BREZNO. Občianske združenie Celé Slovensko číta deťom v spolupráci s mestom Brezno zorganizovalo v posledný februárový utorok podujatie s názvom Brezno číta deťom. Hlavným hrdinom bola rozprávková kniha.
Janko Hraško aj Turčín Poničan
Niekoľko desiatok žiakov prvého stupňa breznianskych základných škôl zaplnilo obradnú sieň mestského úradu, aby si vypočulo rozprávky v netradičnom podaní. Svoje obľúbené príbehy z detstva im totiž čítali vzácni ľudia breznianskeho verejného, kultúrneho aj športového života.
Primátor mesta Jaroslav Demian si pre školákov pripravil známu rozprávku od Pavla Dobšinského o Jankovi Hraškovi.
Zaspomínal si pritom na svoje detstvo, ale aj na chvíle, kedy čítaval rozprávky svojim dvom synom. „Teraz čítam naozaj veľa, ale veľa zákonov, všeobecno-záväzných nariadení, správ, zmlúv a kopec pracovných materiálov,“ priznal šéf breznianskej radnice.
Detská lekárka Marta Tisovčíková si na toto podujatie vybrala príbeh z pera slovenskej autorky Eleny Čepčekovej Výhovorka býva horká. Hokejový tréner Tomáš Turňa zas prečítal deťom báseň od Sama Chalupku Turčín Poničan. „Myslím si, že pre športovcov je čítanie obzvlášť dôležité, pretože sa stále zaoberajú len športom. Treba sa trošku aj odreagovať napríklad pri dobrej knihe.“ Sám si zaspomínal na študentské časy, kedy najlepším spôsobom na zaháňanie nudy v autobuse bolo práve čítanie kníh.
Knihy vs moderné technológie
Päticu čítajúcich doplnili riaditeľ Horehronského múzea Ján Weiss s rozprávkou Ako sa na kráľovskom zámku najedli zajačiny a Monika Bačová z mestskej knižnice, ktorá si pre malých poslucháčov pripravila veršovanú hádanku o Popoluške.
V živej diskusii deti prezradili, že knihy síce čítajú, ale vo väčšine prípadov im silno konkurujú moderné technológie. Našli sa však medzi nimi aj takí, ktorí sa už teraz venujú rôznorodej autorskej tvorbe. O sprievodný program sa postarali žiaci hudobných odborov zo základnej umeleckej školy. Podujatie neskôr pokračovalo aj na Detskom oddelení breznianskej nemocnice.
„Sme tu preto, aby sme deti trošku motivovali, aby si doma s veľkými i s malými, s kamarátmi, rodičmi, starými rodičmi či so súrodencami čítali. Keď nie tam, tak v knižnici a verím, že si viac budú čítať aj v škole,“ povedala Ivana Janáková z OZ Celé Slovensko číta deťom, ktorá akciu v Brezne moderovala.
Stačí 20 minút denne
Projekt spoločného čítania deťom je úspešný vo viacerých krajinách sveta. Ten slovenský funguje od roku 2011 a podporuje ho aj ministerstvo kultúry. „Ďakujeme za inšpiráciu projektom Cala Polska czyta dzieciom a Celé Česko čte detem, ktoré už niekoľko rokov veľmi úspešne fungujú v Poľsku a Česku.“ Ich základnou myšlienkou je čítanie deťom 20 minút denne.
„Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier,“ vysvetľuje Janáková.
Už len 20 minút pravidelného hlasného čítania denne podporuje zdravý psychický vývoj dieťaťa, rozvíja jeho jazyk a slovnú zásobu, učí ho formovať vlastné názory a rozlišovať dobro od zla, rozvíja predstavivosť, zlepšuje sústredenie a pamäť, prináša všeobecné znalosti a vytvára pevné puto medzi rodičom a dieťaťom. Projekt Celé Slovensko číta deťom je totiž predovšetkým o rodin