BANSKÁ BYSTRICA. Malo ísť iba o prechodné zhoršenie kvality života obyvateľov Šalkovej počas výstavby malej vodnej elektrárne, no ukazuje sa, že pôjde o trvalý problém.
Po skúšobnom spustení prevádzky trápi obyvateľov z okolia síce monotónny a nie veľmi silný, zato sústavný a poriadne obťažujúci zvuk. Ľudí budí aj uprostred noci. Rodičia sa sťažujú na bolesti hlavy a nervozitu u svojich detí, opäť sa skloňuje slovo petícia. Aj keď mnohí Šalkovčania už neveria, že hlas ľudu niekto počúva, veľká časť z nich sa odmieta so situáciu zmieriť. Proti výstavbe elektrárne v tesnom dotyku s obytnou zónou bojovali všetkými možnými prostriedkami vrátane petície, no napriek tomu majú stavbu doslova za humnami.
Poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Jaroslav Kuracina patrí k dlhodobým kritikom elektrárne a hovorí, že vymožiteľnosť práva je na Slovensku nulová: „Stavebné povolenie na malú vodnú elektráreň bolo vydané napriek tomu, že stále neexistuje platné územné rozhodnutie.
Upozorňovali sme na riziká, no nik nás nepočúval. Iba na Slovensku sa môže stať, že takéto niečo vyrastie v tesnej blízkosti domov.“
Dodáva, že už mal telefonáty od viacerých rodičov, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy u detí, nespavosť a s tým spojené neurotické prejavy. „Obrátil som sa na mesto aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby začali vo veci konať,“ dodal.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Niektorí si chcú zbaliť veci
Za vážnu označuje situáciu aj predsedníčka občianskej rady Šalková Katarína Petríková. Tiež zaznamenali viacero sťažností od obyvateľov a v súčasnosti zvažujú všetky možnosti riešenia.
Tesne pri hati, kde vyrástla elektráreň, vlastní dom aj rodina Igora Vojteka. Tá sa zo Šalkovej sťahuje, pričom jedným z hlavných dôvodov je práve blízkosť elektrárne. „Cez deň to až tak nepočuť, lebo v okolí sú aj iné ruchy. V noci, keď všetko stíchne, ide o veľmi rušivý zvuk, podobný elektromotoru,“ hovorí majiteľ domu.
Najvýraznejší je zvuk v momente, keď sa voda na hati zastaví a turbína ide naprázdno.
Úrad podnet prešetruje
Vedúca odboru hygieny životného prostredia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Kvetoslava Koppová potvrdila, že úrad sa podnetom zaoberá a až po ukončení šetrenia bude o výsledkoch informovať médiá.
Podnet prijalo od občanov aj mesto, čo nám potvrdila hovorkyňa primátora Martina Kanisová. „ Mesto nie je odborne spôsobilé na objektivizáciu hluku v zmysle príslušnej legislatívy. Túto činnosť vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jednou z povinností prevádzkovateľa elektrárne je aj dodržiavanie emisií hluku, a preto príslušní zamestnanci mesta upozornili na túto skutočnosť priamo spoločnosť ENERGO – AQUA, ktorá ju prevádzkuje,“ dodala.
Mesto očakáva, že prevádzkovateľ vyhodnotí vplyv hluk na okolie a v prípade potreby zrealizuje účinné opatrenia. „Mesto bude aj naďalej pozorne sledovať ďalší vývoj v procese dokončovania a prevádzkovania elektrárne s dôrazom nielen na oblasť hluku, ale na všetky zložky životného prostredia,“ doplnila hovorkyňa.
Podľa nej je stavba malej vodnej elektrárne v Šalkovej ešte stále v procese kolaudácie.
Oslovia spôsobilú osobu
Veronika Hlavatá zo spoločnosti ENERGO AQUA informovala, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal ku kolaudačnému konaniu vodnej stavby súhlasné záväzné stanovisko. „Uvádza v ňom, že spoločnosť vykoná počas trvania skúšobnej prevádzky objektivizáciu hluku vo vonkajšom prostredí, spôsobovanú prevádzkovaním všetkých zdrojov hluku. Na základe týchto skutočností spoločnosť ENERGO – AQUA a.s. v najbližších dňoch plánuje v danej veci osloviť odborne spôsobilú osobu,“ doplnila.
Zároveň podľa nej vyhodnotia hladiny hluku vo vonkajšom prostredí vo vzťahu k obytnej zástavbe a v prípade opodstatnenosti navrhnú účinné protihlukové opatrenia. Hlavným účelom je podľa nej dosiahnuť súlad s požiadavkami na ochranu zdravia pred hlukom tak, ako to upravuje zákon.