2. mája zasadia rodičia detí, ktoré sa narodili tento rok, pre svoju ratolesť v historickom banskom skanzene na Banisku stromček.
BREZNO. Zasaď svoj strom – to je názov prihlášky, ktorú si musia podať rodičia na matrike. Na jej základe sa môžu starať nielen o posadený stromček, ale aj o kúsok záhrady.
Občianske združenie Horehronská banská cesta v spolupráci s mestom Brezno pripravuje výstavbu areálu historického banského skanzenu Arborétum na Banisku, v ktorom sa už od tohto roku začne písať novodobá história Brezna a jej občanov.
Rodičia detí narodených v príslušnom kalendárnom roku budú mať možnosť posadiť za svoju ratolesť stromček, prípadne krík, o ktorý sa budú starať. „V areáli im umožníme starať sa aj o kúsok záhrady, maximálne dva metre štvorcové, zbierať úrodu z už existujúcich, resp. novovysadených stromov a kríkov,“ informoval predseda OZ Horehronská banská cesta Ľubomír Longauer.
Zasaď svoj strom
Sadenie stromčekov sa uskutoční na základe podanej prihlášky s názvom Zasaď svoj strom. „Každý rok k aprílu a k októbru získame zoznam narodených detí v danom roku a na jeho základe oslovíme rodičov, či majú záujem. Dostanú leták a prihlášku, ktorú vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov, odovzdajú na úseku matriky mestského úradu.
S prihlásenými rodičmi sa skontaktujeme, na začiatku si vytipujeme, ktoré stromčeky a kríky chcú pestovať, a dohodneme si termín,“ uviedol Ľubomír Longauer.
Premiérové sadenie stromčekov sa uskutoční v piatok 2. mája o 13.00. „Narodilo sa 37 detí, takže uvidíme, koľkí rodičia sa ozvú. Prvýkrát posadíme stromčeky pre všetky tieto deti a keď prídu za nami ich rodičia, dodatočne im jeden pridelíme a budú sa môcť oň starať. Stromčeky na prvýkrát financujeme z vlastných zdrojov, no nebránime sa sponzorským príspevkom.“
Konzultácie s odborníkmi sú cenné
Stromčeky vysadia z východnej strany nemocnice na dĺžke 100 až 120 metrov. Celú hranicu pozemku, kde sa nachádzajú hraby, liesky, trnky, šípy najskôr upravia a postupne posadia rôzne kríčky do živých plotov. „Spolupracujeme s Arborétom Borová hora zo Zvolena, ako aj s časopisom Záhradkár, kde ochotne pomáhajú Ida Fúriková a Lucia Harničárová. Zaslal som im zoznam stromčekov, podľa ktorého vytipovali tie, ktoré sú vhodné do skanzenu na Banisku a zoradili ich podľa farebnosti. Konzultácie s odborníkmi sú pre nás cenné. Uvidíme, aký záujem prejaví verejnosť, Ľudia, ktorí sa prechádzajú na Banisku, často sa pri nás pristavia a prisľúbia aj pomoc.
Na začiatok len papierové modely
Do konca mesiaca apríl členovia OZ Horehronská banská cesta očakávajú, že od odboru životného prostredia získajú posledné povolenie na stavbu skanzenu. „Našťastie je celý areál v intraviláne a nie je treba veľa povolení. Všetky stavby budú malého charakteru pod 25 metrov štvorcových, mimo stavebného zákona, z čoho vyplýva len nahlasovacia povinnosť.“
Podľa Ľubomíra Longauera, stavba nebude mať pevné základy. Na začiatok uvažujú urobiť len papierové modely do trištvrte metra, z kartónu, impregnované proti vode.
„Uvidíme, koľko z nich sa podarí národu zničiť, bude to zaťažkávacia skúška pre prvý rok. Samozrejme, rastú tam staré stromy, pre ktoré si nemôžeme dovoliť veľa budovať. Musíme si uvedomiť, že majú 60 až 100 rokov. Akýkoľvek zásah by ich mohol zlikvidovať.“ Okolo nich plánujú vysadiť aj nízko rastúce kvetenstvo, aby bolo prostredie prítulné, pekné a ľudia sa ním mohli pokochať.
„Plochu musíme ešte pokosiť, prisľúbilo sa už niekoľko dobrovoľníkov. Celý proces je dlhodobého charakteru, veď čokoľvek posadíte do záhrady, dva až tri roky výsledok poriadne ani nevidíte,“ dodal na záver Ľubomír Longauer.