Turisti by už v lete mali chodiť tunelom medzi archeologickými náleziskami. Banské oprávnenie obec už má.
ŠPANIA DOLINA. Ešte v tejto letnej sezóne by banícka obec Špania Dolina pri Banskej Bystrici chcela pre turistov otvoriť tunel, ktorý ju spája s ďalšou banskou lokalitou Pieskami.
Pôvodne sa počítalo aj s obnovou banskej úzkokoľajky, ale starosta Marián Slobodník zatiaľ hovorí len o „pešom" variante.
Druhú najkrajšiu dedinu roka a jeden zo siedmych divov kraja navštívi ročne vyše 15-tisíc turistov.
Chodia si pozrieť kostol z 13. storočia s protitureckým opevnením či Cisársku štôlňu, ktorou v roku 1764 prešli zo Španej Doliny na Staré Hory synovia Márie Terézie a korunní princovia Jozef II. a Leopold.
Banícke unikáty
Obec nedávno získala dôležité banské oprávnenie, ktoré jej umožní takmer dvojkilometrový banský tunel, nazývaný prekop, sprístupniť. Má už aj sprievodcu so skúškami a certifikátom.
Prekop vybudovali v dvadsiatom storočí na rýchly presun baníkov a zvážanie rudy zo Španej Doliny na Piesky. Obe miesta sú významné medzinárodné archeologické lokality.
Záujem o výskum pravekej ťažby v Španej Doline majú odborníci z najväčšieho banského múzea v nemeckom Bochume.
V Pieskoch našli archeológovia okolo 300 sekeromlatov z obdobia eneolitu, ktoré baníci používali ako pracovné nástroje, ale prípadne aj ako zbrane. Odborníci označujú nálezisko za najbohatšie v Európe.
Pamiatková rezervácia
Vláda pred niekoľkými rokmi rozhodla, že bude chrániť tri štvrtiny územia banskej obce a podstatne rozšírila dovtedajšie územie Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry.
V Španej Doline ťažili meď s obsahom striebra. V časoch najväčšej slávy v 16. storočí tam žilo takmer tritisíc ľudí, dnes má obec dvesto obyvateľov.
Unikátna je aj pätnásťkilometrová krížová cesta z Banskej Bystrice do Španej Doliny, ktorú postavili v 17. storočí jezuiti. Na konci je kaplnka Božieho hrobu, zmenšená kópia Kostola Božieho hrobu v Jeruzaleme.
Miestni tvrdia, že voda, ktorá pretekala ložiskami železa, ich menila na meď. Zelenú usadeninu vyvážali do celej Európy a používal ju údajne aj slávny maliar Sandro Boticelli.
Problémy s kontrolórom
V Španej Doline sa pokúsili odvolať hlavného kontrolóra už po troch mesiacoch.
Obec Špania Dolina mohla byť výnimočná aj najkratšie fungujúcim hlavným kontrolórom. Starosta Marián Slobodník navrhol poslancom, aby ho odvolali ani nie tri mesiace od podpísania pracovnej zmluvy.
Tvrdil, že kontrolór Ivan Sedliačik nesplnil zákonné náležitosti, pretože v čase voľby podľa výpisu z obchodného registra ešte podnikal a bol štatutárom firmy.
Sedliačik sa bránil, že ešte pred voľbou previedol obchodné podiely a nebol ani štatutárom. Navyše v januári, keď podpísal pracovnú zmluvu, boli zmeny už zapísané aj v obchodnom registri.
Piati poslanci rozhodli, že Sedliačik zostal vo funkcii. Slobodník sa poradí s právnikmi, ktorí mu vypracovali analýzu pred odvolávaním, a rozhodne sa, či uznesenie podpíše, alebo nie. Uvažuje aj o možnosti, že zákonnosť dá preveriť prokuratúre.