BANSKÁ BYSTRICA. Čierne skládky sa stávajú v posledných rokoch vážnym ekologickým problémom. V niektorých častiach Slovenska pri odhaľovaní ich pôvodcov pomáhajú aj fotopasce.
S úspechom tento moderný prostriedok vyskúšala napríklad bratislavská iniciatíva Zelená hliadka.
Fotopasca, umiestnená na skládke, prípadne v jej blízkosti sa spustí v momente, keď pred sebou zachytí pohyb.
Skúsenosti Zelenej hliadky ukázali, že na čiernych skládkach sa väčšinou kopí odpad, ktorý tam vozia autá s plnými prívesnými vozíkmi. Privážajú ho však v utajení aj veľké nákladiaky.
Čierne skládky pri Banskej Bystrici monitorujú
V okolí Banskej Bystrice je tiež viacero lokalít, kde hodnotia ochranári problém s čiernymi skládkami ako vážny. Ide predovšetkým o niektoré prímestské lokality, ktoré spadajú do ochranného pásma národného parku. Vypomôcť si fotopascami si však ochranári ani v najbližšom čase nebudú môcť, keďže na ich nákup nie sú peniaze. Potvrdil nám to Dan Harťanský zo správy NAPANtu s tým, že lokality, kde sa skládky v okolí Banskej Bystrice zvyknú nachádzať, preto ochranári čo najčastejšie monitorujú.
„Zistené nelegálne skládky oznamujeme mestu Banská Bystrica v ktorého kompetencii je vec riešiť. Takto sa nám spoločne podarilo už nejednu skládku odstrániť,“ dodal.
Najproblémovejšou lokalitou v blízkosti mesta je podľa neho okolie sídliska Sásová, kam chodia ľudia na víkendové výlety.
„Po ich pobyte žiaľ často ostáva odpad v okolí ohnísk,“ doplnil. Ako veľmi znečistenú hodnotia Sásovskú dolinu, či lúky v okolí lokality Bučičie. Ľudia odpadkami výrazne znečisťujú aj okolie cesty III. triedy, vedúcej ponad sídlisko Sásová, ktorá zároveň tvorí hranicu ochranného pásma NAPANT.