BANSKÁ BYSTRICA . Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici pripravila v spolupráci so Stredoslovenskou galériou nevšednú výstavu diel výtvarníkov zo skupiny Mikuláša Galandu, nazvanú Galandov(c)i, krajania spod Fatier.
Prezentuje diela Andreja Barčíka, Róberta Dúbravca, Antona Čuteka, Vladimíra Kompánka, Rudolfa Krivoša, Milana Laluhu, Miroslava Marčeka, Milana Paštéku a Ivana Štubňu zo zbierok Stredoslovenskej galérie, pozostalosti Antona Čuteka a zo zbierok banskobystrických zberateľov. Vernisáž bude v pondelok podvečer v Galérii v podkroví v sídelnej budove ŠVK na Lazovnej ulici, výstava tam potrvá do 16. mája.
Ako uviedla manažérka kultúry v ŠVK Veronika Uhríková, skupina galandovcov výrazne ovplyvnila formovanie slovenského výtvarného umenia. „Skupina niesla meno Mikuláša Galandu, ktorý sa narodil v Turčianskych Tepliciach, meste medzi Fatrami. Rovnako aj zakladajúci členovia skupiny pochádzali z okolia Malej alebo Veľkej Fatry alebo tam pôsobili, čo symbolizuje aj názov výstavy. Každý z členov skupiny bol silnou osobnosťou a kvalitným umelcom,“ uviedla Uhríková.
Skupina vznikla, respektíve prvýkrát sa prezentovala na výstave v decembri 1957 v Žiline. „Skupina nevznikla len organizačným opatrením. Vznikla z vnútornej potreby navzájom si blízkych výtvarníkov, ktorí v procese hľadania vlastného výtvarného výrazu sa stretli v estetických názoroch na jednej základni. Uvedomele a cieľavedome chceme vo svojej práci nadväzovať na dielo Mikuláša Galandu, Ľudovíta Fullu, Miloša Bazovského a Cypriána Majerníka, lebo oni predstavujú najlepšie prúdy moderného a pritom hlboko ľudského výtvarného umenia,“ uviedli v prehlásení v katalógu svojej prvej výstavy.
Zloženie skupiny sa priebežne menilo, posledná spoločná výstava galandovcov bola v roku 1968. Ich diela boli mimo vtedajšej oficiálnej, politicky preferovanej línie socialistického realizmu.