Podobný zásah by už nikdy nechceli zažiť

Pri dopravnej nehode, ktorá pred piatimi rokmi otriasla celým Slovenskom, boli medzi prvými.

Ocenení hasičiOcenení hasiči (Zdroj: archív OR HAaZZ Brezno)

Trojica hasičov z Hasičskej stanice v Pohorelej má dodnes pred očami smutné detaily polomskej tragédie.

POLOMKA. BREZNO. V piatok 21. februára uplynulo už päť rokov od nešťastnej zrážky motorového vlaku s autobusom neďaleko Polomky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zahynulo 12 ľudí

Autobus plný lyžiarov z Bánoviec nad Bebravou smeroval do lyžiarskeho strediska Bučník. Len pár metrov od cieľa cesty ho na nechránenom železničnom priecestí zachytila niekoľkotonová vlaková súprava smerujúca z Červenej Skaly do Banskej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu

Z 37-člennej posádky vtedy prišlo o život 12 ľudí a ďalších 20 sa zranilo. Vyšetrovanie ukázalo, že nehodu zavinil vodič autobusu, ktorému súd za prečin všeobecného ohrozenia vymeral súhrnný osem a polročný trest. Železnice SR po nehode priecestie zabezpečili svetelnou signalizáciou.

V osudný deň na mieste zasahovali desiatky záchranárov, policajtov a hasičov. Ako uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Erik Piater, pri likvidácii následkov dopravnej nehody sa zúčastnilo celkovo 27 príslušníkov HaZZ z Brezna, Pohorelej, Banskej Bystrice, Revúcej a Žiaru nad Hronom. Prví na mieste nešťastia boli práve tí pohorelskí.

zachranne.jpg

Autobus bol úplne zdemolovaný

FOTO: PD

Šťastie v nešťastí

Keď Ján Janoška, Marek Šulej a Milan Soják v sobotu ráno nastupovali do služby, nevedeli, že ich čaká 24 hodín, na ktoré len tak ľahko nezabudnú. Krátko po deviatej im nahlásili dopravnú nehodu autobusu, ktorý sa mal nachádzať v priekope vedľa cesty pri obci Polomka. Až keď prišli priamo na miesto udalosti, zistili, čo sa vlastne stalo.

SkryťVypnúť reklamu

Autobus zakliesnený pod kolesami vlaku, prvé obete, množstvo zranených a ľudia kričiaci o pomoc. „Ten prvotný pohľad pre nás, ako záchranárov, ktorí sme prišli medzi prvými, bol šokujúci. Ja som už v tom čase mal 15 rokov služby za sebou, ale nič také som ešte nezažil a už by som to ani nechcel zažiť,“ spomína veliteľ zásahu Ján Janoška z Hasičskej stanice v Pohorelej.

Šťastím v nešťastí bolo, že v čase havárie prechádzala okolo lekárka Lucia Gorduličová, ktorá do príchodu záchranných zložiek vykonala prvotný prieskum a postupne začala ošetrovať pacientov podľa stavu ohrozenia a poškodenia zdravia.

Jej pravou rukou bol profesionálny hasič Jozef Turčin, ktorý sa, rovnako ako ona, v čase osobného voľna ocitol v kolóne áut neďaleko miesta nešťastia. „Videl, že treba pomôcť, tak pomohol. Ako záchranár sa zachoval stopercentne,“ zhodujú sa jeho kolegovia z Pohorelej. Mladá doktorka neskôr získala za vysoko profesionálny prístup Zlatý záchranársky kríž od prezidenta Ivana Gašparoviča.

SkryťVypnúť reklamu

pomnik_r7932.jpg

Miesto tragédie pripomína pomník

FOTO- AUTORKA

Vyslobodzovanie ľudí uväznených v zdemolovanom autobuse a jeho zabezpečovanie proti posunu, to už bola práca hasičov.

V kriku, plači a zmätku, keď každý hľadal svojich najbližších, dostali informáciu, že vo vnútri sa ešte nachádza zakliesnené dieťa. „Celý vrak sme prehľadali skrz na skrz, ale nenašli sme nikoho. Našťastie sa táto informácia nepotvrdila. Je to oveľa ťažšie, keď sa jedná o deti,“ priznáva Janoška.

Polícia medzičasom vytýčila priestor, kde sa mohli pohybovať len záchranári, keďže v okolí sa začali zhromažďovať skupiny zvedavcov, ktorí im pri práci skôr prekážali. „Prvých 60 minút bolo rozhodujúcich, lebo vtedy sa vyslobodzovali a ošetrovali osoby, vtedy niekoľkokrát priletel vrtuľník, ktorý odvážal ľudí s vážnymi zraneniami, a vystriedalo sa asi 15 sanitiek,“ konštatuje Milan Soják. Telá posledných obetí sa im spod autobusu podarilo vytiahnuť až pomocou žeriavu. Celý tento náročný zásah trval približne šesť hodín.

Rozbor zásahu slúži na odbornú prípravu hasičov

Aj okresný riaditeľ HaZZ v Brezne Ivan Švantner si po piatich rokoch na haváriu v Polomke spomína, ako by to bolo včera. „Bol to deň plný tragédie, na ktorý sa nedá zabudnúť. Pre mňa a našich príslušníkov bolo ťažké si uvedomiť, že aj napriek odborným schopnostiam, technickému vybaveniu a nasadeniu všetkých zložiek, sa nie všetkým pri tejto nehode dalo pomôcť.“

Samotný priebeh záchrannej akcie však hodnotí pozitívne. „Nakoľko som po mojom príchode na namiesto dopravnej nehody bol veliteľom zásahu, môžem kladne zhodnotiť profesionálnu prácu svojich podriadených a zároveň aj všetkých zúčastnených zložiek, ktoré sa podieľali či už pri záchrane osôb, pri zabezpečovaní miesta dopravnej nehody, ako aj pri odstraňovaní jej následkov,“ povedal.

Ako informoval krajský hovorca Erik Piater, od 1. januára 2013 došlo k navýšeniu funkčných miest na Hasičskej stanici v Pohorelej o troch príslušníkov. „Po tejto udalosti bol spracovaný rozbor zásahu, ktorý sa využíva aj v súčasnosti na odbornú prípravu príslušníkov HaZZ.“ Vo výcvikovom priestore Lešť sa tak okrem pádu lietadla, zrútenia budovy, zemetrasenia či havárie v tuneli simuluje aj nehoda rozsahom podobná tej z Polomky.

Cenu by si zaslúžili všetci záchranári

Dvadsaťtri hasičov, ktorí zasahovali pri polomskej tragédii, necelé dva mesiace po náročnej záchrannej akcii ocenil aj premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák. Ján Janoška s Marekom Šulejom dostali za mimoriadnu obetavosť pri záchrane cestujúcich z havarovaného autobusu medailu za hrdinský čin. Milan Soják spolu so siedmimi ďalšími kolegami z Brezna získali ocenenie 1. a 3. stupňa za službu v Hasičskom a záchrannom zbore.

„Vážim si toto ocenenie. Svoju prácu síce nerobíme kvôli nemu, ale keď príde, tak to určite poteší. Človek si spomenie, čo všetko sa stalo a má dobrý pocit z toho, keď vidí, že naša práca má zmysel,“ povedal Ján Janoška a dodal: „Každý záchranár si za svoju robotu zaslúži ocenenie, lebo každý ju robí najlepšie, ako vie. Keď len raz za celú kariéru niekomu pomôžete v nešťastí, tak si myslím, že to malo zmysel.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu