BANSKÁ BYSTRICA. Sivá a nepríjemná. Tak hodnotí pomaly sa končiacu zimu väčšina z nás. Minimum slnečných dní a obdobie s častými hmlami uberá mnohým z nás z nálady. Psychológ Jindřich Cupák hovorí, že veľká časť z nás je v takomto počasí viac náchylná na depresie. Najhoršie podľa neho je, že netrpí iba naše psychické zdravie, ale aj fyzické.
„Veľmi často sa v takomto období ozývajú napríklad chronické ochorenia kĺbov,“ dodal.
Pohyb je najlepšie antidepresívum
Klesajúca nálada a strata chuti do života sa podľa neho prejavuje aj v tom, že ľudia v tomto období častejšie vyhľadávajú pomoc odborníkov. Ak ešte nejde o chorobné stavy, kde je pomoc lekárov nevyhnutná, pomôcť si môžeme aj sami. „Nesmieme sa počasiu poddávať a aj v zlom počasí by sme mali využiť pohyb na čerstvom vzduchu,“ hovorí. Práve pohyb je podľa neho najlepším antidepresívom, pri ktorom sa vyplavujú hormóny šťastia.
Niektoré medvede ani nespali
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že veľká časť medveďov už ukončila zimný spánok. Niektoré z nich dokonca nespali vôbec, čo je ojedinelý jav. „Podobnú zimu si nepamätám. Aj počas predchádzajúcich zím sa síce objavili výraznejšie vlny oteplenia, no išlo zväčša o prechodný jav. Posledná zima však bola ako celok veľmi teplá. „Aj vo vyšších nadmorských výškach už v uplynulom týždni kvitol podbeľ a lietali včely. Bežne tak ešte býva meter snehu.“
Pravú zimu už nečakajme
Ani na najbližšie dni pre nás nemajú meteorológovia priaznivé správy, klasická zima už sotva príde. Prechodne síce ešte môže nasnežiť a ochladiť sa, s veľkou pravdepodobnosťou to však nebude trvalý jav. Podľa desaťdňovej predpovede má byť aj tento týždeň prevažne zamračený, občas aj s mrholením , no stále pomerne teplý.