HOREHRONIE. V lesoch, ktoré obhospodaruje OZ Beňuš, padlo okolo 70 000 kubíkov dreva najmä v oblasti južnej strany Kráľovej hole, vo východnej časti závodu Lesná správa Červená Skala nad obcou Šumiac. Ako povedal riaditeľ OZ Beňuš Dušan Ramaj, k presnejšiemu odhadu množstva kalamity je potrebné v prvom rade poprerezávať stromy na cestách, lebo zatiaľ sa nedostali do dolín ani po zvážniciach. Súčasná kalamita veľmi pripomína kalamitu spred desiatich rokov, spôsobená tiež bórou, tzv. prepadavým vetrom, ktorý obyčajne neprichádza v jarnom období.
O situácii v Lesoch mesta Brezno informoval riaditeľ Milan Dolňan: „Vetrová kalamita postihla i naše územie v predbežne odhadnutom množstve do 10 000 metrov kubických dreva, viac v lokalite Michalovej, teda v Slovenskom rudohorí, ako v Nízkych Tatrách. Kalamita padla vo veľmi zlom čase, keď hlásia už vysoké teploty a vo vyvrátených stromoch sa bude veľmi intenzívne rozmnožovať hmyz, ktorý bude následne zabíjať ďalšie živé stromy."
Na záver sa riaditelia lesov zhodli v tom, že „v médiách sa zviditeľňujú zasa len zástupcovia ministerstva životného prostredia a ochranári, akoby pred nimi stála náročná, niekoľko rokov trvajúca práca pri spracovaní kalamity, pri záchrane hodnôt a znovuobnovení lesa v postihnutých územiach."
Podľa informácie riaditeľa OZ Čierny Balog Petra Moronga, v ich lesoch padlo okolo 70 000 kubíkov dreva, najviac v lokalite Lesnej správy Michalová. Veľké starosti im robilo odstránenie stromov kvôli sprejazdneniu horského priechodu Zbojská, medzi Breznom a Tisovcom.
Vo štvrtok 15. mája mali veľa práce aj hasiči. Absolvovali 11 výjazdov, počas ktorých odstraňovali popadané stromy na cestách, a to v lokalitách Pohorelej, Vaľkovne, Červenej Skaly, Čierneho Balogu, Jarabej, Čertovice, na Zbojskej aj v Pohorelej, kde vplyvom vetra tri stromy vyvrátilo na elektrické vedenie a poškodili strechu rodinného domu.