ZÁVADKA NAD HRONOM. Bezpečnostná situácia v horehronských obciach sa z roka na rok zhoršuje. Do veľkej miery tento stav ovplyvňujú neprispôsobiví občania. Obecnú políciu preto chcú v Závadke nad Hronom, či Polomke.
Napriek tomu, že obec Závadka nad Hronom je od roku 2010 sčasti monitorovaná bezpečnostným kamerovým systémom, jej obyvatelia sa v nej necítia príliš bezpečne. Vyplýva to z priebežných výsledkov dotazníka, ktorý má zmapovať záujem ľudí o zlepšenie bezpečnostnej situácie v dedine. Okrem otázky podpory vzniku obecnej polície zisťuje aj mieru ochoty pravidelne prispievať na jej chod, prípadne osobnej angažovanosti v občianskych hliadkach.
„Dotazník o bezpečnostnej situácii v obci sme sa spolu so starostom Polomky Jánom Lihanom rozhodli distribuovať medzi občanov oboch obcí po dôkladnom zhodnotení situácie,“ povedal závadský starosta Ján Tešlár.
Podľa jeho slov tomu predchádzali rozhovory s obyvateľmi, podnety a návrhy od občanov, podnikateľov, poslancov zastupiteľstva, ako aj zamestnancov obecného úradu, ktorí denne prichádzajú do kontaktu s neprispôsobivými obyvateľmi. „Dnes podľa niektorých nepatríme do skupiny problémových obcí, no situácia tiež nie je ružová. Aj ťažkú chorobu, keď neodstránite v zárodku, tak sa potom iba lieči a doliečuje. A tomu chceme predísť,“ vysvetľuje Ján Tešlár.
Ľudia majú strach
Najväčší problém vidí starosta Závadky v správaní skupín dospievajúcej mládeže. Osočovanie a urážanie starších ľudí, nepovolené „návštevy“ dvorov rodinných domov, drobné krádeže, ilegálne výruby stromov či alkoholizmus. To je len špička ľadovca. Ľudia totiž často nechcú, alebo sa boja takéto priestupky voči občianskemu spolunažívaniu nahlasovať.
Prípadom z novembra minulého roka, kedy na autobusovej zastávke štyria páchatelia zbili a okradli mladého muža z Heľpy, už ale pretiekol pohár trpezlivosti. „Necítim sa bezpečne, lebo už bolo viacero prípadov, kedy zbili aj starších ľudí,“ priznáva mladá mamička Mariana, ktorá projekt miestneho poriadkového útvaru podporuje. Nesúhlasí však s tým, že by sa na jeho financovaní mali podieľať aj samotní Závadčania.
Polícia áno, peniaze nie
Podľa prvých návratiek dotazníka sa všetci občania k založeniu obecnej polície vyjadrujú kladne, ale prispievať na jej fungovanie je ochotná približne polovica z nich. Aj dôchodkyňa Anna, ktorá sa sama takmer stala obeťou útoku, so vznikom miestnej polície súhlasí, no platiť by ju vzhľadom na nízky dôchodok nezvládla.
Naopak, pani Karolína je ochotná si za svoju bezpečnosť priplatiť, ale maximálne päť eur mesačne. „Viem to pochopiť, finančná situácia je u viacerých veľmi zlá a niektorí nemajú ani na základné potreby. Myslím si však, že spoločné riešenia nájdeme,“ ubezpečuje Tešlár.
Keďže samotná obec by zo svojho rozpočtu obecnú políciu určite neuživila, ročné náklady sa totiž šplhajú ponad 70 tisíc eur, Závadka v tejto veci nadviazala spoluprácu so susednou Polomkou. „O participáciu však požiadame všetky možné inštitúcie od podnikateľov, cez Policajný zbor, Banskobystrický samosprávny kraj, ministerstvo vnútra až po samotného občana. Niektorí už pomoc prisľúbili, no v našom záujme je osloviť čo najširšiu verejnosť. O konkrétnych číslach, časovom horizonte založenia obecnej polície, jej členoch a ich kompetenciách je zatiaľ predčasné hovoriť. Budeme sa však usilovať doriešiť to v čo najkratšom čase,“ dodal závadský starosta.
Kým sa tak stane, k súčasným jedenástim kamerám v obci pribudne ďalších deväť a to predovšetkým v najrizikovejších lokalitách na sídlisku Paseka, Kolónia a na autobusových zastávkach.