BANSKÁ BYSTRICA. Návštevníci banskobystrickej Záhrady Centra nezávislej kultúry sa môžu v nedeľu 27. apríla o 16.00 h tešiť na rozprávkový svet veselých kamarátok Mimi a Lízy a zároveň podporiť rekonštrukciu Bašty pri Lazovnej bráne, ktorá je jednou z najstarších pamiatok Banskej Bystrice. Do Záhrady zavíta aj autorka projektu Mimi a Líza Katarína Kerekesová. Informovala PR manažérka Bašty pri Lazovnej bráne Mária Hejtmánková.
"Návštevníci spoznajú, ako sa vyrába večerníček, ako sa píše rozprávková knižka alebo ako vznikli príbehy o Mimi a Líze," dodala Hejtmánková. Zároveň môžu kúpou knihy alebo DVD Mimi a Líza podporiť rekonštrukciu Bašty pri Lazovnej bráne. Hejtmánková pripomenula, že príbeh jej obnovenia sa začal vo februári minulého roku, keď banskobystrické Mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom budovy na 30 rokov za symbolické euro Občianskemu združeniu (OZ) Laputa. Jeho cieľom je zrenovovanie jednej z najstarších kultúrnych pamiatok, aby sa o nej dozvedeli nielen Bystričania, ale aby sa stala známou aj za hranicami Slovenska.
"Záchrana bašty je založená na spolupráci štátu, tretieho sektora, súkromného sektora, jednotlivcov, ako aj dobrovoľníkov a, samozrejme, mesta Banská Bystrica," povedala organizátorka projektu Zuzana Majlingová. Minulý rok odštartovali verejnú zbierku Zabookujte si baštu, vďaka ktorej priebežne získavajú finančné dary. Tento rok požiadali aj o dotáciu z Ministerstva kultúry SR na projektovú dokumentáciu.
Na spolufinancovanie dotácie je však potrebné vyzbierať ešte 1200 eur. Baštu pri Lazovnej bráne možno podporiť kúpou knihy alebo priamym venovaním peňazí prostredníctvom webovej stránky www.bastapribrane.sk, na ktorej je umiestnená aplikácia darcovského systému darujme.sk. Viac informácií nájdu záujemcovia na stránke.
Mimi a Líza sú dve nerozlučné kamarátky z jedného činžiaka. "Nemyslite si. Ja nespím. Ja som slepá. Svet vidím rukami a ušami. Aj svoju najlepšiu kamošku Lízu takto vidím," hovorí v úvode rozprávky Mimi. Spoločne so svojou priateľkou otvára deťom svet fantázie a učí ich pozerať sa na svet ušami a rukami. Ako Hejtmánková ďalej priblížila, jednotlivé príbehy rozprávky vymýšľala Kerekesová spoločne so scenáristkou Katarínou Molákovou. Pri tvorbe rozprávok čerpali námety aj z príbehov samotných nevidiacich detí.