BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici by mali ešte v tomto roku odhaliť pamätnú tabuľu trom olympijským víťazom z tohto mesta a informačné tabule s touto symbolikou by mali vítať aj tých, ktorí vstupujú do mesta na hlavných cestných ťahoch.
Športový novinár a iniciátor myšlienky Jozef Ivan našiel podporu aj u poslancov mestského zastupiteľstva, zatiaľ však bez konkrétneho finančného krytia akcie. Odhaduje, že na inštaláciu pamätnej dosky a vstupných uvítacích tabulí je potrebných okolo 2 tisíc eur. Ak by sa mu nepodarilo získať peniaze od mesta, zvažuje cez neziskový právny subjekt podať žiadosť na ministerstvo vnútra a vypísať verejnú zbierku.
„Rokoval som už s Útvarom hlavného architekta. Na námestí, prípadne inom vhodnom verejnom priestranstve vytipujú miesto, kde by bolo vhodné pamätnú tabuľu osadiť,“ dodal Jozef Ivan s tým, že tabule na prístupových cestách do Banskej Bystrice by mohli niesť tento text: Víta vás Banská Bystrica, mesto olympijských víťazov.
Hoci olympijské privítanie zlatej Anastasie Kuzminovej v centre mesta majú ešte obyvatelia v živej pamäti, ďalších dvoch olympijských víťazov už čas trochu zatlačil do úzadia. Ich športový prínos je však pre našu krajinu, ako aj pre Banskú Bystricu podľa Jozefa Ivana nesporný.
Ide o futbalistu Dukly Františka Kunza, ktorý v roku 1980 získal s tímom Československa zlato na olympiáde v Moskve a zlatého chodca zo Soulu v roku 1988 Jozefa Pribilinca. Ten získal zlato za chôdzu na 50 kilometrov.
„Po víťazstve československých futbalistov v Moskve zažil vďaka Kunzovi aj futbal v Banskej Bystrici veľký boom a dorastenecká jedenástka získala krátko na to federálny titul,“ dodal. Rovnako silný signál išiel k mladým chodcom aj po olympijskom víťazstve Jozefa Pribilinca.
Mestský poslanec Milan Smädo je presvedčený, že mestu sa podarí peniaze na tabule uvoľniť ešte v tomto roku a verejná zbierka nebude potrebná: „Verím, že sa na to podarí nájsť zdroje v niektorých kapitolách, prípadne z prostriedkov, ktoré mesto získalo za vyhraté súdne spory,“ doplnil.
Poslanci poveril spoločnosť Visit BB, aby sa propagáciou a značkou mesta v tomto smere zaoberala.
Primátor Peter Gogola hovorí, že mesto musí hľadať racionálne riešenia, keďže s podobným návrhom už prišiel aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, ktorí by zas Bystricu radi videli ako „mesto Povstania.“
Obe myšlienky sú podľa neho zaujímavé, mesto teraz musí pohľadať vhodnú formu. „S podobným nápadom som sa pred časom stretol v Štokholme, kde sú na letisku umiestnené portréty významných osobností švédskeho športu, kultúry a spoločenského života.“ Podobne aj Banská Bystrica má mnoho osobností svetového formátu z rôznych oblastí života, ktoré si zaslúžia pozornosť . Myšlienka by preto mohla podľa neho pokračovať napríklad vo vysadení stromoradia významných osobností, kde by každý vysadený strom symbolizoval známe meno.