BANSKÁ BYSTRICA. Podujatie je realizované v rámci projektu „Love your hater“, ktorý bol podporený v rámci bilaterálnej spolupráce medzi slovenskými mimovládnymi organizáciami a partnermi z donorských krajín (Nórsko, Lichtenštajnsko, Island) z Fondu pre mimovládne organizácie.
„ZADOBE sprevádza mladých ľudí z bodu A do bodu B (zAdoBe), pričom tento posun vníma ako dôležitý v rôznych oblastiach. Či už je to budovanie spoločenských hodnôt alebo rozvoj sociálnych a manažérskych zručností, ZADOBE pomáha v tomto rozvoji, posune do bodu B, kde na konci cesty je uvedomelý mladý človek,“ uvádza Mária Svidroňová z občianskeho združenia ZADOBE.
Boj s rasizmom a diskrimináciou
Hlavným zámerom projektu „Love your hater“ je výmena vedomostí, poznatkov a príkladov dobrej praxe v oblasti boja s rasizmom, diskrimináciou a hate speech s partnerskou organizáciou Island Panorama, ktorá pôsobí v Reykjavíku. Island Panorama buduje na Islande tolerantnú spoločnosť bez rasizmu a predsudkov, kde všetci majú nárok na rovnaké zaobchádzanie a sociálnu spravodlivosť. „Zakladateľ organizácie, Akeem Cujo Oopong, je z Ghany, v Reykjavíku žije viac ako 18 rokov a povolaním je sociálny pracovník, kde prichádza do styku s rôznymi ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. Jeho skúsenosti s multikulturalizmom tak ešte zefektívňujú jeho prácu v Island Panorama,“ dopĺňa Mária.
Poznatky zo študijného pobytu
V prvej fáze projektu, ešte v decembri 2013, absolvovala Mária študijný pobyt na Islande. Akeem pripravil program, kde počas týždňa prebehlo viacero stretnutí a diskusií s významnými predstaviteľmi municipality či iných neziskových organizácií, venujúcich sa boju s rasizmom, diskrimináciou a extrémizmom.
Okrem predstavenia činnosti samotnej Island Panorama, prebehli tiež stretnutia na Mestskom úrade (oddelenie ľudských práv), v Centre ľudských práv, v Právnickom inštitúte (Univerzita Island), v „Nordic house“ (kultúrne stredisko zhromažďujúce poznatky o severskej kultúre, ako aj o iných národnostiach, ktoré prichádzajú žiť do severských krajín) a posledným stretnutím bola návšteva základnej školy Austurbæjarskóli, kde až štvrtina žiakov je inej národnosti. „Na týchto stretnutiach som získala množstvo príkladov dobrej praxe, know-how a námetov do ďalšej činnosti nášho občianskeho združenia ZADOBE, ktoré sa venuje práci s deťmi a mládežou,“ približuje Mária.
Poznatky zo študijného pobytu sú prezentované prostredníctvom prednášok a workshopov na vybraných školách v Banskobystrickom kraji. „Ich cieľom je oboznámiť mladých ľudí s problematikou Holokaustu a zmeniť ich postoj k rasizmu a diskriminácii,“ dopĺňa Mária.
Dňa 19. februára 2014 bola na pôde Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela zrealizovaná prednáška na tému Holokaustu. Ďalšia z prednášok, ktorá sa uskutoční 26. februára 2014 rovnako na Ekonomickej fakulte, je zameraná na interkultúrne učenie s cieľom pomôcť mladým ľuďom zorientovať sa v kultúrne rozmanitom svete a ako môžeme zlepšiť svoju toleranciu, rešpekt a otvorenosť. Počas nasledujúcich mesiacov, marca a apríla, prebehnú na základných a stredných školách workshopy pre žiakov práve na tieto témy. Workshopy s danou tematikou budú organizované aj po skončení projektu.
Projekt bol podporený v rámci bilaterálnej spolupráce medzi slovenskými mimovládnymi organizáciami a partnermi z donorských krajín (Nórsko, Lichtenštajnsko, Island) z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Fond pozostáva z dvoch hlavných programov, ide o Demokraciu a ľudské práva a Aktívne občianstvo a inklúziu. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom - Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.
Autor: Ekopolis