Týždeň urbanizmu zamerali na riešenie priestoru chátrajúceho amfiteátra. Prvé odvážne vízie sú výzvou do budúcnosti, prezrieť si ich môžete do deviateho marca v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici.
BANSKÁ BYSTRICA. Počas uplynulého Týždňa urbanizmu sa pätnásti študenti architektúry z Fakulty architektúry STU venovali riešeniu priestoru chátrajúceho banskobystrického amfiteátra.
Ten má po poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva konečne nádej na zmenu. Poslanci totiž odsúhlasili jeho prenájom na 30 rokov pre spoločnosť KOLOTOČE s.r.o. Podľa podmienok obchodnej verejnej súťaže je doba nájmu závislá od výšky investície do rekonštrukcie, nesmie byť však dlhšia ako 30 rokov.
Výška investície do rekonštrukcie je stanovená minimálne na 325 tisíc eur, pričom 20 percent finančných prostriedkov má byť preinvestovaných do pol roka od nadobudnutia účinnosti nájomnej zmluvy.
Výška nájomného je stanovená na 12 tisíc eur ročne s tým, že nájomné bude započítané s výškou investície, vloženej do rekonštrukcie areálu.
Študentské vízie budúcej podoby amfiteátra priniesli zaujímavé námety a verejnosť si ich v priestoroch Stredoslovenskej galérie na Dolnej ulici môže prezrieť do 9. marca.
Tému budú rozvíjať v rámci ateliérovej tvorby
Týždeň urbanizmu bol pritom iba úvodom do veľkej témy. Študenti ju budú ďalej rozvíjať v rámci ateliérovej tvorby počas celého letného semestra. Ďalší z workshopov je plánovaný na jún.
Architekt Tomáš Sobota ocenil predovšetkým skutočnosť, že študenti sa pustili doslova do boja s veternými mlynmi, keďže mesto priestor amfiteátra dlhé roky zanedbávalo.
Martin Fabian z organizačného tímu workshopu podotkol, že relatívne krátky čas Týždňa urbanizmu využili jednotlivé tvorivé skupiny užitočne a výsledkom je viacero kvalitných prác.
Jakub Havlík napríklad poňal tento zaujímavý priestor celoročne, nie iba ako sezónnu záležitosť. Umožnila by to ním navrhnutá prístavba kina za plátnom amfiteátra, ktorá by mohla slúžiť aj ako divadelná, či prednášková sála.
Jedna z vízií. Ostatné si môžete prezrieť do konca týždňa v Stredoslovenskej galérii
S odvážnym nápadom prišla aj skupina okolo Andreja Kociana, ktorá dala svojej vízii príznačný názov Kultúra bez strechy. Nielen preto, že priestoru chýba zastrešenie, ktoré by umožnilo celoročné využitie, ale aj zo symbolického dôvodu, že kultúru na Slovensku prakticky nik nezastrešuje.
Väčšina autorov vzala do úvahy nielen skutočnosť, že všetko záleží od ľudí, ktorí musia nájsť v sebe chuť a do amfiteátra sa vrátiť, ako aj fakt, že pôjde o časovo aj finančne náročný projekt. Počítali preto s viacerými fázami, ako vrátiť do amfiteátra život. Od jednoduchých terénnych a javiskových úprav až po tie najzložitejšie, ktoré už počítajú s celoročným využitím priestoru a nadväznosťou na územie nefunkčnej priemyselnej zóny bývalého závodu Slovenka.