Nedeľa, 17. december, 2017 | Meniny má Kornélia

Sériu sa vyrovnať nepodarilo

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica podľahli vo štvrtom zápase na domácom ľade Nitre 2:5.

V zápasoch play-off sa hrá nalpno.(Zdroj: SITA)

HC ´05 Banská Bystrica - HK Nitra 2:5 (2:1, 0:1, 0:3), stav série: 1:3

Oba tímy nastúpili do štvrtého semifinálového duelu s pozmenenými zostavami. Domáci stále bez útočníka Hudeca a obrancu Martina nezačali najlepšie. V tretej minúte sa preštrikoval dopredu Tománek, no puk posielal sám pred Kalembom do hornej žŕdky. Bystričania mali príležitosti až v 9. minúte, Lakosila preveril z ľavej strany Handlovský a nebezpečná bola aj delovka Rosandiča od modrej. Úvodný gól padol v presilovke a dal ho strelec nedeľného duelu Kafka. Pekne vnikol do útoku a z ľavého kruhu poslal puk ponad lapačku brankára do horného rohu - 1:0. Nitra odpovedala v 17. min Tománkom, ktorý najprv z uhla opäť mieril do hornej žŕdky, no následne sa v trme - vrme v bránkovisku presadil aj za prispenia Lunterovej korčule. Nepomohli ani protesty Kalembu - 1:1. V 18. min sa naskytla ´baranom´ druhá presilovka po tvrdom zákroku Baču na Heizera a sám postihnutý hráč trestal. Najprv sa stredom predral pred Lakosila, ešte pohorel, ale o pár sekúnd doklepol puk do bránky - 2:1.

Hostia mali výborný nástup do druhej tretiny. Už po 26-tich sekundách prestrelil gólmana HC 05 z ľavého kruhu L. Novák - 2:2. Hokejisti spod Urpína mohli odpovedať o minútu neskôr, no Rapáč netrafil zblízka odkrytú svätyňu. V 23. min dobiedzali na opačnej strane Nitrania - Piačka, Mráz ani Bajtek puk nedostali za Kalembu. Domácim sa potom naskytli dve presilovky v rade, z toho trinásť sekúnd piatich proti trom, ale nedokázali sa presadiť. Najväčšiu šancu nevyužil zblízka Heizer. V druhej polovici zápasu hrali v početnej výhode aj hráči spod Zobora a taktiež si vypracovali príležitosti, Lelkeš, Kováčik ani L. Novák úspešní neboli a v 36. min do vedenia nedostal svoj tím ani Tománek, ktorý sa ocitol sám pri pravej žŕdke, no bystrický brankár bol proti. V závere strednej časti sa pokúšal nerozhodný stav zmeniť dvakrát Veilleux, ale Lakosil tiež podržal svoje mužstvo. Na druhej strane sa po Tománkovej strele predviedol opäť Kalemba.

Tretie dejstvo už bolo o tom, že kto dá gól, môže vyhrať. Najbližšie k nemu mali hostia v 45. min. Po brejku sa dostal k zakončeniu Segľa, ale aj on mieril do žŕdky. ´Barani´ mohli kontrovať Matouškom v čistej šanci, no jeho bekhend nebol ideálny. V 50. min prišiel pre zverencov trénera Stavjaňu dôležitý moment, Stümpel prihral voľnému L. Novákovi, ktorý spomedzi kruhov druhýkrát v zápase pokoril amerického gólmana - 2:3. Úpornú snahu Banskej Bystrice o vyrovnanie zmaril chybou v strednom pásme Saracino, po nej sa dostal k sólu Lukáš Novák a v 56. min zavŕšil hetrik. V samom závere pri domácej hre bez brankára poslal puk medzi opustené žŕdky Lelkeš a stanovil tak konečný stav na 2:5.

Góly: 14. Kafka (Macháček), 18. Heizer (Rapáč, Kafka) - 17. Tománek (Stümpel), 21. L. Novák (Ordzovenský), 50. L. Novák (Stümpel, Ordzovenský), 56. L. Novák, 60. Lelkeš (Ordzovenský)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Holienka, Valach, 2280 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, Kania, Macháček, Rosandič, Bambúch - Lamper, White, Lunter - Kafka, Heizer, Rapáč - Veilleux, Zigo, Handlovský - Kadura, Matoušek, R. Konečný

Nitra: Lakosil - P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, D. Milo, Nádašdi, M. Bača - L. Novák, Stümpel, Tománek - Martin Segľa, T. Chrenko, Hrazdíra - J. Ručkay, Miroslav Kováčik, Lelkeš - Piačka, Bajtek, R. Mráz

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Mali sme dobrý začiatok zápasu, dali sme gól v presilovke. Súper síce vyrovnal, ale znovu sme išli do vedenia a prvú tretinu vyhrali. Na začiatku druhej sme však hneď inkasovali a to nám zobralo energiu, vietor z plachiet. Boli sme zakríknutí, málo sme strieľali a tlačili sa do bránky. Nitrania veľmi dobre bránili a za stavu 3:2 zavreli stredné pásmo. Ťažko sme sa presadzovali. Súper ukázal svoju kvalitu a prakticky jeho prvá formácia rozhodla o zápase. Chceli sme niečo ešte s výsledkom urobiť, ale hostia hrali organizovane. Nám chýbala ľahkosť a priamočiary pohyb, ako aj trošku viac

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): "Prišli sme so snahou držať dobrou defenzívou domácich na dištanc, ale hneď v prvom oslabení sme dostali gól. Našťastie sa nám podarilo vyrovnať, no potom domáci dali opäť v našom oslabení gól. Nezlomilo nás to, Bystričania neodskočili na väčší rozdiel a nám sa znovu podarilo vyrovnať. Od stavu 2:2 sa začala kvalita prenášať na našu stranu, vytvorili sme si šance aj keď sme góly nedali. V tretej tretine sme veľmi dobrou organizovanou obranou a húževnatosťou i nesmiernou bojovnosťou otočili zápas na našu stranu. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo v Banskej Bystrici po dlhom čase vyhrať a zvýšiť stav tejto série na 3:1."