BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrická Stredná priemyselná škola (SPŠ) Jozefa Murgaša, známa aj ako "Murgaška", vznikla v roku 1919 ako Štátna odborná škola kovorobná. Podľa slov jej riaditeľky Ľubice Ďurišovej, v 60. rokoch boli v bývalom Československu dve školy takéhoto typu, druhá sídlila v Prahe. "Bola to špičková škola už v tých časoch. Pretože aj teraz, keď idem po priestoroch školy, vidím, čo v 60. rokoch minulého storočia vymysleli architekti. Niekedy som naozaj v nemom úžase, na čo všetko mysleli, ako budovu vybavili," konštatovala riaditeľka.
Škola v súčasnosti sídli na Hurbanovej ulici, od vzniku bola ale umiestnená vo viacerých budovách mesta. Najprv sídlila na banskobystrickom Námestí SNP a v prvom roku mala asi 20 študentov. Ich počet sa ale veľmi rýchlo zvyšoval a po pár rokoch boli potrebné ďalšie priestory. Školu presťahovali na Skuteckého ulicu a tu sídlila do roku 1968. Keď tieto priestory opäť nepostačovali, postavila sa budova, v ktorej je škola doteraz. Ako riaditeľka pokračovala, inštitúcia síce vznikla ako Štátna odborná škola kovorobná, ale už vtedy študenti navštevovali elektrotechnické krúžky alebo kurzy. "My hovoríme, že to je začiatok vzniku elektrotechniky v našej škole."
Meno podľa vynálezcu telegrafie
Ďurišová pokračovala, že pri príležitosti 50. výročia vzniku dostala škola čestný názov SPŠ Jozefa Murgaša na počesť vynálezcu telegrafie rodáka z blízkeho Tajova. Podľa nej, samozrejme, vnímajú, že ich škola nesie meno vynálezcu, študenti napríklad pravidelne chodia do múzea v neďalekom Tajove - Pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského, kde sú inštalované dokumenty Murgaša. Jeho patenty a vynálezy sa využívajú v klasickom vyučovaní elektrotechniky dodnes.
V tomto roku si pripomíname 150. výročie narodenia a 85. výročie úmrtia Murgaša. Ako povedala riaditeľka, Tajovčania pozvali na májovú oslavu všetky školy, ktoré nesú meno tohto vynálezcu. Na Slovensku ich je päť. "Pripravíme si pásmo o živote Jozefa Murgaša, ktoré tam budeme prezentovať," dodala. Škola sa zapojila aj do tohtoročného Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu, v rámci ktorého banskobystrickí sprievodcovia pripravili prostredníctvom Informačného centra tri trasy na tému Veda a technika. "Jedna zo zastávok bola v našej škole. Pripravili sme pásmo o živote Jozefa Murgaša, ktoré sme účastníkom akcie premietali v školskej televízii. Súčasne sme im ukázali priestory školy a v papierovej podobe projekty a patenty, ktoré Murgaš počas svojho života dosiahol," priblížila Ďurišová.