POLOMKA. Peniaze z fondov Európskej únie sa Polomčanom darí čerpať na výbornú. Aktuálne realizované úpravy sú podľa slov starostu už len kozmetické.
Po finančne najnáročnejšom projekte napojenia na verejnú kanalizáciu, kompletnej výmene vodovodného potrubia a vybudovaní zberného dvora separovaného odpadu sa vlani v Polomke pustili aj do projektu zmeny palivovej základne. Plyn vymenili za drevnú štiepku a z obecnej kotolne centrálne vykurujú objekty, ktoré samospráva vlastní.
Teplom tak zásobujú nielen obecný úrad, ale aj základnú školu, základnú umeleckú školu, telocvičňu, materskú školu, lekáreň a kultúrny dom. V nasledujúcich rokoch tak počítajú až so 40-percentnou úsporou výdavkov na kúrenie.
V rámci tohto projektu v hodnote viac ako 980 tisíc eur mohla obec využiť 10 percent z oprávnených nákladov na zateplenie jednej budovy vo svojej správe. Výber padol na materskú školu. Jednopodlažná stavba z 80. rokov sa nielenže dočkala zateplenia a výmeny všetkých okien a dverí, ale aj ďalších investícií z obecného rozpočtu. „Keď sa tu už pracovalo, snažili sme sa to čo najviac skultúrniť,“ povedal starosta Polomky Ján Lihan. V škôlke, ktorú momentálne navštevuje viac ako 50 detí, vymenili dlažbu, podlahy, hygienické zariadenia a na dvore vybudovali nový chodník, plot a čoskoro pribudnú aj preliezačky.
Zíde z očí...
Rekonštrukčné práce financované z vlastných zdrojov pokračujú aj na iných obecných budovách. Počas chladnejších dní sa zamerali na interiérové stavebné úpravy, s príchodom lepšieho počasia sa pustili do výmeny okien, dverí a zatepľovania. „Ja nemôžem chcieť od občanov, aby oni robili, keď ja ako správca obecných budov, budem mať neporiadok. Musíme im ísť príkladom,“ povedal starosta Lihan. Po zdravotnom stredisku a lekárni tak získa lepší vzhľad, no predovšetkým energetickú úsporu nielen kultúrny dom, ale aj tunajšia požiarna zbrojnica.
„Obec by bola oveľa ďalej, ale skoro jedenásť rokov sme sa trápili s kanalizáciou. Ľudia sú chvíľu spokojní, ale potom na to zabudnú. V zemi to nevidno, ale tam sú strašne veľké peniaze. Toto sú podľa mňa už len také drobnosti, ale sú viditeľné, preto ľudia hovoria, že v Polomke sa teraz robí. Ale my robíme stále.“
Základom je všeobecná zhoda
V obci pribudli aj nové parkoviská pri škole a obecnom úrade a naplánované sú ďalšie pri miestnej pekárni a pošte. Asfaltovanie aspoň jednej ulice ročne je samozrejmosťou. Na otázku, ako sa samospráve darí toto všetko vyfinancovať, Ján Lihan odpovedá: „Treba sa kontrolovať, menej rozprávať a viac pracovať. Ja rozmýšľam tak, ako vy doma, keď rozmýšľate o svojej peňaženke. Lenže to nie sú moje peniaze, ale peniaze občanov a im sa musím zodpovedať.“
Podľa neho je základom úspechu každého mesta či obce poslanecké zastupiteľstvo, ktoré má záujem spolupracovať. „To je najdôležitejšie, pretože tam musí byť symbióza, zhoda. Nemôžete pracovať, ak máte proti sebe poslancov. Určite sa aj my niekedy nevieme dohodnúť, ale diskutujeme a vždy prijmeme rozhodnutie, ktoré je prospešné pre obec.“