BANSKÁ BYSTRICA. V súvislosti s plánovanou výstavbou polyfunkčného domu na Dolnej ulici realizuje Stredoslovenské múzeum v priestore banskobystrického Huštáku záchranný archeologický výskum.
Aj keď väčšina terénnych prác výskumu je už ukončená, zemné práce budú sledovať aj naďalej.
Podľa archeológia Stredoslovenského múzea Martina Kvietka nie je vylúčené, že k zaujímavým objavom ešte môže prísť.
Z Hoffstadtu až na Hušták
Doterajší výskum priniesol veľa pozoruhodných poznatkov. „Plocha výskumu sa nachádza na bývalom Dolnom predmestí – Hoffstadt. Práve z neho sa neskôr vyvinulo aj dodnes používané pomenovanie Hušták,“ dodal archeológ.
Upresnil, že na mieste výskumu stála kedysi bašta mestského opevnenia, ktorú postavili v druhej polovici 16. storočia. Tá sa napájala mestskou hradbou na Dolnú bránu, cez ktorú sa vstupovalo do mesta od západu.
„Vzhľad mestskej brány aj bašty máme zachytený na maľbách od Andreja Stollmanna, maliara ktorý maľoval starú Banskú Bystricu v priebehu 1. polovice 19. storočia. Vďaka jeho maľbám máme informácie o všetkých mestských bránach a verejných priestranstvách tak, ako sa zachovali zo stredoveku a dnes ich nemožno vidieť,“ doplnil.
Študoval tu i Matej Bel
Dolnú bránu spolu s baštou a hradbou asanovali v druhej polovici 19. storočia.
Samotné predmestie Hoffstadt sa nachádzalo mimo pôvodnej línie opevnenia z 2. polovice 15. a začiatku 16. storočia. V 14. storočí tu stál iba kostol sv. Alžbety a mestský špitál. Pri kostole neskôr vznikla aj škola, ktorej študentom a časom aj rektorom sa stal vedec a polyhistor Matej Bel.
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia neďaleko kostola postavili tri školské budovy, z nich sa do dnešného dňa zachovala jedna. Ide o budovu, ktorú postavili v roku 1873. Druhú budovu poškodil počas vojny výbuch a v 50. rokoch 20. storočia ju museli asanovať. Neskôr zrútili aj ďalšiu z trojice budov.
Školské budovy
FOTO - ARCHÍV MARTINA KVIETKA
Predkovia žili nižšie
Počas výskumu sa podarilo odkryť základy rohovej budovy z konca 19. storočia, ale tiež množstvo renesančných architektonických článkov zo starších budov.
Nie je vylúčené, že sú medzi nimi aj zachované kamenné články z bašty.
Počas výskumu zistili že pôvodný terén sa na Huštáku nachádzal v stredoveku zhruba o 1,5 – 2 m nižšie než je tomu dnes.
Pohľad na plochu výskumu.
FOTO - MARTIN KVIETOK
Základy starých domov.
FOTO - MARTIN KVIETOK