BANSKÁ BYSTRICA. Hra je inšpirovaná románom Jany Juráňovej Žila som s Hviezdoslavom, ktorá je zároveň autorkou scenára divadelnej predlohy. Juráňová v nej obdivuhodným spôsobom spojila oprášené archívne dokumenty s fantáziou a dobovou predstavou ženy, ktorej poslaním bolo byť dobrou manželkou a oporou svojho muža. Na Slovensku uvedú hru po prvý krát.
Riaditeľku BDNR Ivetu Škripkovú oslovila táto sčasti historická téma práve preto, že sa jedná o obyčajný, nie veľmi dramatický, každodenný život ženy, ktorý nezvykne byť často tématizovaný v divadelných hrách. Paralela so súčasnosťou je pritom veľmi výrazná.
Rovnako dnes ako v čase života Ilony Országhovej sa jej príbeh dotýka tém ženskej sebaobetavosti a úlohy „anjela v dome“. Ako sa spomína aj v románe, Ilona bola pre Hviezdoslava ako cukor v káve. „Možno práve autorkina metafora, ktorá prirovnáva život Ilony Orsághovej k roztopeniu cukru v káve, bol moment, ktorý ma silno oslovil,“ hovorí riaditeľka.
Nie je to pritom podľa nej téma čisto historická, alebo v súčasnosti zriedkavá. Hoci Ilonin príbeh je rámcovaný manželským vzťahom z prelomu 19. a 20. storočia, vlastnosti tejto obetavej ženy a jej prejavy starostlivosti sú prirodzené pre každú ženu bez ohľadu na danú dobu.
Hru skúšali šesť týždňov a v záverečnom finiši pred premiérou už dolaďujú každý detail.
Iveta Škripková dodáva, že románová predloha Jany Juráňovej ju oslovila nielen koncepčnosťou, ale aj preto, lebo je priestorom pre odhaľovanie vnútorných pocitov žien, ktoré málokedy vystúpia na verejnosti.
Divákov hry nesporne zaujme aj to, že čiastočne sa v nej objavuje aj archaická reč, predovšetkým pri citáciách z listov, či Hviezdoslavových básní. Inak sú však román i divadelná hra napísané moderným jazykom.
„Ilona Országhová bola výnimočná aj tým, ako prijala svoj osud a dokázala sa s ním stotožniť. Ak aj mala niekedy pochybnosti o svojom osude, prípadne sa u nej objavili melancholické stavy, obdivuhodne sa s tým dokázala vysporiadať,“ hovorí riaditeľka.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Podľa nej otvára hra pre súčasníkov mnohé otázky – do akej miery je sebaobetovanie na mieste, či sa treba úplne podriadiť imperatívu lásky, aké je prerozdelenie úloh medzi ženou a mužom. Ilona Országhová vynaložila všetky sily pre to, aby jej manžel mohol nerušene tvoriť. Spoločnosť okolo nej vnímala jej obetu ako prirodzenú súčasť ich spoločného života.
Ilona Országhová prežila Hviezdoslava o niekoľko rokov a keď sa už nemohla venovať podporovaniu jeho básnickej tvorby, spravovala s úctou jeho literárnu pozostalosť.
Hlavnú úlohu Ilony Országhovej stvárňuje Sláva Daubnerová, víťazka ceny Dosky 2013. V réžii Ivy Š. sa ďalej predstavia Viktor Sabo, a.h., Marianna Mackurová, Mária Šamajová, Juraj Smutný a Peter Butkovský.
Riaditeľku divadla Ivetu Škripkovú téma oslovila pre silnú paralelu s dneškom.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK