Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Rozhodla druhá tretina

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica sa ujali vedenia v štvrťfinále play-off extraligy proti Skalici 1:0.

HC´05 Banská Bystrica - HK 36 Skalica 3:1 (0:0, 3:0, 1:1) - stav série: 1:0

Úvod prvého štvrťfinálového stretnutia pod Urpínom patril hosťom. V 2. min sa ocitol v šanci Sloboda, ale pred bránkoviskom voľný neuspel. Isto ani netušil, že to bude na veľmi dlhý čas jediná šanca Skalice. Od 8. min totiž na ľade dominovali domáci hokejisti. V prvej tretine však márne hľadali recept na Lipovského. Neuspel pred ním najprv z dvoch metrov Handlovský, následne v dobrej príležitosti nezakončil Matoušek a puk si nenašiel cestu do bránky ani po bekhende Hudeca z pravej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Góly začali padať až v strednej časti hry. Po nevyužitých štyroch šanciach Hudeca, Lepina, Kafku a Handlovského otvoril napokon skóre v 23. min Heizer. Zostal sám pred Lipovským, Kania mu poslal puk od modrej a bystrický center ho na dvakrát dostal za gólmana. V tej istej minúte neuspel spred bránkoviska Rapáč, ale mrzieť ho to nemuselo, pretože akcia prvého útoku v 24. min bola oku lahodiaca: White od mantinelu prihral Hudecovi do kruhu, ten šikovne poslal puk do stredu osamotenému Saracinovi, ktorý sa neunáhlil a zakončil v príhodnej chvíli - 2:0. Domáci pridali tretí gól v presilovke. V 27. min Saracino spoza kruhu vyslal tvrdú delovku a Lipovský opäť kapituloval. Skaličania často sedeli na trestnej lavici, takže v útoku sa ocitali sporadicky. Brankár Záhorákov bol v plnej permanencii - vytiahol zázračný zákrok pred Kafkom, neprekvapil ho ani teč Rapáča a po ďalšej strele Kafku mu pomohla žŕdka.

Až v úvode tretej tretiny mali hostia druhú šancu v zápase. V 44. min Školiak našiel voľného Kutálka, no po jeho koncovke skončil puk na korčuli obrancu "baranov". V ďalšej časti sa hra odvíjala viac pred brankárom domácich Kalembom, ten vychytal najmä Stielera, ktorý to po strele skúšal nebezpečne aj z dorážky. V 50. min bol však bezmocný po teči Kutálka. Bystričania hrozili rýchlymi kontrami, ale Lipovský neriešil obzvlášť nebezpečné situácie. Najviac ho preveril z ľavého kruhu Rapáč. Záver stretnutia bol dramatický, pretože na trestnej lavice sa ocitli Hudec s Macháčkom, ale Skaličania dlhú početnú výhodu o dvoch hráčov nevyužili, hoci Obdržálek a Vyrůbalík mali dobré možnosti na zníženie nepriaznivého stavu.

Góly: 22. Heizer (Kania), 24. Saracino (White, M. Hudec), 27. Saracino (M. Hudec, R. Konečný) - 50. Kutálek (M. Preisinger)

Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, R. Lauff - Kacej, M. Orolín, 1650 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Kania, Bambúch, Rosandič - M. Hudec, White, Lunter - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Zigo, Rapáč - Veilleux, T. Matoušek, R. Konečný

Skalica: M. Lipovský - Vyrůbalík, Barák, Trška, Krejčiřík, Gründling, T. Staňo - Lažo, R. Školiak, Obdržálek - Kutálek, M. Preisinger, Šátek - R. Kropáč, Stieler, M. Sloboda - Kudrna, F. Novák, B. Jankovič

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Prvá tretina bola viac-menej oťukávacia. Až od nejakej desiatej minúty sme sa zlepšovali a preberali iniciatívu. V druhej tretine sme boli aktívni, dali sme tri góly a pohybom sme si vypýtali množstvo presiloviek, ktoré sa nám však príliš nedarili. V tretej tretine Skalica všetko vrhala do útoku, snažili sme sa zodpovedne brániť. Záver bol veľmi hektický, prežili sme dvojminútové oslabenie o dvoch hráčov, z toho asi minútu nemal náš obranca hokejku, no výrazne nás podržal brankár Kalemba. Chalani ukázali aj bojovnosť, vrhali sa do striel, osvedčili odozdanosť pre tím, za čo ich musím pochváliť."

Andrej Výboh (tréner Skalice): "Vedeli sme že Bystrica bude hrať efektívne a utvorí si tlak, preto sme postavili defenzívny systém, ktorý nám v prvej tretine vychádzal. V druhej časti súper zvýšil agresivitu, vyvinul väčší tlak a po našich chybách a nedisciplinovanosti, keďže sme boli často vylučovaní, sme dostali tri góly. To bol zlomový moment zápasu. V poslednej tretine sme urobili korektúry v zostave ako aj v systéme, ale náš gól prišiel neskoro. Mrzí nás, že v presilovke o dvoch hráčov sme nedokázali streliť druhý gól. Mali sme tlak i strelecké pozície, no domáci brankár vytiahol pár zázračných zákrokov a znemožnil nám dotiahnuť sa na rozdiel jedného gólu."