Téma holokaustu v Banskej Bystrici

Občianske združenie ZADOBE organizuje prednášku na tému Interkultúrne učenie, ktorá sa uskutoční 26. februára o 17. hodine na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

BANSKÁ BYSTRICA. Podujatie je realizované v rámci projektu „Love your hater“, ktorý bol podporený v rámci bilaterálnej spolupráce medzi slovenskými mimovládnymi organizáciami a partnermi z donorských krajín (Nórsko, Lichtenštajnsko, Island) z Fondu pre mimovládne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„ZADOBE sprevádza mladých ľudí z bodu A do bodu B (zAdoBe), pričom tento posun vníma ako dôležitý v rôznych oblastiach. Či už je to budovanie spoločenských hodnôt alebo rozvoj sociálnych a manažérskych zručností, ZADOBE pomáha v tomto rozvoji, posune do bodu B, kde na konci cesty je uvedomelý mladý človek,“ uvádza Mária Svidroňová z občianskeho združenia ZADOBE.

SkryťVypnúť reklamu

Boj s rasizmom a diskrimináciou

Hlavným zámerom projektu „Love your hater“ je výmena vedomostí, poznatkov a príkladov dobrej praxe v oblasti boja s rasizmom, diskrimináciou a hate speech s partnerskou organizáciou Island Panorama, ktorá pôsobí v Reykjavíku. Island Panorama buduje na Islande tolerantnú spoločnosť bez rasizmu a predsudkov, kde všetci majú nárok na rovnaké zaobchádzanie a sociálnu spravodlivosť. „Zakladateľ organizácie, Akeem Cujo Oopong, je z Ghany, v Reykjavíku žije viac ako 18 rokov a povolaním je sociálny pracovník, kde prichádza do styku s rôznymi ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. Jeho skúsenosti s multikulturalizmom tak ešte zefektívňujú jeho prácu v Island Panorama,“ dopĺňa Mária.

Poznatky zo študijného pobytu

V prvej fáze projektu, ešte v decembri 2013, absolvovala Mária študijný pobyt na Islande. Akeem pripravil program, kde počas týždňa prebehlo viacero stretnutí a diskusií s významnými predstaviteľmi municipality či iných neziskových organizácií, venujúcich sa boju s rasizmom, diskrimináciou a extrémizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem predstavenia činnosti samotnej Island Panorama, prebehli tiež stretnutia na Mestskom úrade (oddelenie ľudských práv), v Centre ľudských práv, v Právnickom inštitúte (Univerzita Island), v „Nordic house“ (kultúrne stredisko zhromažďujúce poznatky o severskej kultúre, ako aj o iných národnostiach, ktoré prichádzajú žiť do severských krajín) a posledným stretnutím bola návšteva základnej školy Austurbæjarskóli, kde až štvrtina žiakov je inej národnosti. „Na týchto stretnutiach som získala množstvo príkladov dobrej praxe, know-how a námetov do ďalšej činnosti nášho občianskeho združenia ZADOBE, ktoré sa venuje práci s deťmi a mládežou,“ približuje Mária.

Poznatky zo študijného pobytu sú prezentované prostredníctvom prednášok a workshopov na vybraných školách v Banskobystrickom kraji. „Ich cieľom je oboznámiť mladých ľudí s problematikou Holokaustu a zmeniť ich postoj k rasizmu a diskriminácii,“ dopĺňa Mária.

SkryťVypnúť reklamu

Dňa 19. februára 2014 bola na pôde Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela zrealizovaná prednáška na tému Holokaustu. Ďalšia z prednášok, ktorá sa uskutoční 26. februára 2014 rovnako na Ekonomickej fakulte, je zameraná na interkultúrne učenie s cieľom pomôcť mladým ľuďom zorientovať sa v kultúrne rozmanitom svete a ako môžeme zlepšiť svoju toleranciu, rešpekt a otvorenosť. Počas nasledujúcich mesiacov, marca a apríla, prebehnú na základných a stredných školách workshopy pre žiakov práve na tieto témy. Workshopy s danou tematikou budú organizované aj po skončení projektu.

Projekt bol podporený v rámci bilaterálnej spolupráce medzi slovenskými mimovládnymi organizáciami a partnermi z donorských krajín (Nórsko, Lichtenštajnsko, Island) z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Fond pozostáva z dvoch hlavných programov, ide o Demokraciu a ľudské práva a Aktívne občianstvo a inklúziu. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom - Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Autor: Ekopolis

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu