BANSKÁ BYSTRICA. Ak ste mali doteraz pocit, že kliešte na vás útočia iba na lúkach, či v lesoch, na akúkoľvek istotu zabudnite. Nepríjemného a nebezpečného spoločníka si môžete priniesť aj z mestského parku, či cintorína. Všade sa mu totiž darí neuveriteľne dobre a v súčasnosti dosahuje vrchol svojej aktivity. Upozorňuje na to aj hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová s tým, že v apríli a máji a potom v septembri zaznamenávajú odborníci dva vrcholy, kedy sú kliešte v prírode najaktívnejšie.
„Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území do nadmorskej výšky okolo osemsto metrov a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie až do 900 metrov nad morom. Darí sa mu v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimka sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy,“ doplnila hovorkyňa.
Aj z mliečnych výrobkov
Stále sú podľa nej pomerne vysokým potenciálnym rizikom hlavne v endemických oblastiach (výskyt obmedzený na istý kraj, región), kde sú kliešte zamorené vírusom kliešťovej encefalitídy.
Banskobystrický kraj medzi takéto oblasti nepatril, podľa vedúcej odboru epidemiológie úradu Márie Avdičovej sa však už na to spoliehať nedá: „V niektorých okresoch boli zaznamenané aj menšie epidémie prenesené alimentárnou cestou mliečnymi výrobkami z mlieka infikovaných zvierat. Nedá sa teda vylúčiť, že aj v tomto kraji sa v budúcnosti potvrdí existencia tzv. endemickej oblasti.“
Tí, čo žijú v endemických oblastiach, či majú tam chalupy, mali by byť ostražitejší pri pobyte v prírode a v prevencii kliešťovej encefalitídy – jednej z chorôb prenášaných kliešťami využiť šancu dať sa zaočkovať aj keď je to na plnú úhradu pacientom.
Najoptimálnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde bol koniec februára, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca, alebo začiatkom apríla, ešte pred jarnou aktivitou kliešťov. Tretiu dávku odporúčajú podať v septembri. Takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov.
Proti borelióze očkovanie neexistuje
Mária Tolnayová pripomína, že kliešťová encefalitída je jediné ochorenie vyvolané kliešťami, ktorému sa dá očkovaním predísť . Aby sme predišli ďalšiemu nepríjemného ochoreniu – lymskej borelióze, pomôže nám skôr kontrola tela po návšteve z lesa. V prípade, že sa nám kliešť na kožu prisal, treba ho vhodným spôsobom čo najskôr odstrániť a v prípade problémov vyhľadať lekára.
Prvá fáza boreliózy je nenápadná objaví sa začervenanie, človek je malátny, ale nemá výrazné ťažkosti a môže to aj prehliadnuť. V tomto štádiu je toto ochorenie najjednoduchšie liečiteľné, nakoľko je borélia veľmi citlivá na celú škálu antibiotík, ktoré sa k liečbe používajú. „Keď prejde do chronickej fázy, prejaví sa neurologickými príznakmi, poškodením pohybového aparátu, bolesťou kĺbov, takže potom je liečba antibiotikami dlhšia a sú prípady, kedy sa boréliu nepodarí zničiť,“ doplnila hovorkyňa.
Skúste domáci repelent
Pri dlhšom pobyte v prírode by sme sa mali chrániť nielen vhodným oblečením, ale aj repelentmi. Ak nemáte dôveru k tým chemickým, ponúkame návod na výrobu prírodného biorepelentu, ktorý sa stal v posledných týždňoch hitov internetu a sociálnych sietí.
Potrebujeme:
1 vrecúško rozmarínu (v potravinách ako prísada do jedla), môže však byť aj čerstvý zo záhradky – vraj je ešte účinnejší, liter vody , 1 lyžicu bieleho vínneho octu
Postup:
V hrnci prevaríme vodu a vsypeme rozmarín, aby sa vylúhoval. Keď odvar vychladne, scedíme rozmarín a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Prírodný repelent preleme do fľaše s rozprašovačom a uložíme do chladničky. Pred návštevou prírody si nasprejujeme predovšetkým nohy, ale aj nohavice. Vyskúšať môžeme aj našich domácich miláčikoch, aplikácia biorepelentu by im nemala uškodiť.