
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 479
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 513
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu