BREZNO. Služba Domáceho tiesňového volania (DTV) pomáha riešiť akúkoľvek krízovú situáciu, ktorá sa osamelo žijúcemu seniorovi môže prihodiť a prináša pocit istoty, že v každom okamihu si vie privolať pomoc.
Projekt Domáceho tiesňového volania viac ako šesť rokov rozvíja Asociácia samaritánov Slovenskej republiky a priniesla ho od partnerov zo zahraničia, hlavne z Čiech a Rakúska.
„Rozhodli sme sa ponúknuť našim seniorom rovnaké služby, ako využívajú v západnej Európe, preto sme projekt nazvali heslom V Európe bez rozdielov.
Sme presvedčení, že môže výraznou mierou pomôcť osamelo žijúcim klientom zotrvať čo najdlhšie vo svojom domácom prostredí, čo je pre nich to najprirodzenejšie prostredie a eliminuje na minimum riziko, ktoré štyri steny bytu predstavujú,“ povedal prezident asociácie doktor Marcel Sedlačko.
Stačí stlačiť tlačidlo na zápästí
Služba Domáceho tiesňového volania pracuje na jednoduchom princípe. V domácnosti klienta sa na pevnú telefónnu linku pripojí malý prístroj – tzv. jednotka DTV a klient dostane malé tlačidlo, ktoré má neustále pri sebe na zápästí alebo zavesené na krku ako prívesok.
„Je podstatné, aby tlačidlo bolo neustále s klientom, aj pri sprchovaní, na toalete, proste všade. Malým tlačidlom si v prípade potreby privolá z akéhokoľvek miesta bytu pomoc.“
Podľa Marcela Sedlačka, napríklad ak sa klient pošmykne a spadne v kuchyni, mobil sa práve nabíja v obývačke, pevná linka je na chodbe a klient je čerstvo po výmene bedrového kĺbu, má veľký problém sa sám postaviť. „Stačí stlačiť tlačidlo na zápästí a z jednotky DTV sa mu vzápätí ozve dispečer, osloví ho menom a opýta sa, aký má problém. O chvíľu je v byte sused, ktorý klientovi pomôže a problém je vyriešený.“
Prístroj je možné kúpiť alebo prenajať
Dispečeri denne riešia niekoľko tiesňových volaní, pracujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní do roka.
„Klient má preto absolútnu istotu, že v akejkoľvek situácii mu príde pomoc. Taktiež ponúkame službu Lekár na telefóne, ktorý vždy nájde najvhodnejšie riešenie aktuálneho zdravotného problému,“ pokračoval Marcel Sedlačko. Dispečing funguje ako chránená dielňa a spoločnosť zamestnáva za týmto účelom iba zdravotne ťažko postihnuté osoby.
DTV využíva na Slovensku okolo 250 osamelo žijúcich ľudí. „Sme presvedčení, že sme im pomohli k pocitu bezpečia a k presvedčeniu, že napriek tomu, že sú doma sami, majú poruke vždy pomoc, ktorá im vyrieši akýkoľvek problém. A nemusí to byť iba zdravotný, ale akákoľvek situácia, s ktorou si nevedia poradiť. Či už to môže byť náhle vzniknutý požiar, pokus o vlámanie, aj tieto situácie vieme promptne riešiť privolaním adekvátnej zložky, hasičov, policajtov,“ dodal na záver Marcel Sedlačko.
Klienti si môžu vybrať z dvoch spôsobov obstarania služby, a to kúpou prístroja v cene 299 eur a mesačným paušálom 8,90 eura alebo formou nájmu prístroja za 14,90 eura, za ktorú im prístroj prenajmú a zároveň poskytnú službu bez ďalších nákladov.