BANSKÁ BYSTRICA . S cieľom ponúknuť obyvateľom najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová alternatívu trávenia voľného času priamo na sídlisku a tiež priblížiť projekt komunitnej záhradky organizuje Komunitné centrum Sásová vo štvrtok 8. mája druhý ročník sídliskového festivalu Ekodeň. Ako informovala Dorota Martincová z organizačného tímu, podujatie účastníkom ponúkne deň strávený zmysluplnými a zaujímavými aktivitami v krásnom záhradnom prostredí spoločne s priateľmi, rodinou a susedmi. Uskutoční sa v komunitnej záhradke pri sídle Komunitného centra Sásová v areáli bývalej základnej školy na Tatranskej ulici.
„Tak ako minulý rok, aj tento bude ráno patriť záhradnému tvoreniu, počas ktorého sa budú môcť návštevníci naučiť vytvoriť rôzne alternatívne záhradné prvky ako vertikálne jahodovisko či vypletané záhony. Pomocnú ruku pri záhradných prácach prisľúbil aj Banskobystrický okrášľovací spolok,“ uviedla Martincová.
Popoludňajší program otvorí bazár, na ktorom môžu záujemcovia predávať, vymieňať či darovať rôzne predmety z domácností. Zároveň budú prebiehať vzdelávacie semináre o bylinkách, prírodnom staviteľstve a aktuálnych ekologických otázkach a ochutnávka jedál s divo rastúcimi bylinami. Podvečer sa aktívni ľudia zo sídliska predstavia so svojimi tanečnými vystúpeniami a workshopmi a program Ekodňa uzavrie večer záhradný koncert folklórneho súboru Poľana a ohňová šou. Sprievodným celodenným programom bude streetartová exhibícia a rôzne hry pre deti.
Dejisko Ekodňa – komunitná záhradka je výsledkom projektu, ktorý Komunitné centrum Sásová rozbehlo na začiatku minulého roka s cieľom pretvoriť nevyužitú zelenú plochu na estetickú a užitočnú záhradu, kde ľudia budú môcť pracovať so zemou, pestovať si zeleninu a aktívne oddychovať.
„Ešte počas minulého roka sa podarilo vytvoriť políčko a bylinkovú špirálu, kde si niekoľko nadšených záhradkárov v malom pestovalo. Tento rok sa záhradky ujalo občianske združenie Po schodoch v spolupráci s komunitným centrom, dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami,“ uviedla Martincová. Tento rok tam plánujú vytvoriť vyvýšené a vypletané zeleninové záhony, jahodovisko, prístrešok na drevo z recyklovaného materiálu a vysadiť kvety a ovocné kry. Rozbehli tiež kampaň Poď pestovať do komunitnej záhradky, pomocou ktorej chcú do tvorby záhradky zapojiť čo najviac obyvateľov Sásovej. „Naším cieľom je ľudí inšpirovať, aby aktívne pristupovali k dianiu vo svojom okolí, spájali sily so svojimi susedmi a vytvárali si pozitívny vzťah k prostrediu, v ktorom žijú,“ dodala Martincová.