Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BANSKÁ BYSTRICA. Úrad župana Mariana Kotlebu prišiel o vyše milión eur a zároveň o peniaze na vydávanie kontroverzného mesačníka Náš kraj.
Ten v poslednom čísle oslavoval Kotlebu ako osloboditeľa od vlajky Európskej únie a bojovníka, ktorý chváli Tisov Slovenský štát.
Žiadajú Kotlebovo ospravedlnenie
Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja jednohlasne prelomili Kotlebovo veto na rozpočet, čím obidve položky z rozpočtu vypadli.
Kotleba tvrdí, že rozpočet nie je vykonateľný, preto pravdepodobne budú pokračovať v provizóriu.
„Náš kraj nie je váš kraj pán predseda. Posledné číslo mesačníka nás utvrdilo, že v tejto podobe a s týmto obsahom nemôže vychádzať,“ vyhlásil predkladateľ rozpočtu Jaroslav Demian zo Smeru.
Poslanec zároveň povedal, že mesačník nesmie slúžiť na „propagovanie zvrátených názorov na Slovenský štát a holokaust“.
V poslednom mesačníku Náš kraj sa objavili logá firmy Euronics TPD pri článku o dare Mariana Kotlebu a predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Martina Beluského mladej rodine.
V článku župa nazýva 14. marec, deň vzniku Slovenského štátu, dňom "radosti všetkých slušných ľudí".
František Majtán z Euronics TPD, ktorú ocenila nadácia Pontis cenou za filantropiu, tvrdí, že firmu požiadala o zľavu pracovníčka úradu BBSK a Kotlebovo meno tam nefigurovalo. Malo ísť o článok o pomoci samosprávy mladej rodine bez propagácie spoločnosti.
„To, že mesačník Náš kraj nebude informovať o pomoci tejto rodine ako o aktivite samosprávy, ale sa celé číslo ponesie v duchu ideologickej propagandy a bude budovať kult osobnosti pána Kotlebu, sme v žiadnom prípade neočakávali. O to viac sme boli nemilo prekvapení, keď bolo naše obchodné meno a logo uverejnené v článku. S kontroverzným obsahom mesačníku sa nestotožňujeme. Presvedčenie a postupy pána Kotlebu sú v rozpore s našimi osobnými hodnotami,“ reagoval Majtán.
Demian vyzval v interpeláciách Kotlebu, aby sa ospravedlnil Ukrajincom a obetiam vraždenia v súvislosti s listom, ktorý poslal koncom januára vtedy ešte prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovyčovi.
Župan v liste vyzval Janukovyča, aby v žiadnom prípade neustúpil protestujúcim. Nazval ich teroristami, ktorí sa snažia rozbiť územnú celistvosť a ohroziť zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

Neospravedlní sa
Župan Kotleba si za svojimi názormi stojí a v žiadnom prípade sa neospravedlní. Tvrdí, že list posielal ako súkromná osoba, hoci je pod ním podpísaný ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Keby prezident Janukovyč, ako sa hovorí, mal gule na to, aby viedol ukrajinský ľud, tak dnes Ukrajina nestojí pred občianskou vojnou... Keby Janukovyč bol schopný a silný prezident, tak dnes nie je Ukrajina rozbitá, nie je centrom celoeurópskeho napätia, nie je tam na spadnutie možno vojna veľkého rozsahu,“ reagoval župan.
Kotleba dodal, že v prvých týždňoch demonštrácií ukrajinská polícia zasahovala omnoho miernejším spôsobom, ako polícia voči demonštrantom pod vedením slovenského ministra Roberta Kaliňáka.
Búrlivý záver
Záver mimoriadneho rokovania bol búrlivý. Niekoľko poslancov demonštratívne opustilo rokovaciu sálu na protest proti Kotlebovej obhajobe Slovenského štátu. Kotleba to komentoval slovami, že sa zlepšila klíma v sále.
„Ospevovanie fašistického Slovenského štátu ma uráža. Obhajovanie tohto štátu je absolútne choré,“ komentoval odchádzajúci poslanec Radoslav Vazan diskusiu ku kontroverznému vydaniu mesačníka Náš kraj.
Pripomenul, že tí, ktorých župan ospevuje, umiestnili jeho starého otca do koncentračného tábora.
„Nesúhlasím s názormi pána Kotlebu. Môj otec bol priamy účastník SNP. Neznesiem to počúvať. Uráža mňa aj mojich predkov,“ zdôvodnil odchod poslanec Demian.