Ticho ako reakcia na nenávisť je jej akceptovaním, hovoria skúsenosti zo zahraničia.
BANSKÁ BYSTRICA. Nie v našom meste, reagujú banskobystrickí aktivisti na výsledky komunálnych volieb v samosprávnom kraji na zvolenie Mariana Kotlebu za župana a na prejavy netolerancie a xenofóbie v Banskej Bystrici.
Centrum komunitného organizovania spojilo aj ďalšie mimovládne organizácie, iniciatívy a ľudí do novej platformy Nie v našom meste.
„Chceme spájať komunity, ktoré nemajú rovnaké názory a východiská vo všetkom, ale vedia sa zhodnúť na odmietnutí extrémizmu a neonacizmu,“ hovorí jeden zo zakladateľov Rado Sloboda.
Inšpirácia z USA
Centrum sa inšpirovalo už takmer dvadsať rokov fungujúcimi platformami s rovnakým názvom v Spojených štátoch amerických, konkrétne v Západnej Virgínii a Montane. Podobné existujú v ďalších amerických mestách, ale aj v Rusku a Maďarsku.
Prvá platforma Nie vznikla v Bilingse v Montane z občianskeho protestu, keď sa ľudia postavili na ochranu svojich susedov. Dokumentárny film o útokoch na Afroameričanov, pôvodných obyvateľov a židov, ktorých ochránili susedia, inšpiroval ďalšie mestá vrátane Charlestonu.
„Keď židovskej rodine rozbili okno, pretože v ňom mali typický svietnik – menoru, noviny vytlačili fotografiu svietnika na celej strane a tisícky ľudí si ho nalepili do okien. Rozbili aj ďalšie, ale postupne prestali. Videli, že ľudia povedali jasné nie,“ opisuje začiatok vzniku platformy Paul Sheridan, zástupca generálneho prokurátora v Západnej Virgínii.
Sloboda verí, že aj slovenské Nie bude schopné zorganizovať podobné akcie proti intolerancii. Predpokladá, že Banská Bystrica by mohla slúžiť ako model pre ostatné mestá.
Sheridan tvrdí, že ticho ako reakcia na nenávisť je jej akceptovaním. Komunita musí dať jasne a verejne najavo, že nenávisť neprijíma.
Aktivisti rozbehli podpisovú akciu pod výzvu s názvom Prelomiť ticho. Veria, že Banská Bystrica je mesto, v ktorom ľudia vyznávajú a chránia hodnoty ľudskosti a nesúhlasia s extrémizmom.
„Niekedy stačí len prelomiť ticho a hovoriť nahlas,“ píšu vo výzve.
Pripojili sa bez váhania
Najväčšie cirkvi na Slovensku zatiaľ oficiálne jednoznačne nevyjadrili podporu platforme.
Nie v našom meste otvorene podporujú primátor Peter Gogola, etnologička z Univerzity Mateja Bela Alexandra Bitušíková, predstaviteľka Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici Alica Frühwaldová a zástupca Bratskej jednoty baptistov Benjamín Uhrín.
Bitušíková hovorí, že sa k výzve pripojila, lebo s nevôľou sleduje rast pravicového aj ľavicového extrémizmu.
Frühwaldová sa pripojila bez váhania. „Poznám utrpenie. Moju rodinu zdecimovali, preto som tu.“
Pre kazateľa Uhrína je sloboda vzácnou hodnotou, ktorú treba chrániť, a kresťanskou povinnosťou zastať sa prenasledovaných.
Sheridan roky vedel o Banskej Bystrici, ale nikdy v meste nebol. Aj o Slovenskom národnom povstaní sa dozvedel až teraz, počas svojho dvojtýždňového pobytu.
„Irónia spojenia SNP s výsledkami volieb napadla aj mne. Nestrávil som tu dlhý čas, ale vidím, že aj tu sa dá bojovať za ľudskú dôstojnosť pre všetkých.“