BANSKÁ BYSTRICA. Už od zajtrajšieho dňa si môžete v centre Banskej Bystrice vychutnať atmosféru Veľkonočných trhov, ktoré sa pod Urpínom uskutočnia už po 18. krát.
Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že o náladu v Jarnom mestečku sa postarajú nielen predajcovia typického veľkonočného sortimentu a gastronomických špecialít, ale aj kultúrne programy a tvorivé dielne.
„Trh bude orientovaný v hornej časti námestia a predajcovia budú umiestnení v štýlových drevených stánkoch, ktorých vizuál dotvára atraktivitu námestia v zmysle memoranda Spoločne pre naše námestie. Predajná doba v stánkoch bude od 9.00 hod. do 19.00 hod. pričom stánky s občerstvením budú otvorené až do 20.00 hod,“ doplnila.
Mesto v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom v Banskej Bystrici a Štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky pripravili pre deti tvorivé dielne. Tie si tak budú môcť vyrobiť veľkonočné pohľadnice, naučiť sa, ako sa zdobia kraslice voskom, vytvárajú kvety a zajace z papiera či ako sa pletú pravé veľkonočné korbáče.
„Kultúrny program bude tento rok veľmi bohatý a predstavia sa na ňom najmä umelci z Banskej Bystrice. Detské folklórne súbory Matičiarik, Radosť a Prvosienka odprezentujú jarné zvykoslovné pásma, a to najmä z oblasti Podpoľania a Horehronia,“ dodala hovorkyňa.
V ich podaní si diváci môžu vychutnať aj detské lúčne hry či vynášanie Moreny. Vystúpenie Mládežníckeho Katedrálneho zboru sa bude niesť v znamení skladieb oslavujúcich Kvetnú nedeľu a príchod Veľkej noci. V rámci tohtoročného kultúrneho programu sa predstaví aj Divadlo z pasáže, ktoré vystúpi s predstavením Mechúrik Koščúrik.
Tvorivé dielne budú mať začiatok denne od 15.00 a o hodinu neskôr sa začne každý deň aj kultúrny program.
Staré korene sviatkov
Hoci Veľká noc je v súčasnosti predovšetkým kresťanským sviatkom ukrižovaného a vzkrieseného Ježiša Krista, podľa etnografov majú mnohé ľudové zvyky korene ešte v predkresťanskom období. Nadväzujú nielen na staroslovanské tradície, ale aj židovský sviatok Pésach.
Voda zohráva vo veľkonočných zvykoch kľúčovú úlohu, lebo predstavuje základ zdravia, vnútornej i vonkajšej očisty. Ani šibačka nebola samoúčelná. Korbáče sa vyrábali z vŕbového prútia, do ktorého sa začiatkom jari vlieval nový život a dotyk s telom mal tiež očistnú funkciu.
Programy počas Veľkonočných trhov:
11.4. Jarné pásmo, DFS Matičiarik
12.4. Koncert Mládežníckeho katedrálneho zboru pri Katedrále sv. Františka Xaverského
13.4. Vystúpenie žiakov Tanečného odboru ZUŠ v Banskej Bystrici
14.4. Mechúrik Koščúrik, Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže
15.4. Vítanie jari, DFS Prvosienka
16.4. Morena, DFS Radosť
Lesná pedagogika – Lesy SR