BANSKÁ BYSTRICA. S cieľom rozvoja tolerancie a podpory sociálnych skupín, ktoré čelia prejavom nenávisti, založili občianski aktivisti na pôde banskobystrického Centra komunitného organizovania platformu občanov a mimovládnych organizácií Nie v našom meste.
Inšpiráciou im boli podobné iniciatívy, ktoré vznikali v USA v roku 1995 po natočení filmu o reakcii komunity proti rasistickým útokom v meste Billings v Montane. „Nie v našom meste je určené násiliu, nenávisti a neofašizmu, ktorý, máme pocit, že sa silnejšie prebudil po tom, ako Banskobystrický samosprávny kraj dostal nového župana. Cieľom platformy je priviesť k spolupráci rôzne druhy organizácií, ľudí, cirkvi, súkromné spoločnosti či samosprávy a vytvoriť širšie hnutie, ktoré bude schopné reagovať na prípadné útoky, prípadne aj na návrhy opatrení, ktoré by išli proti garantovaným ľudským právam či poškodzovali a diskriminovali menšiny, ktoré vnímame ako plnohodnotnú súčasť Slovenska,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede koordinátor platformy Radoslav Sloboda. Dodal, že platforma nechce len reagovať na kroky „nenávistných skupín“, ale aj pripravovať rôzne spoločensko-kultúrne a vzdelávacie podujatia.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Chcú prelomiť ticho
Prvou aktivitou platformy je zbieranie podpisov pod výzvu Prelomiť ticho, keďže podľa aktivistov je ticho ako reakcia na nenávisť akceptáciou nenávisti. „Nesúhlasíme, aby sa extrémistické názory stali spoločnosťou tolerované a akceptované. Veríme, že ticho nie je správnou odpoveďou na nenávisť a násilie. Niekedy stačí len prelomiť ticho a hovoriť nahlas,“ uvádza sa vo výzve.
Paul Sheridan, ktorý podobnú platformu zakladal v americkom Charlestone, partnerskom meste Banskej Bystrice, uviedol, že základnou myšlienkou bolo ukázať, že sa majoritná komunita vie postaviť za menšiny. „Ticho je v prípade násilia nebezpečné. Treba mobilizovať komunitu prostredníctvom cirkví, občianskych združení a neziskových organizácií. Takto môže komunita odovzdať odkaz extrémistickým skupinám,“ dodal Sheridan. Podľa neho je motivovanie ľudí, aby sa stali aktívnejšími, vždy náročné a na Slovensku zrejme ešte náročnejšie než v USA. „Je veľa spôsobov, ako možno dať do praxe tento nápad, fantázii sa nekladú hranice. Aj tu sa dá bojovať za myšlienku ľudskej dôstojnosti pre všetkých a postaviť sa za akúkoľvek skupinu, ktorú by chceli extrémisti vyčleniť. Základnú myšlienku ľudia dokážu prijímať aj tu,“ uviedol Sheridan.
Baptistického kazateľa Bejnamina Uhrina priviedli k angažovanosti v platforme Nie v našom meste teologické dôvody a učenie Biblie. „Považujem za kresťanskú povinnosť zastať sa prenasledovaných,“ uviedol Uhrin. Aktivisti platformy chcú osloviť aj ďalšie cirkvi pôsobiace v Banskej Bystrici, aby ich aktivity podporili. „Bez podpory cirkví by sme len ťažko mohli zorganizovať masovejšiu akciu. Mobilizovať ľudí je však ťažké, pôjdeme postupnou cestou menej viditeľných akcií,“ dodal Sloboda.
Pripomenul, že vo štvrtok večer platforma organizuje v centre nezávislej kultúry Záhrada na banskobystrickom Námestí SNP podujatie Deň víťazstva nad fašizmom. Tvoriť ho bude premietanie filmu Baro Mariben (Veľká vojna) o perzekúciách Rómov na Slovensku počas Druhej svetovej vojny, filmu Príbeh z mesta Billings o odpore komunity proti neznášanlivosti a útokom rasistov a následná diskusia, na ktorej sa zúčastní režisérka prvého filmu Paula Ďurinová, etnografka Zuzana Kumanová a Paul Sheridan.